REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSzef MSZ Rau: Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość ws. agresji...

Szef MSZ Rau: Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość ws. agresji na Ukrainę

-

Nancy Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość, jaką okazuje wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę; mówiliśmy sporo o Ukrainie i scenariuszach, które będą wynikać z tej wojny – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w czwartek w Waszyngtonie po spotkaniu z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA.

„Przede wszystkim podziękowałem pani spiker za amerykańskie przywództwo w wolnym świecie, szczególnie teraz, w tak trudnych sprawach, kiedy architektura bezpieczeństwa ze względu na agresję Rosji na Ukrainę uległa załamaniu” – powiedział Rau dziennikarzom po spotkaniu. Jak stwierdził, rozmowa z Pelosi potwierdziła jej reputację jako „ikony amerykańskiej polityki”.

REKLAMA

Poinformował, że „Pelosi wyraziła podziw dla Polski za stanowczość, jaką okazujemy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, także stanowczość wobec innych presji i nacisków na nasz kraj”. „Mówiła o zaporze, którą zbudowaliśmy na granicy z Białorusią. Wskazała, że to jest taka pozycja, która wzbudza zrozumienie i poważanie wolnego świata” – dodał.

Rau stwierdził, że w dyskusji z Pelosi o rosyjskiej mobilizacji oboje uznali, że może to być punkt zwrotny dla rosyjskiego społeczeństwa i w rosyjskiej polityce.

Jak powiedział, rozmowa dotyczyła też „bezpieczeństwa energetycznego Polski”, a Pelosi z uznaniem wyraziła się o staraniach Polski, by uniezależnić się od Rosji.

„Mówiliśmy także o pewnych podziałach w samej UE, dotyczących kwestii rosyjskiej agresji na Ukrainę” – przekazał. „Mówiliśmy o tym, na ile demokracje są odporne na takie przyszłe, niewiadome zdarzenia jak trudna energetycznie zima w Europie Zachodniej i na ile to może się przełożyć na pokusy skłaniania Ukrainy do przyprowadzenia Rosji do stołu negocjacyjnego” – dodał.

„Uznaliśmy razem, a pani spiker podkreśliła, że trudno sobie wyobrazić jakiegokolwiek zachodniego przywódcę, który siadałby przy takim stole negocjacyjnym (…) i odgrywał rolę arbitra” – podkreślił. Jak dodał, po stronie amerykańskiej nie ma wątpliwości, że to do Ukrainy należy decyzja o ewentualnych negocjacjach z Rosją.

Pytany przez PAP o toczone w Kongresie rozmowy na temat uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm – co wiąże się z szeregiem dodatkowych sankcji – Rau przyznał, że odbył na ten temat „ciekawe rozmowy” z kongresmenami i senatorami.

Odnosząc się do planowanej przez Rosję aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy, szef MSZ zapewnił, że spotka się to z odpowiedzią Zachodu w postaci kolejnej serii sankcji.

„Bezwzględnie dalsze sankcje nastąpią, bo będzie to kolejny akt międzynarodowego bezprawia, na które wspólnota międzynarodowa zgodzić się nie może” – oświadczył.

Rau zwrócił także uwagę na aktywność Pelosi i Waszyngtonu w sprawie wznowionego konfliktu Azerbejdżanu z Armenią oraz na fakt, że Pelosi wyraziła poparcie dla Armenii podczas wizyty w Erywaniu.

„Pani spiker była pod dużym wrażeniem tej wizyty i wskazywała, że zainteresowanie Stanów Zjednoczonych konfliktem na Południowym Kaukazie może zmienić – i ja bym bardzo chciał, żeby tak się stało – geopolityczną perspektywę i geopolityczne myślenie politycznych elit Armenii” – powiedział szef polskiej dyplomacji. „To jest coś, co by zmieniło konstelację na Południowym Kaukazie” – dodał.

Czwartek jest ostatnim dniem trwającej 10 dni wizyty ministra Raua w USA, najpierw w Nowym Jorku podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a później w Waszyngtonie. Poza spotkaniem z Pelosi w amerykańskiej stolicy Rau odbył rozmowy z szeregiem kongresmenów i senatorów zaangażowanych w stosunki polsko-amerykańskie, a także spotkał się z szefami najważniejszych think tanków oraz udzielił wywiadu telewizji NBC News. (PAP)

autorzy: Oskar Górzyński, Marcin Jabłoński, Katarzyna Lechowicz-Dyl

REKLAMA

2100039034 views

REKLAMA

REKLAMA

2100039267 views

REKLAMA

REKLAMA

2101835659 views

REKLAMA

2100039410 views

REKLAMA

2100039511 views

REKLAMA

2100039621 views