REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaStanisław Gawłowski opuścił areszt

Stanisław Gawłowski opuścił areszt

-

Stanisław Gawłowski w czwartek po południu opuścił szczeciński Areszt Śledczy po tym, jak jego rodzina wpłaciła kaucję w wysokości 500 tys. zł. Poseł PO w areszcie przebywał od połowy kwietnia w związku z zarzutami, m.in. korupcyjnymi.

„Żądam, by prokuratura ujawniła wszystkie dokumenty, które mnie dotyczą; w tych dokumentach nic nie ma; stałem się elementem gry politycznej” – oświadczył w czwartek Stanisław Gawłowski tuż po opuszczeniu aresztu. Jak podkreślił, czuje się niewinny.

REKLAMA

Gawłowski mówił, że oczekuje ujawnienia dokumentów, które go dotyczą, albo skierowania do sądu aktu oskarżenia, „bo to też będzie oznaczać, że te dokumenty będą jawne”.

„Państwo będziecie mogli zobaczyć, że w tych dokumentach nic nie ma” – ocenił Gawłowski. „Oczekuję, żądam wręcz od prokuratury, że te dokumenty zostaną państwu ujawnione, że państwo sami będziecie mogli zweryfikować, że stałem się elementem gry politycznej, a nie zwykłego, normalnego postępowania karnego” – oświadczył polityk PO.

Gawłowski powiedział po wyjściu z aresztu, że chce podziękować i przeprosić swoją rodzinę, ponieważ „spotkało ich wszystkich bardzo dużo krzywdy”. Jak oświadczył poseł PO, „w polskiej historii tego typu rzeczy się zdarzały”, ale w tym przypadku „to jest nie tylko atak na mnie personalny, ale też na całą moją rodzinę”. Podkreślił, że zarzuty usłyszała jego żona, a jego siostry i brat „byli wzywani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne; wszędzie przeprowadzano rewizje”.

„Ja tutaj przed państwem stoję jako dumny poseł Rzeczypospolitej, ja się niczego nie wstydzę. Zniosłem te trzy miesiące (aresztu) z dumą” – zaznaczył Stanisław Gawłowski. „Niczego się nie obawiam” – dodał. Zapytany o kolejne zarzuty, które chce mu postawić prokuratura, powiedział, że „nie interesuje” go, czy prokuratura je postawi.

Stanisława Gawłowskiego witała żona, członkowie rodziny, a także lokalni działacze Platformy Obywatelskiej. Jak powiedział poseł PO, trzech miesięcy spędzonych w areszcie nie zalicza do „szczególnie miłego okresu”, choć nie narzeka „jakoś szczególnie”.

Na pytanie o pisaną w areszcie książkę polityk odpowiedział, że spodziewa się, iż „niedługo” będzie można ją przeczytać, a roboczy tytuł to – jak powiedział Gawłowski – „Poradnik dla Jarosława K.”.

Stanisław Gawłowski przebywał w areszcie od połowy kwietnia br. Został zatrzymany po tym, jak bez wezwania stawił się w szczecińskiej delegaturze Prokuratury Krajowej. Usłyszał pięć zarzutów, w tym trzy korupcyjne, prokuratura wnioskowała o zastosowanie aresztu tymczasowego ze względu na obawę matactwa. Do wniosku przychylił się szczeciński Sąd Rejonowy Prawobrzeże i Zachód, a następnie Sąd Okręgowy, mimo zażaleń złożonych przez Gawłowskiego i jego pełnomocników. Okres zatrzymania upłynął w czwartek.

Sąd Okręgowy w Szczecinie rozpoznał w środę wniosek prokuratury o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec posła PO. Zdecydował o dalszym stosowaniu aresztu, zastrzegł jednak, że zostanie on uchylony po wpłaceniu przez polityka 500 tysięcy złotych kaucji w ciągu 14 dni.

Prokuratura wnioskowała o wstrzymanie tego postanowienia, jednak szczeciński sąd w czwartek oddalił wniosek. Prokuratorzy złożyli też do sądu zażalenie na postanowienie o warunkowym tymczasowym areszcie dla polityka. Ma je rozpatrzyć Sąd Apelacyjny.

Jak podała w czwartkowym komunikacie Prokuratura Krajowa, „zastosowanie przez sąd wobec Stanisława G. aresztu z warunkiem jego uchylenia po wpłaceniu poręczenia majątkowego jest poważnym zagrożeniem dla prawidłowego przebiegu śledztwa”. Podkreślono, że istnieje obawa matactwa.

W ocenie prokuratury, jako element nacisku na osoby, które są przesłuchiwane w śledztwie, może być też odbierana „duża aktywność podejrzanego w mediach”. „Stanisław G., wykorzystując swoją rozpoznawalność związaną z pełnionymi funkcjami politycznymi, prowadzi medialną kampanię, prezentując się wbrew dowodom zebranym przez prokuraturę jako osoba przypadkowo uwikłana w aferę, sugerując świadkom treść zeznań” – stwierdziła PK.

Kwotę 500 tys. zł poręczenia wpłacili w czwartek członkowie rodziny Gawłowskiego.

Główne, korupcyjne zarzuty, przedstawione posłowi PO, dotyczą okresu, gdy sprawował on funkcję wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Miał wówczas przyjąć co najmniej 175 tys. zł łapówki w gotówce. Według śledczych, nowe dowody, uzyskane już po zatrzymaniu posła, wskazują, że mogło to być co najmniej 405 tys. zł. Gawłowski miał też przyjąć dwa zegarki o wartości co najmniej 26 tys. zł.

Poseł PO usłyszał też zarzuty podżegania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tys. zł, ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.

Zarzuty korupcyjne związane są z tzw. „aferą melioracyjną”. Śledztwo, które trwa od 2013 r., dotyczy nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Prokuratura chce postawić Gawłowskiemu kolejne zarzuty, dotyczące prania brudnych pieniędzy i korupcji. Według prokuratury poseł miał przyjąć jako łapówkę od kołobrzeskiego biznesmena Bogdana K. m.in. apartament w Chorwacji. Prokurator Generalny 25 czerwca skierował do marszałka Sejmu kolejny wniosek o uchylenie posłowi immunitetu.(PAP)

Na zdjęciu: Stanisław Gawłowski
fot.Wikipedia

REKLAMA

2094051562 views

REKLAMA

REKLAMA

2094051846 views

REKLAMA

2095848295 views

REKLAMA

2094052096 views

REKLAMA

2094052234 views

Pies w Atlancie (i nie tylko)

Napiwki i polityka

Zamach czy morderstwo?

Horror w Texas City

Klimatyczna zagadka

REKLAMA

2094052375 views