REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaŚDM: Pielgrzymi wracają do domów, na Dworcu Głównym tłok

ŚDM: Pielgrzymi wracają do domów, na Dworcu Głównym tłok

-

Kraków Główny fot.Maciej Kulczynski/EPA
Kraków Główny fot.Maciej Kulczynski/EPA

Pielgrzymi całą niedzielę opuszczają Kraków po uroczystościach kończących ŚDM w Campus Misericordiae. Na ulicach pusto, jedyne skupiska są na Dworcu Głównym PKP i w pobliżu Tauron Areny Kraków – poinformowała PAP małopolska policja.Na dworcu informatorzy pomagają podróżnym.

REKLAMA

Po początkowych zatorach, spowodowanych masowym powrotem pielgrzymów z Brzegów, opuszczanie Krakowa przez pielgrzymów przebiega spokojnie i systematycznie.

Padający w niedzielę po południu w Krakowie ulewny deszcz podtopił miasteczko namiotowe pielgrzymów w Pobiedniku. Strażacy wypompowywali wodę.

Deszcz utrudnił także pielgrzymom dotarcie na dworzec. Część z nich spóźniła się na pociągi.

W związku z masowymi powrotami pielgrzymów przewoźnicy kolejowi zwiększyli liczbę pociągów. Od godz. 14 wprowadzono specjalny tymczasowy system odprawy pasażerów, który ma zapobiegać blokadzie dworca. Wejście na perony odbywa się przez strefy buforowe, a na stacji należy pojawić się godzinę przed odjazdem pociągu.

Przy dworcu zorganizowane zostały dwie takie strefy buforowe. Pierwsza zlokalizowana jest na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Odprawa podróżnych jest podzielona na etapy. Do stref podróżni wchodzą przez oznakowane bramki. Strefa na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis – dla podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.

Przy bramkach zamontowane są maty zliczające, dzięki czemu można dostosować liczbę podróżnych do ilości miejsc dostępnych w konkretnym pociągu.

Zmieniona organizacja ruchu pasażerów na krakowskich dworcach funkcjonować będzie przynajmniej do godz. 14 w poniedziałek. W zależności od sytuacji może zostać wydłużona.

Jak poinformowała policja, system działa prawidłowo i zapobiega tworzeniu się zatorów na dworcu.

Według szacunków, w ciągu dwóch dni dworce Kraków Główny i Kraków Płaszów obsłużą 850 pociągów, z czego 72 to pociągi specjalne ŚDM. Szacuje się, że tylko z tych pociągów skorzysta około 400 tys. pielgrzymów.

Kolej sformułowała także 5 zasad dla pielgrzymów, które mogą usprawnić podróż. Dotyczą one dokładnego sprawdzenia stacji i godziny odjazdu pociągu, przybycia godzinę przed odjazdem, utrzymywania kontaktu z przewodnikiem grupy, słuchania poleceń organizatorów i sprawnego wsiadania do pociągu.

W niedzielę w południe zakończyła się w Campusie Misericordiae, w Brzegach pod Wieliczką, msza posłania z udziałem papieża Franciszka, kończąca Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.(PAP)

REKLAMA

2127214484 views

REKLAMA

REKLAMA

2127214501 views

REKLAMA

REKLAMA

2129010821 views

REKLAMA

2127214511 views

REKLAMA

2127214515 views

REKLAMA

2127214519 views