REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Sejm uczcił pamięć Borysa Niemcowa

Sejm uczcił pamięć Borysa Niemcowa

-

Sejm uczcił we wtorek pamięć zamordowanego krytyka Kremla Borysa Niemcowa. W jednogłośnie przyjętej uchwale posłowie wyrazili oczekiwanie, że okoliczności śmierci rosyjskiego opozycjonisty zostaną wyjaśnione, a sprawcy nie pozostaną bezkarni.

“Sejm Rzeczypospolitej Polskiej głęboko poruszony zabójstwem czołowej postaci rosyjskiej opozycji łączy się w żalu i smutku z rodziną, przyjaciółmi oraz wszystkimi, którym bliskie są idee wolności, demokracji i pokoju” – napisano w uchwale Sejmu, przyjętej przez aklamację.

REKLAMA

2147483647 clicks

“Oczekujemy, że okoliczności śmierci Borysa Niemcowa zostaną wyjaśnione, a sprawcy nie pozostaną bezkarni” – podkreślili posłowie w uchwale.

W moskiewskim Centrum Sacharowa odbyła się we wtorek świecka uroczystość żałobna poprzedzająca pogrzeb zastrzelonego w piątek przed Kremlem Niemcowa. Polityk zostanie pochowany na Cmentarzu Trojekurowskim w zachodniej części Moskwy.

Do Centrum Sacharowa przyszły tysiące ludzi, aby pożegnać Niemcowa. W tym symbolicznym dla rosyjskiej opozycji miejscu na widok publiczny wystawiona została otwarta trumna z ciałem polityka. Ostatni hołd oddali mu politycy, dyplomaci, obrońcy praw człowieka, twórcy kultury, naukowcy i zwykli mieszkańcy Moskwy.

Także przedstawiciel prezydenta RP – jego doradca Jan Lityński – i wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik oddali hołd Niemcowowi, skłaniając głowy nad otwartą trumną z ciałem zamordowanego przywódcy opozycji demokratycznej w Rosji.

Przemawiając nad otwartą trumną z ciałem Niemcowa, ambasador Stanów Zjednoczonych w Federacji Rosyjskiej John F. Tefft wskazał na ogromny szacunek, jakim tego opozycyjnego polityka darzyli prezydent Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry. Amerykański dyplomata ocenił, że Niemcow “reprezentował to, co najlepsze w Rosji”.

W imieniu Unii Europejskiej tragicznie zmarłego opozycjonistę pożegnał jej ambasador w Rosji Vygaudas Uszackas. Określił on Niemcowa jako wybitnego polityka, patriotę Rosji i przyjaciela UE. “Wierzył w Rosję otwartą na świat. Był politykiem przez duże +P+” – powiedział Uszackas.

Głowę nad trumną Niemcowa pochylili też były premier Wielkiej Brytanii John Major i urzędujący minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius. Szef dyplomacji litewskiej podkreślił, że zamordowany polityk wierzył w Rosję. “Mówił, że w Rosji reformy są nieodwracalne, jeśli nie zaczną strzelać. Można zabić człowieka, ale nie można zabić dążenia do wolności” – powiedział Linkeviczius.

W imieniu rządu Rosji zamordowanego przywódcę opozycji pożegnali wicepremierzy Arkadij Dworkowicz i Siergiej Prichodźko. Do Centrum Sacharowa przybyła też Natalia Timakowa, sekretarz prasowa premiera Dmitrija Miedwiediewa i przewodniczący Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow.

Obecni byli też najbliżsi sojusznicy polityczni Niemcowa, w tym b. premier Rosji Michaił Kasjanow i lider ruchu Solidarność Ilja Jaszyn. “Borys Niemcow był najwybitniejszym przedstawicielem rosyjskiej opozycji, jej przywódcą. Dla wielu stał się wrogiem, gdyż niósł prawdę. A prawda wielu osobom się nie podoba” – oznajmił Kasjanow. B. szef rządu podkreślił, że Niemcow “całe swoje życie poświęcił walce z przemocą, korupcją i bezprawiem”. “Zabójstwo było odwetem za to, co robił” – dodał.

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony w piątek wieczorem w centrum Moskwy. Niemcow ostro krytykował politykę Putina, zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. W latach 2011-12 był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Niemcow był jednym z przywódców Republikańskiej Partii Rosji – Partii Wolności Narodowej (Parnas) i deputowanym do Dumy Obwodowej w Jarosławiu, 250 km na północny wschód od Moskwy. Wcześniej był współzałożycielem liberalnego ruchu Solidarność, który stawiał sobie za cel zjednoczenie demokratycznej opozycji.

W latach 90. był gubernatorem Niżnego Nowogrodu, 400 km na wschód od Moskwy, a potem wicepremierem. Należał do grona najbliższych współpracowników pierwszego prezydenta pokomunistycznej Rosji Borysa Jelcyna, który rozważał nawet wyznaczenie go na swojego następcę. (PAP)

Na zdjęciu: Borys Niemcow fot.Maxim Shipenkov/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131869754 views

REKLAMA

REKLAMA

2131869769 views

REKLAMA

REKLAMA

2133666089 views

REKLAMA

2131869779 views

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

REKLAMA

2131869782 views

REKLAMA

2131869786 views