REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Propozycja PiS dla prawicy: deklaracja programowa, wspólny kongres i listy

Propozycja PiS dla prawicy: deklaracja programowa, wspólny kongres i listy

-

Deklaracja programowa wyrażająca sprzeciw wobec koalicji PO-PSL, wspólny kongres przed wyborami samorządowymi oraz wspólne listy w wyborach parlamentarnych – to część propozycji PiS dla formacji prawicowych. Szczegółowa oferta ma powstać za kilkanaście dni.

Lider PiS Jarosław Kaczyński fot.Tomasz Gzell/EPA
Lider PiS Jarosław Kaczyński fot.Tomasz Gzell/EPA

REKLAMA

Treść deklaracji, szczegóły propozycji dla prawicowych ugrupowań, a także stowarzyszeń będą omawiane w tym tygodniu przez kierownictwo PiS. Inicjatywa ma być przedstawiona najwcześniej w przyszłym tygodniu, po głosowaniu nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności.

Według informatorów PAP z kierownictwa PiS plan zjednoczenia prawicy zakłada w pierwszej kolejności powstanie klubu parlamentarnego, w skład którego weszliby posłowie Solidarnej Polski, Polski Razem Jarosława Gowina oraz niektórzy posłowie niezrzeszeni. Klub miałby blisko współpracować z PiS.

Drugi krok to wspólny kongres przed wyborami samorządowymi. Trzeci – wspólne listy do parlamentu.

“Chcemy doprowadzić do tego, aby w najbliższych wyborach parlamentarnych wystawić szeroką listę, która pozbiera wszystkie głosy, które PiS straciło przez rozbicie prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego” – powiedział PAP chcący zachować anonimowość polityk z kierownictwa PiS.

W podobnym tonie wypowiada się szef klubu Mariusz Błaszczak. “Nasza propozycja będzie przedstawiona za kilkanaście dni. Wymaga pewnego dopracowania. Jej formuła jest otwarta. Nikogo nie wykluczamy, nikogo specjalnie nie zachęcamy. Każdy, kto uważa, że dla dobra Polski trzeba zmienić nieudolny rząd, będzie mógł skorzystać z naszej propozycji” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas spotkań z mieszkańcami Polski w ramach kampanii “Czas na zmiany”, pytany o plany partii przed wyborami parlamentarnymi, w tym m.in. o możliwość koalicji, zapowiedział, że jego partia chce wygrać sama i spróbuje zjednoczyć prawicę; próba taka – jak zapowiedział – zostanie podjęta za 10 lub 12 dni. “Jeżeli doprowadzimy do tego, że ci w Platformie Obywatelskiej, którzy za tzw. drugi wybór mają Prawo i Sprawiedliwość, a jest to dosyć spora grupa, jeżeli to wszystko się zjednoczy, to my wybory te wygramy i to jest nasz cel” – mówił szef PiS.

Jak powiedział w poniedziałek PAP członek komitetu politycznego PiS Jarosław Zieliński, ostateczne decyzje ws. porozumienia z ugrupowaniami prawicy nie zostały jeszcze zatwierdzone przez najwyższe władze partii. “Rozmowy się toczą” – dodał. Pytany o formułę współpracy, powiedział: “Wiadomo kto jest wiodącą partią. Inne środowiska są raczej małe”.

Wiceprezes PiS Beata Szydło podkreśliła, że potrzeba jeszcze 10-12 dni, by sformułować ostateczną ofertę dla innych środowisk prawicowych. “Chcemy, by jak najwięcej środowisk przyjęło program dobrych zmian. Nie mogą tu odgrywać roli kwestie personalne” – zaznaczyła Szydło.

“To do nas należy sformułowanie zaproszenia do współpracy, bo to my mamy dobry program, przyjęty w ubiegłym roku na kongresie partii” – dodała.

Tomasz Grodecki i Agnieszka Szymańska (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks