REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Sikorski: czas na decyzję ws. komisji śledczej dot. afery taśmowej do...

Sikorski: czas na decyzję ws. komisji śledczej dot. afery taśmowej do czerwca

-

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski pytany o wniosek ws. komisji śledczej dot. afery taśmowej powiedział, że ma czas do namysłu do połowy czerwca, a decyzję podejmie “w świetle działań prokuratury”, której ufa. Dodał, że sam był przez prokuraturę przesłuchiwany.

Powołania komisji śledczej ws. afery taśmowej domagały się PiS i SLD po piątkowej publikacji “Gazety Wyborczej”, która napisała, że gdy Bartłomiej Sienkiewicz był szefem MSW, tajna grupa utworzona latem 2014 r. w tym resorcie badała, czy za “aferą podsłuchową” stoją byli szefowie ABW, SKW i BOR oraz urzędujący szef CBA. PiS złożyło wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie tzw. afery taśmowej we wrześniu ub.r.

REKLAMA

Sikorski powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że kwestia powołania komisji była poruszana na konwencie seniorów. “Mam czas do namysłu bodajże do połowy czerwca, więc będzie to przedmiotem mojej ciągłej refleksji. Ostateczną decyzję podejmę w świetle działań prokuratury” – zaznaczył.

“Mam wrażenie, że sprawa jest wykorzystywana politycznie. Jeśli chodzi o przestępstwa popełnione wokół tej sprawy to właściwym organem jest prokuratura. Nie jestem do końca przekonany, że celem komisji nie byłoby epatowanie tymi nielegalnymi materiałami i potęgowanie szkód, jakie poniosły ofiary tej afery. Mam nadzieję, że sprawcami zajmie się prokuratura” – mówił Sikorski.

“Byłem niedawno przesłuchiwany w charakterze świadka-poszkodowanego. O ile wiem, śledztwo jest przedłużone do kwietnia. Póki co ufam prokuraturze w tej sprawie. Mam nadzieję, że doprowadzi ją do finału” – podkreślił.

“Mam nadzieję, że prokuratura postawi zarzuty tym, którzy dokonali nielegalnych nagrań; tym, którzy dopuścili się jakichkolwiek przestępstw w związku z tą sprawą, niezależnie od tego, kogo miałyby one dotyczyć” – ocenił.

Polityk podkreślił, że komisje śledcze są powoływane wtedy, gdy “Sejm uzna, że normalne mechanizmy państwowe, czy powołane do tego instytucje z takich czy innych powodów nie potrafiły sobie poradzić z daną sprawą”.

Sprawę podsłuchiwania w dwóch warszawskich restauracjach kilkudziesięciu osób, m.in. polityków, ujawnił w ub.r. tygodnik “Wprost”. Jedną z nielegalnie podsłuchanych rozmów była rozmowa Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką.

Śledztwo ws. podsłuchania prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga. Prokuratura pod koniec czerwca ub.r. postawiła zarzuty biznesmenowi Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. – pracownikom restauracji, w których dokonywano podsłuchów. Falenta nie przyznał się do tych zarzutów i zapewniał, że jest niewinny.

W połowie grudnia 2014 r. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła inne śledztwo – dotyczące rozmowy b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem. Wszczęto je w sprawie przekroczenia uprawnień przez b. wiceministra finansów poprzez podjęcie niezgodnych z prawem działań w celu udaremnienia kontroli skarbowej w firmie żony Nowaka.

We wrześniu 2014 r. jeden z wątków umorzyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Było to śledztwo w sprawie podsłuchanej nielegalnie rozmowy ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Prokuratura uznała, że żaden z funkcjonariuszy publicznych nie przekroczył uprawnień, nie miało też miejsca niedopełnienie obowiązków.(PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA