REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaTSUE: wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości zostanie ogłoszony 16 lutego

TSUE: wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości zostanie ogłoszony 16 lutego

-

Wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości, który został zaskarżony do TSUE przez rządy Polski i Węgier, zostanie ogłoszony 16 lutego br. Poinformował o tym we wtorek na Twitterze Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Złożone przez rządy Polski i Węgier skargi do TSUE dotyczą decyzji z grudnia 2020 roku. Liderzy państw UE porozumieli się wtedy w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości.

REKLAMA

Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów.

Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych. Jednocześnie dwa państwa członkowskie – Polska i Węgry – 11 marca 2021 roku zaskarżyły do TSUE ten mechanizm.

Według Polski rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.

Dodatkowo Polska wychodzi z założenia, że UE nie powierzono żadnych kompetencji kontrolnych w procesie stanowienia prawa krajowego i wykonania trójpodziału władzy ani w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym uzależnienie finansowania państw członkowskich od spełniania zasad, których nie ma w traktatach, byłoby naruszeniem norm prawnych Unii.

W opinii wydanej 2 grudnia 2021 r. rzecznik generalny TSUE ocenił, że skargi Polski i Węgier należy oddalić.

Artur Ciechanowicz (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. To towarzystwo wzajemnej adoracji (TSUE), umaczane w różne układy i układziki z liderami Europejskiej Partii Ludowej (Tuska z tego łaskawie wyłączam, bo wiem, że to tylko marionetka), już tyle razy samo się skompromitowało wcześniejszymi wyrokami, że nawet gdyby wydali wyrok korzystny dla Polski i Węgier, to na następnym posiedzeniu i tak, powinni podać się do dymisji. Przecież wszyscy,- od „A’ do „Z” są z nadania politycznego, a wymiarowi sprawiedliwości w innych krajach czynią z tego zarzut… Przecież to jest nie tylko chore, ale i głupie…

REKLAMA

2109296667 views

REKLAMA

2109296900 views

REKLAMA

REKLAMA

2111093291 views

REKLAMA

2109297041 views

REKLAMA

2109297140 views

REKLAMA

2109297248 views