REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrzesłuchano mężczyznę ocalonego w katastrofie w Topolowie

Przesłuchano mężczyznę ocalonego w katastrofie w Topolowie

-

Śledczy przesłuchali mężczyznę, który ocalał z katastrofy samolotu w Topolowie (Śląskie). Szczegółowo opisał moment wypadku i okoliczności, które poprzedzały lot – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prok. Tomasz Ozimek.

Wrak rozbitego pod Topolowem samolotu fot.Waldemar Deska/EPA
Wrak rozbitego pod Topolowem samolotu fot.Waldemar Deska/EPA

W wypadku samolotu piper navajo używanego przez prywatną szkołę spadochronową zginęło 11 osób; ocalał tylko 40-letni mężczyzna.

REKLAMA

Jak poinformował podczas konferencji prasowej prok. Tomasz Ozimek, mężczyzna szczegółowo opisał sam moment katastrofy, okoliczności, które poprzedzały feralny lot, jego przebieg, odniósł się też do akcji ratunkowej po zdarzeniu.

„Dobro śledztwa nie pozwala na tym jego etapie na szczegółowe zrelacjonowanie zeznań. Są one bardzo cenne w tym śledztwie jako zeznania jedynego bezpośredniego świadka. Na pewno w jakimś stopniu mogą się przyczynić do wyjaśnienia tej katastrofy” – dodał.

Stan 40-latka jest stabilny mimo odniesionych obrażeń – urazu kręgosłupa, klatki piersiowej oraz złamanej ręki.

Ozimek przypomniał, że w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach rozpoczęły się sekcje zwłok ofiar. Zaapelował do tych członków ich rodzin, którzy jeszcze tego nie zrobili, o oddanie próbek DNA, co ułatwi identyfikację.

„Z pierwszych informacji, jakie do nas napłynęły wynika, że badania będą skomplikowane, co wynika z tego, że zwłoki w znacznej części są spalone. Mogą więc zachodzić trudności w profilowaniu DNA” – wyjaśnił.

Prokurator zaznaczył, że śledczy zakładają trzy główne wersje wypadku – błąd pilota, awarię silnika, a także nieprawidłowości w organizacji lotu. „Wszystkie są równoważnie badane, nie mogę powiedzieć, aby któraś była bardziej lub mniej prawdopodobna” – zastrzegł.

Miejsce katastrofy leży w linii prostej ok. 3 km od lotniska w Rudnikach. Samolot spadł niedługo po starcie, w pewnej odległości od zabudowań, w miejscowości Topolów, w gminie Mykanów. Był to dwusilnikowy Piper PA-31 Navajo, niedawno sprowadzony do Rudnik przez prywatną szkołę spadochronową Omega. Po katastrofie wrak palił się. W chwili przyjazdu strażaków na miejsce poza samolotem znajdowały się trzy osoby, które zdołał wyciągnąć z wraku mieszkający w pobliżu b. strażak.

Choć pożar został szybko ugaszony, ciała dziewięciu ofiar, które znajdowały się we wraku, zostały praktycznie zwęglone. Uratowany mężczyzna został przetransportowany helikopterem do częstochowskiego szpitala.

W jego poniedziałkowym przesłuchaniu brał udział m.in. członek Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, która od soboty pracuje też m.in. w miejscu katastrofy. Po oględzinach wraku i zwłok rozpoczęto rozbiórkę samolotu.

W poniedziałek przedstawiciele PBWL mieli skoncentrować się na rejestratorach i elektronice pokładowej. Spośród zniszczonych elementów mieli wydobywać te, które mogą zawierać w modułach pamięci jakiekolwiek informacje o parametrach lotu przed katastrofą. Inny zespół miał tego dnia zająć się badaniem części kadłuba mieszczącej kabiną pasażerską, gdzie znajdowali się skoczkowie.

Po zaplanowanym na poniedziałek demontażu z wraku wybranych urządzeń, członkowie Komisji przewidzieli na wtorek rozpoczęcie ich przewożenia do specjalistycznych badań. W czwartek ma odbyć się spotkanie wszystkich pracujących nad sprawą zespołów PKBWL, które kolejno przedstawią swe ustalenia, a potem wspólnie będą je analizowały. Tzw. raport wstępny ze swoich prac Komisja przedstawi w ciągu 30 dni.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097906266 views

REKLAMA

REKLAMA

2097906499 views

REKLAMA

REKLAMA

2099702891 views

REKLAMA

2097906642 views

REKLAMA

2097906743 views

REKLAMA

2097906853 views