REKLAMA

2129451705 views

REKLAMA

2129451704 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSzef KGP: chcemy włączyć Biuro Operacji Antyterrorystycznych do CBŚP

Szef KGP: chcemy włączyć Biuro Operacji Antyterrorystycznych do CBŚP

-

fot.Wojciech Pacewicz/PAP
fot.Wojciech Pacewicz/PAP

Włączenie Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, w którym służy ponad 180 doświadczonych funkcjonariuszy, do Centralnego Biura Śledczego Policji, to jedna z głównych zmian w organizacji komendy głównej, którą w rozmowie z PAP zapowiada szef policji insp. Zbigniew Maj.

REKLAMA

BOA, zgodnie z planami, ma zostać włączone do CBŚP w lutym. Nowy komendant główny policji chce również, by Centralne Biuro Śledcze dysponowało, podobnie jak komendy wojewódzkie, swoim własnym budżetem. Nowy szef policji przedstawił kierownictwu MSWiA nowy regulamin KGP, zawierający m.in. tę zmianę.

“BOA to jest ponad 180 funkcjonariuszy, którzy są świetnie przygotowani, wyszkoleni, którzy w ramach swoich kompetencji nadzorują m.in. samodzielne pododdziały antyterrorystyczne policji w kraju; ale dzisiaj komenda stołeczna ma swoją grupę realizacyjną, CBŚP ma swoją grupą realizacyjną, a w KWP funkcjonują samodzielne pododdziały antyterrorystyczne. Dochodzi do sytuacji kiedy doświadczeni, świetnie wyszkoleni policjanci z BOA na co dzień +szukają sobie pracy+” – mówi Maj.

Jak dodaje, celem zmiany jest m.in. to, by obecnych funkcjonariuszy BOA można było skutecznie wykorzystywać na przykład do zatrzymywania i konwojowania najpoważniejszych przestępców. “Chciałbym, żeby nowa pani komendant (szefowa CBŚP isnp. Renata Skawińska – PAP) wzięła pod swoją jurysdykcję BOA i tak naprawdę przekwalifikowała Biuro w zarząd operacji antyterrorystycznych. Podpowiadałem jej, że w zarząd operacji antyterrorystycznych można włączyć wydział aktów terroru, który również mieści się w CBŚP i jest narzędziem komendanta głównego w walce z terroryzmem” – zaznaczył.

Szef policji przyznał, że kwestią do rozstrzygnięcia jest nadzór nad samodzielnymi pododdziałami antyterrorystycznymi policji.

Dopytywany czy Centralne Biuro Śledcze Policji czekają inne zmiany, powiedział, że sprawdza się model wyłączenia Biura z Komendy Głównej Policji. Dodał równocześnie, że jednym z jego celów jest to, by CBŚP, będąc odrębną jednostką, miało też swój własny budżet – podobnie jak inne komendy wojewódzkie policji.

“Biorąc pod uwagę m.in. moje rozmowy z ministrami, sądzę, że jesteśmy w stanie doprowadzić do tego jeszcze nawet w tym roku; w ramach nowej ustawy” – powiedział. Insp. Maj podkreślił, że takie rozwiązanie jest – jego zdaniem konieczne – choćby dlatego, że szef CBŚP choć ma uprawnienia podobne do komendanta wojewódzkiego, pod względem finansowym jest zależny od decyzji komendanta głównego. “A tak naprawdę od innych dyrektorów biur, bo ja też polegam na dyrektorach biur finansowych czy logistycznych, którzy opiniują dla mnie każdy wniosek finansowy CBŚP” – powiedział.

Pytany jak w praktyce miałyby zostać rozwiązane te kwestie, komendant zaznaczył, że budżetem CBŚP, już w CBŚP miałyby się zajmować osoby, które robiły to “w biurach finansów czy logistyki”. “To zależy od pani komendant czy utworzy zarząd finansowo-logistyczny czy wydziały” – powiedział. “Ja idę w kierunku 18 komendy wojewódzkiej, czyli jednostki w pełnym tego słowa znaczeniu, również finansowo” – dodał.

Reorganizacja – jak przyznał komendant – dotknie całą Komendę Główną Policji. “Jej celem jest specjalizacja. Dzisiaj komenda główna to jest moloch. Po restrukturyzacji będzie wyspecjalizowana. Okrojone będzie m.in. biuro-gabinet komendanta głównego” – powiedział Maj.

Dodał, że w zgodnie z nowym regulaminem w KGP będzie 14 biur i zespół audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej, czyli 15 komórek organizacyjnych. “Wracamy m.in. do biura kryminalnego, w którym będzie taka sama struktura jak w komendach wojewódzkich i niżej, czyli wydziały: kryminalny, narkotykowy, przestępczości gospodarczej, mienia, handel ludźmi i cyberprzestępczość. W drugim pionie będzie prewencja, ruch drogowy i sztab, a w trzecim logistyka i finanse oraz łączność i informatyka” – powiedział komendant.

Jak poinformował, szefowi policji podlegać będzie Biuro Spraw Wewnętrznych, Biuro Kadr i Szkolenia oraz zespół audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej.

Szef policji przyznał, że rozdzielenie prewencji i ruchu drogowego związane jest także z planami włączenia do nowej struktury KGP zadań Inspekcji Transportu Drogowego. “Jesteśmy przygotowani na przejęcie ITD. Pracujemy nad aktami prawnymi. Jeżeli będzie zielone światło, to jesteśmy na to gotowi” – powiedział Maj, zastrzegając, że losy ITD muszą być rozstrzygnięte na poziomie rządu.

MSWiA pracuje nad zmianami zmierzającymi do włączenia ITD do policji. Zapowiedział to pod koniec 2015 r. w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jak dodał, zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Wiceminister poinformował, że zostanie przygotowany projekt ustawy, na mocy którego do policji zostanie włączony także elektroniczny system nadzoru nad ruchem drogowym oraz fotoradary. (PAP)

Patrycja Rojek-Socha, Grzegorz Dyjak

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121607256 views

REKLAMA

REKLAMA

2121607276 views

REKLAMA

REKLAMA

2123403596 views

REKLAMA

2121607287 views

REKLAMA

2121607296 views

REKLAMA

2121607300 views