REKLAMA

2126443203 views

REKLAMA

2126443199 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrzedłużono areszt oskarżonemu o zabójstwo gen. Papały

Przedłużono areszt oskarżonemu o zabójstwo gen. Papały

-

Marek Papała fot.policja.pl
Marek Papała fot.policja.pl

Do końca listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie przedłużył areszt Igorowi M., ps. Patyk, oskarżonemu o zabójstwo w 1998 r. b. szefa policji gen. Marka Papały. Jest już wyznaczony sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, który poprowadzi ten proces.

REKLAMA

O przedłużenie aresztu zwrócił się do SA Sąd Okręgowy, do którego w połowie maja wpłynął akt oskarżenia łódzkiej prokuratury apelacyjnej. Jak powiedział PAP rzecznik SA ds. karnych sędzia Jerzy Leder, SA podzielił argumenty zawarte we wniosku SO z 19 maja.

Rzeczniczka SO sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak przekazała PAP, że sąd argumentował wniosek “wagą zarzutu” – kilku przestępstw zagrożonych surowymi karami, w tym zbrodni zabójstwa. “SO wskazał, że orzeczenie oskarżonemu surowej kary jest realne wobec dużego prawdopodobieństwa popełnienia zarzucanych mu przestępstw, a zatem istnieje obawa, że w obliczu takiego zagrożenia oskarżony podejmie działania ukierunkowane na zakłócanie prawidłowego toku postepowania, aby kary uniknąć” – dodała.

Wniosek o przedłużenie aresztowania o 6 miesięcy SO uzasadniał też “faktycznym czasem niezbędnym do zaznajomienia się przez skład sądu z obszernymi materiałami dowodowymi oraz do zorganizowania rozprawy”.

SO nie wyznaczył na razie terminu rozpoczęcia procesu. Jest już zaś sędzia-referent całej sprawy – Mariusz Iwaszko. Prowadzi on m.in. proces Bogusława B., skazanego wcześniej w aferze Art-B, a obecnie oskarżonego o wyłudzenia za pomocą tzw. piramidy finansowej. W 2011 r. sędzia Iwaszko uniewinnił znanego adwokata mec. Jacka Dubois, oskarżonego o utrudnianie śledztwa wobec gangsterów z grupy pruszkowskiej. W 2006 r. skazał zaś na 2,5 roku więzienia b. milicjanta Edwarda Misztala za pozbawienie w stanie wojennym wolności pracowników Prymasowskiego Komitetu Pomocy Uwięzionym w Warszawie.

Według łódzkiej prokuratury 41-letni Igor M. (dawniej – Ł.) zastrzelił Papałę w trakcie próby kradzieży jego samochodu. Zdaniem łódzkich śledczych były szef policji był przypadkową ofiarą złodziei samochodów, którzy chcieli ukraść akurat jego daewoo espero i prawdopodobnie nie wiedzieli, do kogo ono należy. Śledczy utrzymują, że nie ma dowodów, aby było to zabójstwo na zlecenie, ani żeby w ogóle w tej sprawie było zlecenie zabójstwa gen. Papały.

Auto miało być potrzebne złodziejom do kolejnego przestępstwa – prawdopodobnie chodziło o napad na tir tzw. metodą na policjanta. Z ustaleń śledztwa wynika, że “Patyk” – jeszcze przed zabójstwem – w co najmniej dwóch przypadkach kradzieży luksusowych aut także posługiwał się bronią, żeby zastraszyć kierowców. Wraz z Igorem M. oskarżonych zostało sześć innych osób, którym zarzucono kradzieże w końcu lat 90. kilkudziesięciu samochodów osobowych. Trzem z nich zarzucono także usiłowanie dokonania rozboju wobec Papały.

Na ławie oskarżonych zasiądzie m.in. 38-letni Mariusz M. Według prokuratury on także był na miejscu zbrodni i brał udział w próbie kradzieży auta. Początkowo miał on zarzut udziału w zbrodni, ale później prokuratura zmieniła go – jest on oskarżony o usiłowanie rozboju na szkodę Papały. “Patykowi”, według prokuratury, grozi kara 25 lat więzienia, a Mariuszowi M. – do 15 lat więzienia. Obaj w śledztwie nie przyznali się do winy. Akta sprawy liczą ponad 400 tomów.

Łódzka prokuratura apelacyjna przejęła śledztwo w tej sprawie z Warszawy w 2009 r., po decyzji ówczesnego prokuratora krajowego. Przełom w łódzkim śledztwie nastąpił w 2011 r. Ustalono wtedy mężczyznę, który mógł znać okoliczności zabójstwa Papały. Robert P. – członek gangu złodziei samochodów, w skład którego wchodził “Patyk” – wyraził gotowość współpracy ze śledczymi, ale pod warunkiem przyznania mu statusu świadka koronnego. Tak też się stało. Jego zeznania są jednym z najważniejszych dowodów w sprawie; inni świadkowie potwierdzają w znacznym zakresie jego zeznania.

Wcześniej z braku dowodów umorzono wątek rzekomego zlecenia zabójstwa generała przez polonijnego biznesmena Edwarda Mazura.

Papała, były już wówczas komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 r. skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z., “Słowikowi”, i Ryszardowi Boguckiemu, zarzucając im m.in. nakłanianie do tego mordu. W 2013 r. sąd uniewinnił ich od zarzutów; krytycznie ocenił wiele działań organów ścigania w sprawie, a dowody uznał za “kruche”. Wyrok ten jest prawomocny.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2120962730 views

REKLAMA

REKLAMA

2120962760 views

REKLAMA

REKLAMA

2122759082 views

REKLAMA

2120962773 views

REKLAMA

2120962783 views

REKLAMA

2120962788 views