REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSynowie T. Mazowieckiego pozwali do sądu radną PiS

Synowie T. Mazowieckiego pozwali do sądu radną PiS

-

Pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko radnej PiS z Lublina, Annie Jaśkowskiej, która nazwała Tadeusza Mazowieckiego m.in. stalinowcem i agentem NKWD – złożyli do sądu w Lublinie synowie Mazowieckiego.

“Jestem oburzony tymi słowami. Czekam na przeprosiny” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Wojciech Mazowiecki. “My musimy bronić czci ojca, w sytuacji, kiedy spotykamy się z wyraźną intencją obrażenia, bo tu nikt nie ma wątpliwości, jeśli się odsłucha tę sesję rady miasta” – dodał.

Chodzi o wypowiedź radnej Anny Jaśkowskiej z PiS, podczas sesji rady miasta Lublin w maju, gdy była dyskutowana uchwała w sprawie nazwania jednej z nowo wybudowanych ulic Aleją Tadeusza Mazowieckiego. Radni PiS byli krytyczni wobec tego pomysłu i domagali się od inicjatorów – radnych PO – głębszego uzasadnienia. Radna Jaśkowska pytała, skąd wzięli oni zamieszczony w uzasadnieniu uchwały życiorys Mazowieckiego, bo ona znalazła inne informacje i przytoczyła: “Tadeusz Mazowiecki – stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich”. Jak mówiła, znalazła te informacje w internecie.

REKLAMA

Synowie Tadeusza Mazowieckiego domagają się w pozwie od radnej Jaśkowskiej przeprosin i sprostowania nieprawdziwych informacji o ich ojcu na sesji rady miasta oraz w mediach, a także wpłaty 20 tys. na cel społeczny, czyli – jak powiedział Wojciech Mazowiecki – na Towarzystwo Więź, związane z pismem, które tworzył Tadeusz Mazowiecki.

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) był pierwszym premierem polskiego rządu po transformacji ustrojowej w 1989 r., który przeprowadził szereg reform. W okresie PRL, Mazowiecki był m.in. współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej, jednym z liderów opozycji demokratycznej, współtwórcą ruchu “Solidarności”. Był internowany w stanie wojennym. Aktywnie uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W latach 90. był sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii. (PAP)

Na zdjęciu: Tadeusz Mazowiecki, czerwiec 2009 r.
fot.Bartlomiej Zborowski/Epa/REX/Shutterstock

REKLAMA

2097796438 views

REKLAMA

REKLAMA

2097796674 views

REKLAMA

REKLAMA

2099593067 views

REKLAMA

2097796822 views

REKLAMA

2097796923 views

REKLAMA

2097797035 views