REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura"Sala samobójców. Hejter" Komasy zwyciężył w konkursie międzynarodowym Tribeca Film Festival

„Sala samobójców. Hejter” Komasy zwyciężył w konkursie międzynarodowym Tribeca Film Festival

-

Film „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy zwyciężył w konkursie międzynarodowym nowojorskiego Tribeca Film Festival. To pierwszy w historii polski obraz zakwalifikowany do tego konkursu. Laureatów ogłoszono w nocy ze środy na czwartek.

O werdykcie poinformował producent obrazu firma Naima Film w komunikacie. Jak zaznaczył, zachwytu nad filmem Komasy nie krył zasiadający w jury aktor William Hurt. „Pragnę panu podziękować za wspaniały film. Inspirujący. Moralnie potężny. Wnikliwy. Istotny. Przepełniony głębokim zrozumieniem i współczuciem. To właśnie ten szczególny rodzaj empatii przesądza o sile filmu, stając się autentycznym wyrazem sumienia artysty. To empatia, która opiera się naciskom. Jest szczera. Sprzyja zrozumieniu” – napisał w liście do polskiego reżysera.

REKLAMA

„Aktualnego i niepokojącego filmu” pogratulował Komasie także m.in. twórca filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”, również członek jury Danny Boyle. „Czym Nixon i Watergate byli dla Coppoli, gdy kręcił +Rozmowę+, tym Facebook i fake newsy są dla twórcy +Hejtera+” – stwierdził.Komentując werdykt, Komasa podkreślił, że cieszy się podwójnie, gdyż w związku z zamknięciem kin z powodu koronawirusa „+Hejter+ stał się ofiarą wirusa, a w konsekwencji dramatem dla producentów. „Teraz dzięki tej nagrodzie dostał drugie życie. Przede wszystkim jednak wielką radość wzbudza fakt, że spragniony dobrych wiadomości świat międzynarodowego filmu znowu z całą mocą usłyszy o polskim kinie, a czymże innym jak wspaniałą wiadomością jest wygranie jednego z najważniejszych festiwali na świecie” – powiedział.

„Sala samobójców. Hejter” to „odbicie współczesnej rzeczywistości, w której powszechne są fake newsy i media społecznościowe, a równie wszechobecny hejt przybiera niespodziewane rozmiary”. Głównym bohaterem opowieści jest Tomek (grany przez Macieja Musiałowskiego) – pochodzący z biednej rodziny student prawa, którego przyłapano na plagiacie. Kiedy zostaje wykreślony z listy studentów, postanawia zataić ten fakt i dalej korzystać z pomocy finansowej państwa Krasuckich (w tych rolach Danuta Stenka i Jacek Koman) – rodziców Gabi (Vanessa Aleksander), przyjaciółki z dzieciństwa, w której chłopak skrycie się podkochuje. Kłamstwo w końcu wychodzi na jaw, a Krasuccy tracą zaufanie do Tomka. Rozgniewany chłopak planuje zemstę na rodzinie. Kiedy dostaje pracę w agencji reklamowej i ma dostęp do najnowszego sprzętu, chłopak zaczyna podsłuchiwać Krasuckich, aktywnie zaangażowanych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta Warszawy Pawła Rudnickiego (Maciej Stuhr).

Tribeca Film Festival powstał w 2001 r. z inicjatywy Roberta De Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa w bezpośredniej reakcji na zamachy z 11 września. Wydarzenie miało patronować odbudowie Dolnego Manhattanu, ale o jego utworzenie aktor planował już wcześniej. Celem festiwalu było przypomnienie, że kino USA to nie tylko Hollywood, a także promocja Nowego Jorku, jako centrum przemysłu filmowego oraz prezentacja najciekawszych produkcji zza granicy licznemu gronu odbiorców.

Tegoroczna edycja z uwagi na panującą epidemię koronawirusa odbyła się w trybie online. (PAP)

REKLAMA

2103137028 views

REKLAMA

2103137261 views

REKLAMA

2104933653 views

REKLAMA

2103137404 views

REKLAMA

2103137504 views

REKLAMA

2103137613 views