REKLAMA

2130079667 views

REKLAMA

2130079666 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSenat jednomyślnie za ustawą o ochronie Znaku Polski Walczącej

Senat jednomyślnie za ustawą o ochronie Znaku Polski Walczącej

-

Senat poparł bez poprawek ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Za ustawą senatorowie opowiedzieli się w czwartkowym głosowaniu jednomyślnie. Zgodnie z nią kto publicznie znieważa Znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny.

Znak Polski Walczącej fot.Halibutt /Wikipedia
Znak Polski Walczącej fot.Halibutt /Wikipedia

REKLAMA

W głosowaniu wzięło udział 85 senatorów, wszyscy byli za ustawą.

W ustawie zapisano, że “znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej”. Podkreślono, że “otaczanie znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej”.

Kolejny artykuł ustawy mówi o tym, że “kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny”. Ustawa przewiduje też, że do postępowania w sprawach dotyczących ochrony znaku stosuje się przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Ochronę znaku Polski Walczącej zainicjowali weterani II wojny światowej, zrzeszeni m.in. w Związku Powstańców Warszawskich i Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Nowe przepisy nie wzbudziły zastrzeżeń Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Sejm przyjął ustawę niemal jednomyślnie.

Kotwica jako znak Polski Walczącej – najbardziej znana z powstania warszawskiego – została wybrana w konspiracyjnym konkursie w 1942 r. Do Biura Informacji i Propagandy KG AK, które ogłosiło konkurs, nadesłano 27 propozycji. Autorką zwycięskiego projektu była harcerka Anna Smoleńska, która studiowała historię sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas okupacji znak symbolizujący walkę o niepodległość malowano na murach polskich miast. Dwie połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, umieszczane były na budynkach związanych z powstaniem warszawskim i walkami toczonymi w czasie II wojny światowej, m.in. odbitym z rąk Niemców gmachu PAST-y.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126193658 views

REKLAMA

REKLAMA

2126193675 views

REKLAMA

REKLAMA

2127989995 views

REKLAMA

2126193685 views

REKLAMA

2126193689 views

REKLAMA

2126193693 views