REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSzef MON: rozmawiałem z ministrem obrony Włoch o wymianie floty śmigłowców w...

Szef MON: rozmawiałem z ministrem obrony Włoch o wymianie floty śmigłowców w Wojsku Polskim

-

Pracujemy nad wymianą floty śmigłowców w Wojsku Polskim, rozmawiałem na ten temat również z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim – poinformował w środę w Rzymie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Relacje polsko-włoskie ocenił jako bardzo bliskie.

Szef MON przebywa z wizytą roboczą we Włoszech, w ramach której spotkał się z Guerinim. „Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i również na ten temat rozmawiałem z moim włoskim odpowiednikiem” – powiedział Błaszczak.

REKLAMA

Na briefingu prasowym po spotkaniu z Guerinim, szef MON jako przykład udanej współpracy polsko-włoskiej w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego wymienił produkujący śmigłowce zakład PZL Świdnik, który należy do włoskiej grupy Leonardo.

Błaszczak przekazał, że tematem rozmów z ministrem obrony Włoch była współpraca w dziedzinie obronności.

„Nasi żołnierze wspólnie są na Łotwie w ramach kontyngentu na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Włosi są też aktywni, jeśli chodzi o inne państwa na wschodniej flance. My także wspieramy południową flankę na przykład poprzez misję unijną, ale także w formacie natowskim” – przypomniał.

Minister Błaszczak podkreślił, że Włosi wspierają Ukrainę i że wsparcie to ma charakter wymierny. Opowiadają się też za tym – dodał – aby Ukraina dołączyła „w jakimś czasie, stosunkowo bliskim” do Unii Europejskiej.

„Dzisiaj najważniejsze jest odstraszanie i to, żeby wspierać Ukrainę i żeby Ukraińcy mogli odeprzeć ataki rosyjskie i oprzeć się inwazji rosyjskiej na Ukrainę” – zaznaczył polski minister.

„Stanowisko włoskie jest jednoznaczne. To nie jest łatwe, jeżeli popatrzymy na spectrum sił politycznych we włoskim parlamencie” – zauważył.

Błaszczak zapewnił, że ze strony ministra Gueriniego usłyszał bardzo jednoznaczne słowa wsparcia, jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie.

Dodał też: „Razem pracujemy na rzecz wzmocnienia Sojuszu”.

Minister poinformował także: „Jesteśmy na dobrej drodze jeśli chodzi o refundacje za donacje państw Unii Europejskiej dla Ukrainy. Wartość sprzętu, który przeznaczyła Polska na rzecz Ukrainy przekracza 1 mld euro”.

„Tymczasem – stwierdził – Unia Europejska zdecydowała, żeby refundacja zamykała się kwotą 2 mld euro. To stanowczo zbyt mało”.

Przekazał, że poruszył tę sprawę podczas wtorkowego spotkania szefów resortów obrony państw UE w Brukseli i położył nacisk na to, że jego zdanie podzielane było przez innych ministrów. Przypomniał, że UE zwiększyła te kwotę z 1,5 do 2 mld euro.

„Ale to jeszcze wciąż zbyt mało”- ocenił minister Błaszczak.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

REKLAMA

2107215784 views

REKLAMA

2107216016 views

REKLAMA

2109012407 views

REKLAMA

2107216157 views

REKLAMA

2107216256 views

REKLAMA

2107216364 views