REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Siemoniak: nigdy nie byłem związany z żadną sprawą korupcyjną

Siemoniak: nigdy nie byłem związany z żadną sprawą korupcyjną

-

Tomasz Siemoniak fot.Olivier Hoslet/EPA
Tomasz Siemoniak fot.Olivier Hoslet/EPA

Nigdy i w żaden sposób nie byłem związany z żadną sprawą korupcyjną lub nieprawidłowościami. Nigdy nie naruszyłem prawa, wypełniając zadania szefa resortu obrony – zapewnił w poniedziałek wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

Minister wygłosił oświadczenie w związku z publikacją tygodnika “Do Rzeczy”. W poniedziałek tygodnik przytoczył podsłuchaną rozmowę z października 2013 r., w której poseł Ryszard Kalisz mówi, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego ma dowody na korupcję, w którą mógł być zamieszany Siemoniak.

“Uczciwie i z pełnym zaangażowaniem wypełniam obowiązki wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej, powierzone mi przez panią premier Ewę Kopacz” – mówił Siemoniak na briefingu prasowym w MON.

Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że nagrania rozmowy Kalisza z innymi osobami dokonano nielegalnie i – jak ocenił – sprawa ta powinna być przedmiotem odrębnych postępowań. “Niemniej jednak opublikowane fragmenty godzą w moje dobre imię, a do opinii publicznej dotarły treści, wobec których nie mogę pozostać obojętny” – powiedział Siemoniak.

Szef MON podkreślił, że każdy poseł, jeśli wejdzie w posiadanie informacji o przestępstwie, w tym także o korupcji, ma obowiązek powiadomienia o tym prokuratury. “Poseł Kalisz nie zrobił tego od października 2013 r. Jedynym możliwym wytłumaczeniem dla posła, prawnika, byłego ministra, jest fakt, że takich informacji po prostu nigdy nie miał. Apeluję zatem do posła Kalisza, aby honorowo wycofał się i publicznie przeprosił za swoje insynuacje pod moim adresem” – oświadczył minister.

“Rozumiem, że bardzo trudno jest się przyznać do tego rodzaju postępku, ale ja jako obiekt jego konfabulacji, insynuacji źle się czuję z tym, że coś takiego, nawet w prywatnej rozmowie poseł Ryszard Kalisz powiedział” – wyjaśnił Siemoniak.

Kalisz w poniedziałek nie odpowiedział na prośbę PAP o kontakt w sprawie apelu Siemoniaka. Dzień wcześniej odmówił skomentowania – jak to ujął – “nielegalnie podsłuchanych rozmów”.

Siemoniak podczas briefingu przypomniał, że SKW w wydanym w niedzielę oświadczeniu stwierdziła, iż nigdy nie posiadała, ani nie posiada jakichkolwiek materiałów wiążących obecnego ministra obrony z jakimikolwiek nieprawidłowościami lub podejrzeniami.

Przytoczył też oświadczenie byłego szefa SKW gen. Janusza Noska, w którym ten zaprzeczył, by przekazywał jakiekolwiek informacje o działalności Służby posłowi Kaliszowi. “Również sam poseł Kalisz w wypowiedzi dla tygodnika +Do Rzeczy+ zaprzeczył, że otrzymał jakiekolwiek informacje o korupcji od generała Noska” – zwrócił uwagę Siemoniak.

Poinformował też, że skierował w poniedziałek do prokuratury wniosek o podjęcie “czynności mających na celu pełne i wyczerpujące wszelkich okoliczności sprawy”. “Chodzi o materiał prasowy opublikowany w tygodniku +Do Rzeczy+ i możliwość naruszenia tym działaniem dóbr chronionych prawem. Szeroka formuła, ale niech prokuratura się tym zajmie” – powiedział Siemoniak.

Wicepremier skierował wniosek do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z tej prokuratury potwierdziła PAP, że – jak to ujęła – “lakoniczne” pismo Siemoniaka z prośbą o wyjaśnienie okoliczności opisanych przez “Do Rzeczy” wpłynęło do prokuratury. “Jutro wdrożymy postępowanie sprawdzające tak jak zwykle” – poinformowała prokurator.

Natomiast rzeczniczka prasowa praskiej prokuratury prok. Renata Mazur powiedziała PAP, że jeszcze w poniedziałek śledczy mają otrzymać nośnik z nagraniem opublikowanej rozmowy. Dodała, że nowe nagranie zostanie włączone do materiałów śledztwa, zostanie sporządzony jego stenogram i będzie ono podlegało analizie, w związku z tym nagraniem zostaną także przesłuchani świadkowie. Prok. Mazur zaznaczyła również, że w przypadku wpłynięcia do prokuratury pisma od min. Siemoniaka, prokurator się do niego odniesie.

W niedzielę Siemoniak, odnosząc się do doniesień “Do Rzeczy”, powiedział, że są “to kompletne wymysły, absurd jak z Mrożka”.

Tygodnik opublikował treść rozmowy z udziałem b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i posła Ryszarda Kalisza. Została ona podsłuchana w restauracji “Sowa i Przyjaciele” w październiku 2013 r. Na nagraniu Kalisz relacjonuje Kwaśniewskiemu swoje spotkanie z ówczesnym szefem SKW gen. Januszem Noskiem (trwała wtedy procedura odwołania generała ze stanowiska). “Nosek miał mieć dowody na korupcję, w którą mógł być zamieszany minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a być może ktoś +dużo wyżej+ niż kierownictwa ministerstwa” – napisano na portalu “Do Rzeczy”.

Śledztwo w sprawie podsłuchiwania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. w dwóch restauracjach kilkudziesięciu osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. W czerwcu postępowanie to zostało przedłużone do 17 września.

W połowie czerwca prokurator generalny Andrzej Seremet informował, że z ustaleń śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej wynika, że nagranych zostało ponad 100 spotkań, w których uczestniczyło około 90 osób.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 KOMENTARZE

  1. WICEPREMIER SIEMONIAK niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartość dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli.

    • Skoro sprawa siega roku 2007 ,to zastanow sie kto wtedy w Polsce sprawowal wladze?Spytaj nastepnym razem jak w Chicago bedzie Macierewicz czy ktos z PIS-u.Tak wlasnie PIS sprawowal wladze ,za co panstwo Polskie do dzis wyplaca odszkodowania. A wszyscy ,ktorzy glosowali na Dude i zamierzaja teraz glosowac na Beate Szydlo niech sobie przypomna czasy kiedy rzadzil PIS bo najwyrazniej dostali amnezji.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks