REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaRzecznik KEP: w Wigilię obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

Rzecznik KEP: w Wigilię obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

-

W tym roku Wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje, zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ.

W informacji przekazanej w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu wyjaśniono, że według przepisów prawa kanonicznego w Wigilię nie ma obowiązku zachowania postu. Jego praktyka w Polsce wynika z tradycji.

REKLAMA

Jednak w związku z tym, że „w tym roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek, który w Kościele jest dniem pokutnym, 24 grudnia należy zachować post nie tylko ze względu na tradycję, ale również ze względu na literę kościelnego prawa” – podkreślił ks. Gęsiak.

Rzecznik KEP wyjaśnił, że „piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje cały dzień i nie jest znoszona przez obchody liturgiczne należące do następnego dnia”.

Zaznaczył, że należy rozróżnić dwa porządki: liturgiczny (formularze) oraz prawny (dzień pokutny). „Oznacza to, że 24 grudnia w piątek do godz. 24.00 trwa dzień pokutny” – wskazał ks. Gęsiak.

Dodał, że podobnie będzie z dniem – 31 grudnia br., który także wypada w piątek przed przypadającą 1 stycznia uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

„Tego dnia również obowiązuje post, jednak należy się spodziewać, że poszczególni biskupi diecezjalni ogłoszą na terenie swoich diecezji dyspensy” – tłumaczy rzecznik KEP.

Przypomniał, że zgodnie z tekstem uchwały KEP z 13 marca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego i promulgacji jednolitego tekstu przykazań kościelnych po ich nowelizacji wraz z wykładnią, „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251)”. Prawo wskazuje również, że „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia”. „Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego” – dodał rzecznik KEP. (PAP)

REKLAMA

2095871967 views

REKLAMA

REKLAMA

2095872202 views

REKLAMA

2097668596 views

REKLAMA

2095872349 views

REKLAMA

2095872450 views

REKLAMA

2095872561 views