REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaRada Mediów Narodowych przyjęła regulamin konkursu wyboru nowego prezesa TVP

Rada Mediów Narodowych przyjęła regulamin konkursu wyboru nowego prezesa TVP

-

Gmach TVP przy Woronicza fot.Leszek Szymanski/EPA
Gmach TVP przy Woronicza fot.Leszek Szymanski/EPA

Konkurs na nowego prezesa TVP będzie jawny, a od kandydatów nie będzie wymagane doświadczenie kierownicze – wynika z przyjętego w poniedziałek przez Radę Mediów Narodowych regulaminu konkursu. Kandydaci mogą się zgłaszać do 15 września; rozstrzygnięcie konkursu – do połowy października.

„Zgodnie z przyjętym regulaminem konkursu będzie on trzyetapowy. Pierwszy etap to ocena formalna zgłoszeń, a później merytoryczna ocena zgłoszeń. Po dokonaniu tych ocen będą wyłonieni kandydaci do rozmów z Radą, m.in. na temat wizji telewizji publicznej” – powiedział po zakończeniu poniedziałkowego posiedzenia RMN jej przewodniczący Krzysztof Czabański.

REKLAMA

„Zbieranie ofert od kandydatów będzie trwało do 15 września, a do połowy października konkurs powinien zostać rozstrzygnięty” – dodał.

Jak mówił, od kandydatów na prezesa TVP nie będzie wymagane doświadczenie na stanowisku kierowniczym. „Konkurs jest w pełni jawny, przesłuchania konkursowe będą transmitowane. Nie ma też wymogu stażu kierowniczego dla kandydatów, czyli będzie możliwość szerokiego dostępu do konkursu osób zainteresowanych” – powiedział.

„Będą wymagane też kwalifikacje i kompetencje w dziedzinie radiofonii i telewizji, wymóg wyższego wykształcenia” – powiedział.

Wskazał, że osoby, które będą chciały wystartować w konkursie, będą musiały przedstawić list motywacyjny, w którym mają zaprezentować swoją wizję telewizji publicznej.

Czabański dodał, że podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady ustalono też, że zarząd telewizji będzie jednoosobowy, ale „ta uchwała wejdzie w życie dopiero z dniem rozstrzygnięcia konkursu na prezesa TVP”.

„Jednym z ważnych elementów oceny kandydatów będzie to, jak chce sobie poradzić z obecną sytuacją TVP. Jacek Kurski dysponuje bardzo dużą wiedzą na ten temat i liczymy na to, że będzie miał bardzo dobre pomysły, co robić dalej, by telewizja się rozwijała, a jej misja była realizowana” – mówił Czabański – pytany, jak ocenia szanse w konkursie obecnego prezesa TVP Jacka Kurskiego.

„Osobiście oceniam jego szanse jako bardzo wysokie” – dodał.

Z kolei Juliusz Braun, członek RMN, zgłoszony przez PO powiedział, że „decyzja przyjęta przez Radę, by kandydat nie musiał mieć żadnego doświadczenia w kierowaniu jakimkolwiek zespołem ludzkim, jakąkolwiek instytucją, jest otwieraniem drogi szczególnie dla jednego kandydata”.

„To jest rozwiązanie niedobre, bo Telewizja Polska jest ważną instytucją kultury narodowej i społeczną, ale też spółką prawa handlowego dysponującą 1,5-mld budżetem (…), w której pracuje ogromny zespół ludzi. Wydaje mi się więc, że sprowadzanie tego konkursu do politycznego wyboru byłoby niedobre” – powiedział. „Ten konkurs może nie jest ustawiony, ale zrobiony tak, by Jacek Kurski mógł go spokojnie wygrać” – ocenił.

Zgodnie z uchwałą RMN z 2 sierpnia obecny prezes TVP Jacek Kurski ma zostać odwołany ze stanowiska z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa telewizji publicznej, ale nie później niż 15 października tego roku. (PAP)

REKLAMA

2107691559 views

REKLAMA

REKLAMA

2107691791 views

REKLAMA

2109488182 views

REKLAMA

2107691932 views

REKLAMA

2107692031 views

REKLAMA

2107692139 views