REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaTR i SLD zgodziły się na pójście do wyborów w koalicji

TR i SLD zgodziły się na pójście do wyborów w koalicji

-

fot.Bartlomiej Zborowski/EPA
fot.Bartlomiej Zborowski/EPA

Władze SLD i Twojego Ruchu podjęły w sobotę decyzję, że ich ugrupowania wystartują w wyborach parlamentarnych w koalicji Zjednoczona Lewica.

REKLAMA

O decyzji Rady Krajowej SLD, która podjęła w sobotę uchwałę o udziale Sojuszu w koalicji, poinformował PAP rzecznik tej partii Dariusz Joński. “Zatwierdziliśmy również liderów koalicyjnych list do Sejmu” – dodał i zapewnił, że “przytłaczająca większość była za”.

Współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot powiedział z kolei dziennikarzom, że został upoważniony przez Radę Polityczną do podpisania umowy koalicyjnej z SLD, UP i Zielonymi. Dodał, że na listach Zjednoczonej Lewicy Twój Ruch będzie miał 10 jedynek i ok. 20 drugich miejsc.

Palikot na konferencji prasowej po Krajowej Radzie Politycznej TR powiedział, że umowa koalicyjna może zostać podpisana w tym tygodniu. Dodał, że “być może w poniedziałek, najpóźniej w środę” dojdzie do rejestracji komitetu Zjednoczonej Lewicy.

Szef Twojego Ruchu pytany, gdzie jego ugrupowanie dostało pierwsze miejsca na listach powiedział, że poinformuje o tym wraz z pozostałymi koalicjantami w dniu rejestracji komitetu. “Uzgodniliśmy precyzyjnie, kto ile jedynek dostaje z poszczególnych koalicjantów. Nie ustaliliśmy jeszcze do końca w dwóch, trzech przypadkach, jeszcze się ważą losy konkretnych miejsc” – powiedział.

Palikot dodał, że “nie ma sporu” wśród koalicjantów, że z jedynki z Warszawy wystartuje przedstawicielka TR Barbara Nowacka. “Bardzo się z tego cieszymy. To jest prestiżowe rozstrzygniecie i dobre dla Zjednoczonej Lewicy. Jestem przekonany, że także nasi kandydaci (Twojego Ruchu – PAP) z drugich, trzecich i dalszych miejsc będą w stanie powalczyć o zwycięstwo” – ocenił.

Pytany o głosy krytyczne przedstawicieli środowisk lewicowych, którzy mówią o nadreprezentacji Twojego Ruchu na listach, odpowiedział, że jego zdaniem takiej nadreprezentacji nie ma. “Nie ma żadnych sondaży, które by pokazywały, że relacje miedzy nami, a tym bardziej SdPl czy innymi mniejszymi środowiskami są takie, że to byłaby nadinterpretacja” – powiedział.

Szef SdPl Wojciech Filemonowicz i szef Unii Pracy Waldemar Witkowski poinformowali PAP w sobotę, że SdPL z Unią Pracy, ugrupowaniem Wolność i Równość oraz w porozumieniu z Unią Lewicy i Partią Zielonych skierowały apel do SLD. Domagają się w nim „partnerskiego działania bez dyktatu jakiejkolwiek strony porozumienia”.

„Uważamy, że należy wspólnie rozważyć udział Twojego Ruchu w Zjednoczonej Lewicy” – powiedział PAP Filemonowicz. „Po naszej stronie nie będzie zgody (…), na nadreprezentację tego schodzącego ze sceny politycznej ugrupowania. Apelujemy do Rady Krajowej SLD o dalsze tworzenie tego porozumienia na zasadach partnerskich, choćby bez ugrupowania, które tych zasad nie szanuje” – oświadczył.

Na godz. 16 zaplanowana jest konferencja prasowa SLD po posiedzeniu Rady Krajowej partii.

Palikot na konferencji zaapelował też do prezydenta Andrzeja Dudy o umieszczenie dodatkowych dwóch pytań w referendum, które ma odbyć się 6 września. “Pierwsze o to, czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa i odbywać się w szkole. To jest 1,5 mld zł z budżetu. Drugie pytanie, czy fundusz kościelny powinien być zlikwidowany, czy nie. (…) W tym roku kwota tego funduszu znów drastycznie wzrosła, przekraczając sumę 130 mln zł” – powiedział. Dodał, że te dwa pytania “wyrażają ideę świeckiego państwa”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2129123783 views

REKLAMA

REKLAMA

2129123798 views

REKLAMA

REKLAMA

2130920118 views

REKLAMA

2129123808 views

REKLAMA

2129123811 views

Piąta siła wszechświata

Gwiezdne wrota

Znajda w metrze

Karuzela mutacji

REKLAMA

2129123815 views