REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaTerlecki: powstanie zespół ekspertów, który przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej

Terlecki: powstanie zespół ekspertów, który przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej

-

fot.Bartłomiej Zborowski/EPA
fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Marszałek Sejmu zapewne powoła zespół ekspertów, który zajmie się zbadaniem opinii Komisji Weneckiej nt. nowelizacji ustawy o TK – powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu i szef klub PiS Ryszard Terlecki.

W weekend premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

REKLAMA

Jak poinformował w poniedziałek rano Terlecki oficjalnie dokument ten jeszcze nie dotarł do Sejmu. „Nastąpi to pewnie w najbliższym czasie. Gdy on dotrze do Sejmu, marszałek Sejmu wyśle go klubom poselskim, gdyż one formalnie nie mają tego dokumentu” – dodał.

Jak mówił kolejnym krokiem będzie przekazanie opinii Komisji Weneckiej do Biura Analiz Sejmowych, aby „mieć pewność, co do prawidłowości przekazania i samego faktu, że to jest ten dokument”.

W opinii Terleckiego marszałek Sejmu zapewne powoła następnie zespół ekspertów, który będzie analizować ten dokument. „To będzie się działo jakby niezależnie od innych działań o charakterze politycznym, bo niezbędna jest tu też analiza fachowców: prawników, konstytucjonalistów, specjalistów od prawa międzynarodowego, aby ten dokumenty w pełni ocenić” – zaznaczył.

Wicemarszałek Sejmu odniósł się też do doniesień dotyczących spotkania z przedstawicielami opozycji ws. rozwiązania kryzysu wokół TK stwierdzając, iż są to na razie sugestie medialne. „(…) nie było jeszcze żadnego zaproszenia ani decyzji dotyczącej spotkania” – powiedział. „Nie bardzo sobie wyobrażam, aby to było dzisiaj” – dodał.

Terlecki pytany czy dopuszcza możliwość debaty sejmowej na temat opinii Komisji Weneckiej stwierdził, iż nie można tego wykluczyć. Dodał, że możliwe jest też „skierowanie opinii do którejś z komisji sejmowych, która przygotowałaby odpowiednie zmiany ustawowe, które umożliwiłyby uruchomienie na powrót działania Trybunału Konstytucyjnego”.

W opinii szefa klubu PiS opozycja „usiłuje sprawić wrażenie, że spór wokół TK jest „jakimś sporem fundamentalnym, który w istotny sposób wpływa na funkcjonowanie państwa”. „Tak oczywiście nie jest; to jest bardzo ważna instytucja, bardzo nam zależy na tym, aby ona sprawnie działała, ale w tej chwili sama się sparaliżowała” – powiedział.

„Ten kryzys (wokół TK – PAP) musi się jakoś rozwiązać, ale wcale nie jest powiedziane, że on się rozwiąże w ciągu najbliższych dni” – zaznaczył.

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała w poniedziałek, że „nie należy eskalować konfliktu, na którym tak naprawdę zależy opozycji”. „Mówimy o konsensusie, rozmowach, żebyśmy usiedli wszyscy do stołu. Propozycje, które padły ze strony premier Szydło, prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Kukiz’15 zostały przez opozycje odrzucone” – zaznaczyła.

„Poczekajmy na propozycję marszałka Kuchcińskiego. Mam nadzieję, że jeżeli ta opinia będzie przedstawiona klubom parlamentarnym, to wszystkie kluby się do niej odniosą” – dodała.

Mazurek skomentowała też poniedziałkowe wypowiedzi europosła PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Europoseł zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy, która będzie miała na celu stworzenie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ujazdowski opowiada się też za opublikowaniem wyroku Trybunału ws. nowelizacji ustawy o TK.

„To jest tylko wyłącznie opinia posła Ujazdowskiego. To nie jest opinia klubu, ani partii” – podkreśliła.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”.

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097849922 views

REKLAMA

REKLAMA

2097850155 views

REKLAMA

REKLAMA

2099646548 views

REKLAMA

2097850300 views

REKLAMA

2097850401 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097850511 views