0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaTrzaskowski: wprowadzę zasadę bezpartyjności kancelarii

Trzaskowski: wprowadzę zasadę bezpartyjności kancelarii

-

Jako prezydent wprowadzę zasadę bezpartyjności swojej kancelarii, każdy kto znajdzie tam zatrudnienie będzie musiał złożyć legitymację partyjną – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Kandydat KO przekonywał, że “prezydentura Andrzeja Dudy jest absolutnie podporządkowana tylko jednej partii politycznej”.

“Jest jasne, że prezydent RP w momencie zaprzysiężenia nie może należeć do żadnej partii politycznej” – powiedział Trzaskowski.

REKLAMA

Oświadczył, że on chce wprowadzić jeszcze jedną zasadę – zasadę bezpartyjności kancelarii prezydenta. “Jasno chcę powiedzieć, że na pewno w kancelarii prezydenta będą pracowali ludzie związani z bardzo wieloma środowiskami, specjaliści, społecznicy, natomiast każdy kto w momencie zaprzysiężenia będzie członkiem jakiejkolwiek partii politycznej, a będzie powołany do kancelarii, będzie musiał złożyć swoją legitymację” – powiedział kandydat KO.

Aktywność współpracowników prezydenta powinna – według niego – skupić się “przede wszystkim na wzmacnianiu prezydentury i budowaniu wspólnoty”.

“Silny prezydent to prezydent niezależny, to prezydent który jest w stanie się unieść ponad swoje otoczenie, to prezydent który opiera się na radzie bardzo wielu środowisk, ale to przede wszystkim prezydent, który odbudowuje na serio wspólnotę” – przekonywał Trzaskowski.

Na konferencji prasowej Trzaskowski został też zapytany m.in., jakie podatki są jego zdaniem możliwe do obniżenia odpowiedział: “na pewno VAT, na pewno (podniesienie – PAP) kwoty wolnej od podatku, również podatki, którymi obłożone są obecnie paliwa mogłyby ulec redukcji”. “Takich podatków jest więcej” – stwierdził.

Dodał, że mam dziś “dominujące poczucie, że rząd coś ukrywa”. “Dlatego się śpieszył z organizacją wyborów. Słyszymy tego typu doniesienia, że rządzący szykują się do podnoszenia podatków. Jeżeli zostanę prezydentem, zgody na to nie będzie. Będzie twarde weto podatkowe, jeżeli chodzi o podnoszenie wszelkiego rodzaju obciążeń dla obywateli. Na to będzie jasne +nie+, jasne weto” – powiedział Trzaskowski.

Pytany, jak zamierza przeforsować ustawę “wszystko na rękę”, nie mając większości dla tego pomysłu w Sejmie, Trzaskowski zwrócił uwagę, że podniesienie kwoty wolnej od podatku “to była inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy i warto mu o niej przypomnieć”. “Ja położę swój projekt ustawy na stole i mam nadzieję, że rządzący wywiążą się ze swoich obietnic i poprą tę inicjatywę” – powiedział. Zaproponowana przez Trzaskowskiego zmiana zakłada, że zwolnienie z podatku dochodowego osób, które rocznie zarabiają do 30 tys. zł, a dla osób zarabiających od 30 do 65 tys. zł rocznie kwota wolna od podatku wynosiłaby 8 tys. zł.

Na pytanie, czy jest gotowy wrócić do propozycji PO, która w 2005 r. przed wyborami parlamentarnymi zgłosiła projekt podatkowy nazwany 3×15 (ustalenie na poziomie 15 proc. jednolitej stawki PIT, CIT i VAT), Trzaskowski podkreślił, że będzie wetować wszelkie propozycje, które będą podnosić podatki”. “Natomiast tak, trzeba przeprowadzić rozmowę o samym podatku VAT, dlatego że ten podatek po to, żeby dynamizować konsumpcję w mojej ocenie powinien być o 1 proc. obniżony” – stwierdził.

Trzaskowski został też zapytany, czy popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce. “Po pierwsze, trzeba by zadać pytanie prezydentowi Andrzejowi Dudzie, czego dotyczyły dokładnie jego rozmowy w Waszyngtonie, jeżeli chodzi o elektrownię atomową, bo słyszymy, że rozmawiał o tego typu technologiach. Tylko pytanie, o jakich technologiach, czy o tych technologiach przestarzałych? Gdzie chciałby budować elektrownię atomową w Polsce?” – odpowiedział.

Przyznał, że temat budowy elektrowni atomowej w Polsce jest “poważny i kontrowersyjny”. Ocenił też, że w tej sprawie trzeba przeprowadzić w Polsce szerokie konsultacje społeczne.

Po spotkaniu 24 czerwca w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, Andrzej Duda poinformował, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce. (PAP)

autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Daria Porycka, Piotr Śmiłowicz

REKLAMA

2121774288 views

REKLAMA

REKLAMA

2121774308 views

REKLAMA

REKLAMA

2123570628 views

REKLAMA

2121774319 views

REKLAMA

2121774328 views

REKLAMA

2121774332 views