REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Seminarium: Polonia buduje polską markę narodową na świecie

Seminarium: Polonia buduje polską markę narodową na świecie

-

Polonia i Polacy za granicą odgrywają coraz większą rolę w budowaniu polskiej marki narodowej na świecie – mówili uczestnicy piątkowego seminarium, które odbyło się w Senacie.

fot.Artur Partyka
fot.Artur Partyka

W seminarium “Rola Polonii i Polaków za granicą w promowaniu Polski na świecie” wzięli udział m.in. przedstawiciele Senatu, MSZ, eksperci oraz absolwenci Szkoły Liderów Polonijnych.

Senator Łukasz Abgarowicz (PO) z senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą ocenił, że aby skutecznie budować polską markę na świecie, potrzebna jest ogólnoświatowa organizacja skupiająca osoby polskiego pochodzenia ze świata polityki, biznesu, kultury, nauki.

“W marketingu jest zasada, że najlepszą reklamą, najlepszym wsparciem marki czy sprawy są dobre opinie opowiadane przez ludzi swoim przyjaciołom. Ten marketing bezpośredni, czy dyplomacja bezpośrednia, spotkania Polaków ze swoimi środowiskami w miejscach zamieszkania są bardzo istotne” – zaznaczył senator.

Abgarowicz ocenił, że wartościami, które wnoszą Polacy jest “niesłychana kreatywność, twórcze niezadowolenie ze świata i gotowość na zmiany”. “Polacy są grupą, która porywa się na rzeczy niemożliwe i jej się to udaje” – powiedział. Dodał, że potencjał Polski tkwi także w liczebności osób polskiego pochodzenia na świecie.

Dr Marta Hereźniak z Katedry Marketingu Międzynarodowego i Dystrybucji na Uniwersytecie Łódzkim mówiła z kolei, że znaczenie dyplomacji diaspor na świecie rośnie. Podkreśliła, że w ostatnich 45 latach trzykrotnie wzrosła liczba ludzi żyjących poza granicami swoich krajów. Zaznaczyła, że osoby te, mimo zmiany miejsca zamieszkania, dzięki nowym technologiom mogą utrzymywać stały kontakt z krajem.

Hereźniak podkreśliła, że działalność Polaków i Polonii za granicą to “dyplomacja publiczna społeczności ze społecznością”. Zaznaczyła, że jej językiem są codzienne zachowania, tzw. marketing szeptany, czyli to, co osoby polskiego pochodzenia mówią o Polsce, a także zorganizowane inicjatywy i aktywność gospodarcza. Innym rodzajem jest dyplomacja kierowana do kraju pochodzenia. Jak mówiła Hereźniak, diaspora może inwestować swój potencjał w kraju pochodzenia przez inwestycje, działalność filantropijną oraz transfer zdobytej za granicą wiedzy i umiejętności.

Anna Domańska z Departamentu Dyplomacji Kulturalnej i Publicznej MSZ przedstawiała na spotkaniu dokument “Zasady komunikacji marki Polska”. “Z doświadczenia innych krajów wiemy, że siła marki narodowej bezpośrednio przekłada się na wartość marek pochodzących z danego kraju. O jej sile w dużej mierze decyduje zaś wizerunek, czyli to, co mieszkańcy innych części świata myślą na temat danego kraju. Im to wyobrażenie jest bardziej klarowne i pozytywne, tym lepiej są odbierani ludzie z niego pochodzący, a także wytwory kultury czy produkty” – podkreślono w publikacji.

Przedstawiciele Szkoły Liderów Polonijnych podczas seminarium prezentowali projekty z zakresu promocji Polski przez Polonię. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks