REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPSL chce zwołania Sejmu oraz informacji premiera nt. sytuacji w Polsce

PSL chce zwołania Sejmu oraz informacji premiera nt. sytuacji w Polsce

-

Jeśli w Polsce dzieje się coś niebezpiecznego – co skutkuje odwołaniem wizyty w Niemczech – to natychmiast prosimy o zwołanie Sejmu i informację premiera nt. sytuacji w kraju – oświadczył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego Polska staje się „coraz bardziej czarną owcą w Europie”.

We wtorek dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował PAP, że planowane na środę wspólne posiedzenie Prezydiów Sejmu i Bundestagu w Niemczech zostało odwołane. Jak wynika z informacji CIS, taką decyzję podjął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, bo do udziału w posiedzeniu zgłosiła się zbyt mała liczba wicemarszałków. „Politycy, którzy nie zdecydowali się na wyjazd do Niemiec, wskazywali na ważne wydarzenia krajowe” – podkreśliło CIS.

REKLAMA

Prezydium Sejmu liczy pięciu wicemarszałków – dwóch z PiS: Beata Mazurek oraz Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Barbara Dolniak (Nowoczesna) oraz Stanisław Tyszka (Kukiz’15).

Służby prasowe Bundestagu podały we wtorek wieczorem, że posiedzenie prezydiów odwołała strona polska, „wyrażając ubolewanie i jako powód wskazując wewnętrzną sytuację w kraju”.

Kosiniak-Kamysz odniósł się na środowej konferencji w Sejmie do decyzji o odwołaniu wizyty w Niemczech. „Jeżeli coś się dzieje dzisiaj w Polsce bardzo niebezpiecznego, to natychmiast prosimy o zwołanie Sejmu i informację premiera na temat sytuacji wewnętrznej w państwie” – oświadczył. „Jeżeli sytuacja wewnętrzna nie pozwala na opuszczenie kraju przez marszałka Sejmu, to znaczy, że Polska jest w bardzo trudnym momencie” – wskazał.

„Co takiego się dzieje w Polsce panie premierze, że nie możecie dzisiaj odbyć spotkania międzynarodowego? Co się dzieje panie marszałku – niech pan wyjdzie i raz zrobi konferencje prasową, po dwóch i pół roku naprawdę pokazanie się opinii publicznej i przedstawienie swoich argumentów nie jest czymś heroicznym. Trzeba wyjść i powiedzieć Polakom, co się dzieje w Polsce” – mówił szef Stronnictwa.

Prezes PSL przypomniał również, że w ubiegłym tygodniu jego ugrupowanie złożyło do marszałka Kuchcińskiego wniosek o przeprowadzenia w Sejmie debaty ws. stanu państwa – aby premier odpowiedział na najważniejsze pytania o sytuację w kraju oraz w relacjach międzynarodowych. Jak ocenił, jeśli sytuacja wewnętrza w kraju nie pozwala na spotkania międzynarodowe, znaczy to, że ta debata jest dzisiaj „jak najbardziej potrzebna”.

Kosiniak-Kamysz stwierdził również, że odwołanie wizyty, to kolejne zdarzenie, które prowadzi do tego, iż „Polska staje się coraz bardziej czarną owcą w Europie i zakorzenia się w oślej ławce”. „To jest utrata szansy na lepszy budżet w nowej perspektywie, zrywanie sojuszy, które są fundamentem budowania silnej pozycji Polski w Europie” – stwierdził.

Według niego, w ten sposób „pokazujemy nasze zdanie na temat naszych partnerów, nasz stosunek do tych, którzy mają kluczową rolę w Europie”. „Może się to komuś podobać, albo nie. Trzeba stąpać po ziemi – albo będziemy rozmawiać z Francją i Niemcami, albo będzie Trójkąt Weimarski albo będą niższe dopłaty, albo będzie mniej pieniędzy na Politykę Spójności” – mówił prezes PSL.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza „zniechęcamy kraje w UE do siebie”. „Polityka międzynarodowa polega na pozyskiwaniu sojuszników. Dzisiaj polityka zagraniczna rządu PiS polega na wskazywaniu wrogów. My się z nią diametralnie nie zgadzamy” – podkreślił.

Delegacjom w Niemczech mieli przewodniczyć marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble. Ze wstępnych informacji CIS wynikało, że Sejm mieli reprezentować także wicemarszałkowie: Beata Mazurek (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Ryszard Terlecki (PiS) oraz posłowie Izabela Kloc (PiS, przewodnicząca komisji ds. Unii Europejskiej) i Bartłomiej Wróblewski (PiS, przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej).

Ze strony niemieckiej w posiedzeniu mieli wziąć udział wiceprzewodniczący Bundestagu Thomas Oppermann, Hans-Peter Friedrich, Wolfgang Kubicki, Petra Pau, Claudia Roth oraz parlamentarzyści Manuel Sarrazin (przewodniczący niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej) i Gunther Krichbaum (przewodniczący komisji ds. UE). (PAP)

fot.Leszek Szymański/EPA

REKLAMA

2091191809 views

REKLAMA

2091192109 views

REKLAMA

2092988569 views

REKLAMA

2091192393 views

REKLAMA

2091192543 views

REKLAMA

2091192687 views