REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaProkuratura: według biegłego część haseł z Marszu Niepodległości ma związek z zakazanymi...

Prokuratura: według biegłego część haseł z Marszu Niepodległości ma związek z zakazanymi ideologiami

-

Część haseł, symboli i okrzyków z Marszu Niepodległości 11 listopada 2017 roku wskazuje na ich związek z zakazanymi ideologiami lub ma charakter haseł nawołujących do różnic narodowościowych – głosi opinia biegłego, powołanego w ramach śledztwa w tej sprawie – poinformowała PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

W oświadczeniu przekazanym we wtorek PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie przypomina, że w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, etnicznych i wyznaniowych przez uczestników Marszu Niepodległości w Warszawie w dniu 11 listopada 2017 roku, na początku marca br. powołała biegłego do oceny materiału dowodowego.

REKLAMA

Biegły miał ocenić m.in. treść 28 transparentów z różnymi napisami oraz hasła i okrzyki wznoszone przez uczestników marszu. Opinia tego biegłego – nie wymienionego z nazwiska profesora historii – wpłynęła do prokuratury.

Wynika z niej, informuje Prokuratura Okręgowa w oświadczeniu przekazanym przez jej rzecznika prok. Łukasza Łapczyńskiego, że „część haseł, symboli i okrzyków jednoznacznie wskazuje na ich związek z zakazanymi ideologiami bądź ma charakter haseł nawołujących do różnic narodowościowych, rasowych lub wyznaniowych”.

Natomiast część, dodaje w oświadczeniu prokuratura, „nie odnosi się do nich wprost lub też ma – jak to określił biegły, charakter zastępczy – poddane analizie symbole, kody, znaki mają charakter zastępczy w stosunku do takich znaków wizualnych i akustycznych, o których wiadomo, że ich prezentacja należy do obszaru prawnie zabronionego”.

Według oświadczenia, na tym etapie śledztwa prokuratura nie informuje o szczegółach opinii biegłego, „w tym dokonanej przez biegłego oceny poszczególnych haseł, znaków i symboli”.

11 listopada pod hasłem „My chcemy Boga” ulicami Warszawy w Marszu Niepodległości przeszło – jak szacowała policja – ok. 60 tys. osób. Uczestnicy demonstracji, oprócz polskich flag, nieśli także transparenty, na których widniały np. hasła: „Wszyscy różni, wszyscy biali” czy „Europa tylko dla białych”. Pojawiły się także doniesienia o wykrzykiwaniu haseł takich jak „Sieg Heil”, „Biała siła”, „Żydzi won z Polski”.

W grudniu 2017 r. powołana została w komendzie stołecznej policji specjalna grupa śledcza, mająca ustalić tożsamość osób, które podczas Marszu używały haseł i transparentów mających charakter „mowy nienawiści”. Do wszystkich komend wojewódzkich policji w kraju – w celu ustalenia tożsamości – rozesłano wizerunki 8 osób. (PAP)

fot.BARTLOMIEJ ZBOROWSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2105202514 views

REKLAMA

2105202747 views

REKLAMA

2106999139 views

REKLAMA

2105202890 views

REKLAMA

2105202990 views

REKLAMA

2105203099 views