REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSąd wyznaczył obrońcę z urzędu dla Jakuba A.; podejrzany ma też obrońcę...

Sąd wyznaczył obrońcę z urzędu dla Jakuba A.; podejrzany ma też obrońcę z wyboru

-

Sąd Okręgowy w Świdnicy wyznaczył obrońcę z urzędu dla Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin (Dolnośląskie). Wcześniej prokuratura poinformował, że A. ma również obrońcę z wyboru, którego ustanowiła rodzina 22-latka.

Informację o tym, że sąd wyznaczył obrońcę z wyboru dla Jakub A. przekazała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska. Powiedziała PAP, że sąd może cofnąć decyzję o wyznaczeniu obrońcy, jeśli pojawią się nowe okoliczności. Taką okolicznością może być ustanowienie przez rodzinę podejrzanego obrońcy z wyboru.

REKLAMA

Sąd ustanowił obrońcą z urzędu mecenasa Sebastiana Kujacza. Ten jednak złożył wniosek o zwolnienie go z obrony podejrzanego o zabójstwo 10-latki. “Złożyłem taki wniosek ze z względu na moją znajomość z rodziną ofiary” – powiedział PAP mecenas Kujacz.

Jak powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Tomasza Orepuk, dla A. został też ustanowiony obrońca z wyboru. “Został on ustanowiony przez rodzinę podejrzanego” – dodał prokurator.

W ubiegłym tygodniu świdnicka prokuratura złożyła wniosek do tamtejszego sądu o ustanowienie dla A. obrońcy z urzędu. Prok. Orepuk dodał, że wniosek o ustanowienie obrońcy był związany z tym, że prokuratura zamierza zlecić biegłym psychiatrom badania podejrzanego.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział również, że po zatrzymaniu A., podczas jego przesłuchań nie był obecny obrońca, gdyż nie było takiego obowiązku. “Jakub A. do protokołu zatrzymania podał, że nie żąda kontaktu z obrońcą i nie chce, aby inne osoby zostały poinformowane o jego zatrzymaniu. Wyraził też zgodę na wizję lokalną, a wszystkie czynności – łącznie z dwoma przesłuchaniami – były rejestrowane za pomocą kamery” – powiedział prokurator.

Dodał, że adwokat A. będzie mógł zapoznać się z przebiegiem tych czynności – nie tylko z zapisanym w protokole, ale również z zapisem z kamery.

10-letnia Kristina 13 czerwca około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie – 6 km od Mrowin.

Prokuratura w Świdnicy poinformowała 14 czerwca, w piątek, że przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzany o jej zabójstwo 22-letni Jakub A. został zatrzymany 16 czerwca, w niedzielę w godzinach popołudniowych. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem – w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok, oraz zarzut podżegania we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału w zabójstwie.

Według prokuratury podejrzany przyznał się do obu stawianych mu zarzutów także podczas posiedzenia aresztowego w sądzie. We wtorek sąd aresztował go na trzy miesiące.(PAP)

Na zdjęciu: Aresztowanie Jakuba A.
fot.Policja dolnośląska/screenshot

REKLAMA

2128651138 views

REKLAMA

REKLAMA

2128651154 views

REKLAMA

REKLAMA

2130447474 views

REKLAMA

2128651164 views

REKLAMA

2128651168 views

REKLAMA

2128651172 views