REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSieć Watchdog chce postawić przed sądem liderów PiS i PO; komisja sejmowa:...

Sieć Watchdog chce postawić przed sądem liderów PiS i PO; komisja sejmowa: są przeszkody prawne

-

Sieć Obywatelska Watchdog chce, by liderzy PiS i PO stanęli przed sądem za odmowę dostępu do informacji o wydatkach na kampanię wyborczą Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Sejmowa komisja uznała jednak, że wniosek Sieci o uchylenie posłom immunitetu nie spełnia wymogów prawnych.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych opiniowała w środę dla marszałka Sejmu wniosek Sieci Watchdog o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłej premier i byłej przewodniczącej PO Ewy Kopacz oraz obecnego lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny.

REKLAMA

Sprawa ma związek z ostatnimi wyborami prezydenckimi. W maju 2015 r., w trakcie kampanii wyborczej, Sieć Watchdog złożyła wnioski o udostępnienie informacji dotyczących m.in. umów i wydatków komitetów wyborczych Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Według stowarzyszenia – wbrew zapewnieniom przedstawicieli obu komitetów – informacje te nie zostały mu jednak przekazane. W związku z tym Watchdog złożyła w czerwcu 2016 roku w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, które zostało następnie dwukrotnie umorzone.

Dlatego też jesienią 2017 roku Sieć Obywatelska skierowała do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów subsydiarny akt oskarżenia przeciwko: pełnomocnikowi finansowemu komitetu wyborczego Komorowskiego Łukaszowi Pawełkowi, pełnomocnikowi wyborczemu tego komitetu, obecnemu senatorowi PO Sławomirowi Rybickiemu, Ewie Kopacz oraz Grzegorzowi Schetynie, a ponadto pełnomocniczce finansowej komitetu wyborczego Andrzeja Dudy Teresie Schubert, pełnomocnikowi wyborczemu tego komitetu Krzysztofowi Sobolewskiemu i Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego w sytuacji gdy prokuratura dwukrotnie odmówi wszczęcia śledztwa, pokrzywdzony ma prawo sam wnieść do sądu akt oskarżenia (jest to tzw. subsydiarny akt oskarżenia). Sieć Watchdog również sama skierowała do Sejmu wniosek o zgodę na uchylenie immunitetu Kopacz, Schetynie i Kaczyńskiemu.

Komisja regulaminowa uznała w środę, że wniosek nie spełnia wymogów określonych w art. 7b ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Przepis ten stanowi, że wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego składa się za pośrednictwem prokuratora generalnego (obecnie jednocześnie ministra sprawiedliwości).

Przedstawiciel Biura Analiz Sejmowych ocenił podczas środowego posiedzenia komisji, że przepis ten jest niefunkcjonalny i od lat pojawiają się postulaty, by go zmienić w taki sposób, aby oskarżyciel posiłkowy (w tym przypadku Sieć Watchdog) miał także sam możliwość wniesienia do Sejmu lub Senatu wniosku o uchylenie immunitetu parlamentarzyście.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że przez ostanie kilkanaście lat prokuratura przekazywała do Sejmu wnioski immunitetowe, których autorem był oskarżyciel posiłkowy. „Obecna sprawa świadczy o zmianie stanowiska prawnego prokuratury” – dodał.

Posłowie PiS i PO również byli zgodni w tej sprawie. Andrzej Matusiewicz (PiS) wskazywał, że kierowanie wniosków dotyczących uchylenia immunitetu to kompetencja prokuratora generalnego. „I tak powinno pozostać; w przeciwnym wypadku bylibyśmy zasypywani setkami tysięcy takich wniosków” – przestrzegał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Urbaniak (PO) także uznał wniosek Sieci Obywatelskiej za nieprawidłowy. Skrytykował jednak prokuratora generalnego, który – w jego ocenie – „zepchnął” na komisję problem wniosku Sieci Watchdog. (PAP)

fot.Darek Delmanowicz/PAP/EPA

REKLAMA

2094052069 views

REKLAMA

REKLAMA

2094052353 views

REKLAMA

2095848802 views

REKLAMA

2094052603 views

REKLAMA

2094052741 views

Pies w Atlancie (i nie tylko)

Napiwki i polityka

Zamach czy morderstwo?

Horror w Texas City

Klimatyczna zagadka

REKLAMA

2094052882 views