REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaRafał Trzaskowski: to, co Rosja robi na Ukrainie jest ludobójstwem

Rafał Trzaskowski: to, co Rosja robi na Ukrainie jest ludobójstwem

-

Ostatni raz byłem w Kijowie osiem dni przed wojną. Dziś Witalij pokazał nam, co teraz dzieje się w mieście. Zniszczone budynki, hotele, kratery po bombach na placach zabaw, na których bawią się dzieci – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dodał, że to, co Rosja robi na Ukrainie jest ludobójstwem.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski był w środę gościem programu „Fakty po Faktach” w TVN 24. Ze studiem połączył się z Kijowa, gdzie przebywa z wizytą. „Ostatnim razem byłem w Kijowie osiem dni przed wojną. Przyjechaliśmy dzisiaj rano i byliśmy przerażeni. Witalij pokazywał nam, to, co się dzieje w mieście. Zniszczone budynki, miejsca, w których Rosjanie próbowali zniszczyć infrastrukturę krytyczną tego miasta. Miejsca, w których umierali ludzie i miało miejsce strzelanie na ślepo, rakiety uderzały w cywilów. Jest to ludobójstwo, trzeba to otwarcie powiedzieć” – powiedział Rafał Trzaskowski.

REKLAMA

„Widzieliśmy też place zabaw z kraterami po bombach. Widzieliśmy hotele, które zostały zaatakowane i zniszczone. To właśnie próbują robić Rosjanie. Sterroryzować ludność, zniszczyć infrastrukturę krytyczną” – podkreślił prezydent Warszawy.

Podczas rozmowy w TVN 24 przekazał też, że przyjechał do Kijowa z samorządowcami, z którymi tworzy Pakt Wolnych Miast z „konkretną pomocą”. „Rozmawialiśmy z Witalijem o problemie, jaki ma metro w Kijowie. Okazało się, że stare pociągi warszawskiego metra mają dokładnie takie same parametry. Więc zdecydowaliśmy się przekazać te pociągi Ukrainie, z częściami zamiennymi, tak żeby metro w Kijowie mogło normalnie funkcjonować” – mówił.

„Rozmawialiśmy także o innych potrzebach, m.in. wozach straży pożarnej. Ale rozmawialiśmy także o przyszłości. Chcemy brać udział w odbudowie Ukrainy. Wiemy, jak to zrobić, jak wykorzystywać fundusze europejskie i chcemy podzielić się tą wiedzą z naszymi kolegami w Kijowie” – dodał Trzaskowski.

Gościem programu był również mer Kijowa Witalij Kliczko. Został m.in. zapytany o to, czego teraz najbardziej potrzeba do odbudowy stolicy Ukrainy. „Główny priorytet dla nas, to zatrzymać tę bezsensowną wojnę. Chcemy bronić naszego terytorium, chcemy wygrać. Chcemy wysłać wszystkich rosyjskich żołnierzy z powrotem do Rosji, aby w naszym kraju nastała wolność” – powiedział Kliczko.

„Potem musimy odbudować nasze miasto i kraj. Chcemy być częścią rodziny europejskiej jak Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Rozmawiamy o planach, co musimy zrobić, aby oferować te same usługi ludziom, aby dać im tę samą jakość życia, aby wykorzystywać cały potencjał, jaki ma Ukraina” – zaznaczył mer Kijowa.

Wskazał również, że nie będzie to możliwe bez „naszych partnerów”. „Rozmawiamy z nimi o kolejnych krokach. Ale obecnie musimy przeżyć, ponieważ Rosjanie próbują zniszczyć naszą infrastrukturę. Chcą, żeby ludzie zamarzali. Bez ogrzewania, wody, prądu. Warunki są krytyczne. Mamy – 10 stopni Celsjusza. Wyobraźcie sobie żyć w takich warunkach. To jest ludobójstwo. To jest terroryzm, to, co Rosjanie teraz robią z Ukrainą” – podkreślił.

Dodał, że wizyta Rafała Trzaskowskiego i samorządowców z Paktu Wolnych Miast, czyli prezydentem Pragi Zdenkiem Hribem, burmistrzem Budapesztu Gergelyem Karasconyem i burmistrzem Bratysławy Matuszem Vallą jest „symboliczna”. „Wspólnie jesteśmy dziesięć razy silniejsi. Bardzo wam wszystkim dziękuję za to wszystko co robicie. Ma to dla nas ogromne znaczenie” – zapewnił Witalij Kliczko. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

REKLAMA

2097917744 views

REKLAMA

REKLAMA

2097917977 views

REKLAMA

2099714369 views

REKLAMA

2097918120 views

REKLAMA

2097918221 views

REKLAMA

2097918331 views