REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSiemoniak spotkał się z rodzinami amerykańskich świadków zbrodni katyńskiej

Siemoniak spotkał się z rodzinami amerykańskich świadków zbrodni katyńskiej

-

fot.Rainer Jensen/EPA
fot.Rainer Jensen/EPA

Jesteśmy wdzięczni za to, co wasi bliscy zrobili dla Polski i świata – powiedział wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak podczas spotkania z rodzinami amerykańskich świadków zbrodni katyńskiej, które odbyło się w środę w Warszawie.

REKLAMA

Do Polski, przy okazji obchodów 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, przybyła dziesięcioosobowa grupa rodzin amerykańskich oficerów.

Podczas spotkania w MON Siemoniak podkreślił, że sprawa zbrodni katyńskiej sprzed 75 lat ma szczególne znaczenie dla Wojska Polskiego. “Świadectwo prawdy tych, którzy dotknęli tragicznej historii, przekazane w USA zaraz po II wojnie światowej, miało niezwykłe znaczenie w dziejach Polski” – powiedział Siemoniak. “Dzięki waszym przodkom mamy dziś szczególne polsko-amerykańskie więzi sojusznicze” – dodał.

Dziesięcioosobową grupę członków rodzin amerykańskich oficerów, którzy ujawnili prawdę o zbrodni katyńskiej, przyjęła także minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

“Katyń to dla nas wyjątkowa historia. Prawda o tym, co spotkało polskich oficerów, była nam bardzo potrzebna. Była niezwykle ważna dla ich matek, ojców, córek, żon i synów. Ze względu na uwarunkowania polityczne (…) czekali na ujawnienie tej prawdy wiele lat. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak trudno było żyć w naszym kraju z wiedzą o tym, co tam się wydarzyło i nie móc o niej mówić w żadnej przestrzeni życia publicznego. Każde świadectwo tej prawdy było dla nas i przede wszystkim dla członków rodzin pomordowanych nie tylko gestem symbolicznym, ale realnym wsparciem” – powiedziała Omilanowska.

Podkreśliła też, że odznaczeni pośmiertnie oficerowie byli tymi, którzy znali prawdę i o tę prawdę przez całe życie walczyli. “Nie było to łatwe, bo ukrywanie prawdy o Katyniu było w interesie władz stalinowskich, na których zlecenie tej zbrodni dokonano, ale były także niewygodne z punktu widzenia wspólnej polityki Roosevelta i Stalina. Dlatego niełatwo było im się przebić z tą wiedzą. Pisali raporty, notatki, wspomnienia. Przekazywali te prawdę wszędzie, gdzie tylko mogli. Byli prawdziwymi emisariuszami polskiej prawdy o Katyniu” – dodała Omilanowska.

Z Amerykanami spotkał się także szef MSZ Grzegorz Schetyna. “Dzięki waszym bliskim nie udało się zabić prawdy o zbrodni katyńskiej. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni i pamiętamy” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Wcześniej w środę zasłużonych w upowszechnianiu prawdy o Katyniu odznaczył prezydent Bronisław Komorowski. Płk John H. Van Vliet Jr. i Donald B. Stewart, którzy jako niemieccy jeńcy byli świadkami ujawniania prawdy o Katyniu, zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano też Krystynę Piórkowską, piszącą o anglojęzycznych świadkach zbrodni.

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD – wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. – rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.

3 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach – obozów w Ostaszkowie (4 kwietnia) i Starobielsku (5 kwietnia). Z Kozielska 4 404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128629392 views

REKLAMA

REKLAMA

2128629408 views

REKLAMA

REKLAMA

2130425728 views

REKLAMA

2128629418 views

REKLAMA

2128629422 views

Piękna Gabriela

Kubańska Atlantyda

Jak Ararat pobił Napoleona

Malarz samotności

REKLAMA

2128629426 views