REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Szczerski: możemy podpisać się pod słowami Bidena dot. polityki Rosji i współpracy...

Szczerski: możemy podpisać się pod słowami Bidena dot. polityki Rosji i współpracy transatlantyckiej

-

Podkreślenie współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa kolektywnego, odrzucenie koncepcji Rosji jako politycznego partnera, to wątki wystąpienia prezydenta Joe Bidena, pod którymi możemy się w pełni podpisać – powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Joe Biden podkreślił podczas piątkowego przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, chęć odbudowy relacji transatlantyckich i wzmocnienia gwarancji NATO. Zapowiedział również “twardą” rywalizację z Chinami i oskarżył Rosję o próbę rozbicia sojuszu transatlantyckiego. W przemówieniu podczas specjalnej, wirtualnej edycji corocznej konferencji w Monachium, Biden przedstawił wizję “powrotu Ameryki” jako przywódcy Zachodu i orędownika jedności NATO.

REKLAMA

2147483647 clicks

“W kwestiach, które dotyczą polskich interesów, możemy się w pełni podpisać pod wystąpieniem prezydenta Joe Bidena podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa” – powiedział PAP prezydencki minister, komentując słowa przywódcy Stanów Zjednoczonych.

Jak zaznaczył Szczerski, podkreślenie przez Joe Bidena wagi współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa kolektywnego, odrzucenie koncepcji Rosji jako politycznego partnera, a także kwestie dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi i walki z pandemią COVID-19, to wątki, “na które w zasadzie mamy wspólne spojrzenie”.

Prezydencki minister podkreślił, że w monachijskim wystąpieniu Bidena “bardzo wyraźnie wybrzmiała waga wspólnoty euroatlantyckiej oraz wspólnego bezpieczeństwa z silnymi gwarancjami kolektywnej obrony i utrzymania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie”. Zaznaczył, że kwestie te mają dla Polski zasadnicze znaczenie jako jednego z krajów, gdzie stacjonują wojska USA.

Po drugie – wskazywał prezydencki minister – prezydent Stanów Zjednoczonych bardzo wyraźnie wskazał Rosję i jej imperialną politykę, jako źródło zagrożeń i konfrontacji z światem euroatlantyckim. Według Szczerskiego, to “zamyka dyskusję o ewentualnym resecie relacji z Rosją”. “Bardzo wyraźnie wybrzmiała negatywna ocena polityki rosyjskiej. Joe Biden wyraźnie wskazał, że odrzuca koncepcję Rosji jako partnera” – podkreślił Szczerski.

Jak dodał, Biden wskazał przy tym, że z Rosją można rozmawiać w kwestiach jednostkowych, jak na przykład sprawa ograniczenia zbrojeń. “Joe Biden mówił, że nie chodzi mu o nową zimną wojnę, gdzie oba bloki są na siebie całkowicie impregnowane, natomiast zdecydowanie odrzucił koncepcję partnerstwa politycznego z Rosją” – powiedział prezydencki minister.

Szczerski zwrócił też uwagę, że Biden wskazywał, iż celem Rosji jest osłabienie i podział Europy. “To jest też bardzo ważne zdanie. To jest też polska optyka w kwestii gazociągu Nord Stream 2 i pogłębiania niemiecko-rosyjskich relacji w zakresie importu gazu do Europu. Polska przestrzega, że Nord Stream 2 jest projektem dzielącym i osłabiającym Europę i to też wybrzmiało dziś bardzo wyraźnie w wystąpieniu Joe Bidena” – powiedział Szczerski.

Szczerski stwierdził, że ważną kwestią było też podkreślenie przez lidera Stanów Zjednoczonych potrzeby łączenia wysiłków w celu obrony demokratycznych zasad na całym świecie. Jak ocenił, istotną kwestią w przemówieniu Bidena było też wskazanie na Chiny jak globalnego konkurenta.(PAP)

REKLAMA

2131834816 views

REKLAMA

REKLAMA

2131834831 views

REKLAMA

REKLAMA

2133631151 views

REKLAMA

2131834841 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131834844 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131834848 views