REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Szef gabinetu prezydenta RP rozmawiał z doradcą prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa

Szef gabinetu prezydenta RP rozmawiał z doradcą prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa

-

Sytuacja na Białorusi i amerykańska ocena rozwoju wypadków w tym kraju, a także proces pokojowy na Bliskim Wschodzie – były tematem czwartkowej wideorozmowy szefa gabinetu prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa Robertem O’Brienem.

“Właśnie zakończyła się moja wideokonferencja z doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Donalda Trumpa, Robertem O’Brienem. Były dwa główne tematy: sytuacja na Białorusi i amerykańska ocena rozwoju wypadków w tym kraju, a drugim tematem – był proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, w szczególności ostatnie osiągnięcie, jakim było podpisanie porozumień pokojowych pomiędzy państwami Zatoki Perskiej a Izraelem. Omówiliśmy strategię dalszych działań amerykańskich w tym obszarze” – poinformował w czwartek PAP prezydencki minister.

REKLAMA

“Potwierdziliśmy, że zarówno Polska jak i Stany Zjednoczony mają bardzo podobne stanowisko, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa” – dodał Szczerski. Zaznaczył, że ustalono ponadto kontunuowanie wzajemnych konsultacji.

We wtorek, podczas uroczystej ceremonii w Białym Domu wysłannicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) oraz Bahrajnu podpisali porozumienia pokojowe o normalizacji relacji z Izraelem. To pierwsze państwa z Zatoki Perskiej, które zdecydowały się na taki krok.

ZEA i Bahrajn dołączyły do Egiptu i Jordanii, które do tej pory jako jedyne arabskie państwa zawarły porozumienia pokojowe z Izraelem. Egipt uczynił to w 1979 roku, a Jordania w 1994 roku – w obu przypadkach dochodziło do tego przy mediacji Waszyngtonu. Tym razem w imieniu Białego Domu negocjacje prowadził m.in. Jared Kushner, doradca i zięć prezydenta Donalda Trumpa, który uznawany jest za architekta jego bliskowschodniej polityki. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks