REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrymas: nie dajmy zrównać małżeństwa z innymi formami wspólnego życia

Prymas: nie dajmy zrównać małżeństwa z innymi formami wspólnego życia

-

fot.Jakub Kaczmarczyk/EPA
fot.Jakub Kaczmarczyk/EPA

Rodzinę próbuję się zepchnąć na margines społeczeństwa, ale nie możemy pozwolić na próby zrównania małżeństwa i rodziny z takimi formami wspólnego życia, które nimi nie są – mówił prymas Polski abp Wojciech Polak podczas obchodów Święta Dziękczynienia w Warszawie.

W niedzielę obchodzone jest VIII Święto Dziękczynienia, które w tym roku przebiega pod hasłem „Królowo Rodzin – dziękujemy i zawierzamy”.

REKLAMA

Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się już rano, gdy z pl. Piłsudskiego wyruszyła procesja z ikoną Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej. Szły w niej dwie orkiestry: strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich. Przed południem procesja dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie odprawiona została msza święta. Uczestniczyli w niej m.in.: prezydent elekt Andrzej Duda, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, parlamentarzyści, a także prezydenci miast papieskich z całej Polski oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył mszy, nawiązał w homilii do tegorocznego hasła Święta Dziękczynienia podkreślając, że zgromadzeni wokół Królowej Rodzin możemy odkrywać przekonujące piękno, do jakiego są zaproszone nasze chrześcijańskie rodziny.

„Zaproszone są z całą prostotą, a zarazem ze wszystkimi ważnymi wyzwaniami, przed jakimi dziś stają. W prostotę tego piękna wpisują się pewnie najpierw te najbardziej oczywiste, a może już dziś właśnie nieoczywiste, postawy. Dlatego mając przed oczyma Świętą Rodzinę z Nazaretu, tak o nich mówił papież Franciszek: +kiedy w jakieś rodzinie nie jesteśmy natrętni i prosimy o pozwolenie, kiedy w jakiejś rodzinie nie jesteśmy egoistyczni i uczymy się mówić dziękuję i kiedy w jakiejś rodzinie ktoś zdaje sobie sprawę, że uczynił coś złego i umie prosić o przebaczenie, to w takiej rodzinie rodzi się pokój i radość+” – mówił.

Zdaniem prymasa przekonujące piękno chrześcijańskiej rodziny, to „piękno życia otwartego na życie i chroniącego życie”, bo przecież – jak przypomniał nam papież Franciszek – „obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka. Zakłada przekonanie, że każda istota ludzka jest zawsze święta i nienaruszalna w jakiejkolwiek sytuacji i w jakiejkolwiek fazie swego rozwoju” – ocenił.

„Przekonujące piękno chrześcijańskiej rodziny, to piękno wspólnego małżeńskiego życia, opartego na miłości i wierności mężczyzny i kobiety, zdolnych do całkowitego i wyłącznego daru z siebie samych – jeden dla drugiej, jedna dla drugiego” – dodał.

Abp Polak apelował też, aby nie pozwolić, by „ta rzeczywistość została zawłaszczona, aby – jak mówił papież Franciszek – została ideologicznie skolonizowana, również poprzez ustawodawcze próby zrównujące małżeństwo i rodzinę z formami, z takimi sposobami wspólnego życia, które przecież nimi nie są”.

Prymas Polski mówił ponadto, że rodzinę coraz częściej próbuję się zepchnąć na margines społeczeństwa. „Wobec Królowej Rodzin pragniemy dziś w modlitwie dziękować za rodziny i Jej zawierzyć nasze rodziny. Owszem, trudno zaprzeczyć, że dla niektórych rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz bardziej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się jej własne miejsce. Czasem ciężko oprzeć się wrażeniu, że w życiu publicznym ekonomia, interes idą swoim własnym torem, podczas gdy więzy rodzinne przywołuje się jedynie jako sentymentalne wspomnienie. Niewielu decyduje się dzisiaj mówić głośno o trwałości, nierozerwalności i wierności w małżeństwie” – mówił w homilii.

Podkreślił jednocześnie, że dzisiaj dziękujemy za rodzinę, która nie jest wyłącznie niedościgłym ideałem, ale pomimo „całej swej kruchości pozostaje naprawdę największym skarbem ludzkości”.

„To w niej na wyciągnięcie ręki spotykamy człowieka, który nie jest sam. Jako dziecko, rodzeństwo, małżonek, rodzic, bez żadnej zasługi przychodzi na świat z miłości i do niej dorasta. Jest w stanie na nią odpowiedzieć i wziąć za nią odpowiedzialność. Wyraża ją w swojej cielesności, aż do przekazania życia” – mówił.

„Dziękujemy za rodzinę, która jest skarbem przez swoją zdolność budowania trwałych więzi społecznych. Bez niej nie można liczyć na zaufanie, wychowanie i oddanie siebie do końca w życiu społecznym. To ona jest szkołą i gwarancją dobra wspólnego – czyli dobra każdej i każdego, każdej kobiety i każdego mężczyzny, bez wyjątku. Gdy wszystko wokół zawodzi, ona jest dowodem na to, że sens życia polega na obietnicy, do której trzeba powracać i którą, zawierzając Bogu, można wypełnić” – dodał abp Polak.

Po homilii został odczytany przez kard. Kazimierza Nycza akt zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej polskich rodzin, a także polskiej młodzieży, która przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym sprzętem Wojska Polskiego, a także tym z czasów II Wojny Światowej. Odbył się też koncert przygotowany przez Artystów Scen Polskich zatytułowany „Moc dobra”. Wierni mogli też zapoznać się z postępami prac przy budowie Świątyni Opatrzności Bożej.

Według organizatorów w uroczystości Święta Dziękczynienia uczestniczyło ok. 7 tys. osób.

Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2115055198 views

REKLAMA

2115055430 views

REKLAMA

REKLAMA

2116851820 views

REKLAMA

2115055570 views

REKLAMA

2115055669 views

REKLAMA

2115055777 views