REKLAMA

2125810545 views

REKLAMA

2125810544 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrzed resortem zdrowia pikieta poparcia dla strajkujących pielęgniarek

Przed resortem zdrowia pikieta poparcia dla strajkujących pielęgniarek

-

fot.Paweł Kula/EPA
fot.Paweł Kula/EPA

Ustawowe uregulowanie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które będą niezależne od decyzji dyrektorów szpitali – to główny postulat osób pikietujących we wtorek przed budynkiem MZ. Manifestujący wyrażali też poparcie dla strajkujących pielęgniarek z CZD.

REKLAMA

„Liczba pielęgniarek z roku na roku spada, chętnych do zawodu brak, za dwa lata będą największe szczyty odejść (pielęgniarek). Kto stanie przy łóżku pacjenta? Kto zagwarantuje bezpieczeństwo?” – pytał jeden z organizatorów wtorkowej pikiety pielęgniarz Piotr Kacper Irzyk. Podkreślał, że choć podwyższenie wynagrodzeń pielęgniarek jest ważne, to celem manifestujących jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wykonujących pracę pielęgniarek oraz pacjentów i całego społeczeństwa.

Uczestnicy kilkudziesięcioosobowej pikiety trzymali transparenty m.in. z napisami: „Zdrowie prawem nie towarem”, „Najpierw ludzie, potem zyski”, „Solidarni z pielęgniarkami”. Część osób miała koszulki z napisem „Popieram pielęgniarki z CZD”. Skandowano: „Jesteśmy z wami”, „Dzisiaj wy, jutro my”, „Godne płace pielęgniarek” oraz „Panie ministrze, zapraszamy”.

“Aktualny stan zatrudnienia w naszych placówkach absolutnie nie jest wystarczający, aby zapewnić całodobową, profesjonalną i przede wszystkim bezpieczną opiekę naszym pacjentom” – mówiła jedna z pikietujących. Oceniała, że protest w Centrum Zdrowia Dziecka “pokazuje patologię, która od lat toczy się w systemie ochrony zdrowia nie na poziomie jednego szpitala, ale w większości placówek w kraju”.

Protestujący wyrażali też obawy związane z przygotowywaną ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej. Jedna z protestujących oceniała, że nowa regulacja może doprowadzić do likwidacji samodzielnych praktyk pielęgniarskich. “Nie oddamy swojej samodzielności bez walki, nigdy się nie poddamy” – mówiła.

Pikietujących wspierali członkowie kilku partii i organizacji politycznych, m.in. SLD oraz Partii Razem.

“Musimy w Polsce w końcu zacząć doceniać pracę opiekuńczą. Przez całe lata uznawaliśmy za oczywiste, że prezesom płaci się dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie, a pielęgniarka pod koniec miesiąca zastanawia się, z czego ma zapłacić rachunki” – mówił lider Partii Razem Adrian Zandberg. Dodał, że w wyniku polityki prowadzonej zarówno przez PO jak i PiS w Polsce jest za mało pielęgniarek, bo młodzi ludzie nie decydują się, by pracować w tym zawodzie albo wyjeżdżają z Polski do krajów, gdzie praca opiekuńcza jest “godnie opłacana”.

Podczas manifestacji zbierano popisy pod petycją do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o zapewnienie bezpieczeństwa w opiece nad pacjentem. „Tylko odpowiednia do stanu chorych i ich potrzeb liczba pielęgniarek i położnych zagwarantuje opiekę na właściwym i profesjonalnym poziomie” – wskazano.

W petycji wpisano też żądanie ustawowego ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które będą niezależne od decyzji dyrektorów placówek medycznych. Zaznaczono, że powinny one powstać w toku porozumienia z odpowiednimi organami organizacji pielęgniarskich oraz po przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

„Konieczne jest niezwłoczne pochylenie się nad stanem, w jakim znajduje się polskie pielęgniarstwo i położnictwo. Dalsze przedłużanie tego stanu nieuchronnie będzie prowadzić do głębokiej zapaści systemu opieki zdrowotnej i negatywnie odbije się na zdrowiu i bezpieczeństwie naszego społeczeństwa” – napisano w petycji.

Petycję od Irzyka odebrała dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych Beata Cholewka. “Szkoda, że ten wiec bardziej okazał się polityczny niż merytoryczny. Sami przedstawiciele pielęgniarek mogli być tym zaskoczeni” – skomentowała pikietę rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska.

Od 24 maja trwa strajk pielęgniarek w stołecznym Instytucie “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. We wtorek po południu rozpoczęła się kolejna tura rozmów między strajkującymi a dyrekcją placówki.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2120852787 views

REKLAMA

2120852823 views

REKLAMA

REKLAMA

2122649149 views

REKLAMA

2120852840 views

REKLAMA

2120852853 views

REKLAMA

2120852859 views