REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaSąd: wydawca "Faktu" ma przeprosić Sikorskiego

Sąd: wydawca “Faktu” ma przeprosić Sikorskiego

-

Wydawca “Faktu” ma przeprosić marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego za nieprawdziwą informację, jakoby zapłacił służbową kartą za swą urodzinową kolację – orzekł nieprawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie.

W czwartek sąd częściowo uwzględnił pozew o ochronę dóbr osobistych Sikorskiego wobec spółki Ringier Axel Springer Polska. Powód domagał się od niej przeprosin w “Fakcie” i zapłaty dla siebie 50 tys. zł. Sąd nakazał przeprosiny; oddalił zaś roszczenie finansowe.

REKLAMA

Adwokat pozwanej spółki, który wnosił o oddalenie pozwu, zapowiada apelację; kwestionuje, by doszło do naruszenia dóbr powoda. Apelację zapowiedziała też adwokatka powoda – co do nieuwzględnienia roszczenia finansowego.

Przedmiotem procesu było jedno zdanie z artykułu “Faktu” z maja 2014 r.: “A to znów zapłacił służbową kartą za prywatną, urodzinową kolację”. Głównym tematem artykułu pt. “Pożałował 13 zł na dowóz pizzy” było dowiezienie przez funkcjonariuszy BOR pizzy do domu ówczesnego szefa MSZ w Chobielinie.

Zeznając jako powód, Sikorski mówił, że “od 2008 r. nie ma służbowej karty kredytowej”. “Płaciłem z własnych pieniędzy” – dodał. Oświadczył, że wskutek tej publikacji odniósł szkody polityczne (jak np. interpelacja poselska opozycji) i wizerunkowe (spadek zaufania w sondażach) – jak również co do “perspektyw życiowych”.

Adwokat wydawcy “Faktu” mec. Tobiasz Szychowski podkreślał, że powód wyrwał z kontekstu jedno zdanie, wytaczając za nie proces, a nie pozwał za resztę artykułu o dowozie pizzy przez BOR – czym pośrednio przyznał prawdziwość tego faktu. “Przecież taki dojazd oficerów BOR to wydatek z publicznych pieniędzy” – mówił sądowi adwokat. Według niego nie można wydawać z publicznych pieniędzy nawet 13 zł (taki miał być koszt dowozu pizzy wg “Faktu”).

Pełnomocnik Sikorskiego mec. Roman Giertych mówił sądowi, że za “jedynie publicznie znaną kolację urodzinową” powód zapłacił sam. Pod koniec ub.r. MON zaprzeczyło, jakoby resort zapłacił 14 tys. zł za imprezę urodzinową Sikorskiego w pałacyku ministerstwa w Helenowie w lutym ub.r. Koszty poniósł ówczesny szef MSZ jako osoba prywatna – dodało MON.

Sąd uznał, że doszło do bezprawnego naruszenia dóbr Sikorskiego. “Powoda przedstawiono w złym świetle, sugerując że nadużywa władzy i zawodzi zaufanie wyborców” – mówiła sędzia Dorota Stokowska-Komorowska w uzasadnieniu wyroku.

Zdaniem sądu strona pozwana nie przedstawiła żadnego dowodu, by Sikorski zapłacił służbową kartą. Dodała, że “Fakt” oparł się na “wcześniejszych publikacjach prasowych”, co oznacza że nie dochował wymogu rzetelności dziennikarskiej.

Sąd nie uwzględnił tezy strony pozwanej, by inkryminowany zwrot był dopuszczalną opinią. “To był fakt podlegający ocenie w kategoriach prawdziwości” – oświadczyła sędzia.

Według niej żądanie wpłaty 50 tys. zł nie zasługiwało na uwzględnienie, bo “skutki naruszenia dóbr powoda wystarczająco naprawią nakazane przeprosiny”.

Od kilku lat trwa inny proces Sikorskiego z wydawcą “Faktu” – za antysemickie wpisy na forum gazety, m.in. na temat jego rodziny (żoną Sikorskiego jest amerykańska dziennikarka i pisarka Anne Applebaum). Sprawa być może skończy się jeszcze w marcu.(PAP)

Na zdjęciu: Radosław Sikorski fot.Michael Reynolds/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123063011 views

REKLAMA

REKLAMA

2123063028 views

REKLAMA

REKLAMA

2124859348 views

REKLAMA

2123063038 views

REKLAMA

2123063044 views

REKLAMA

2123063048 views