REKLAMA

2118806146 views

REKLAMA

2118806145 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaProkuratura Apelacyjna w Krakowie chce przedłużenia śledztwa dot. więzień CIA

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie chce przedłużenia śledztwa dot. więzień CIA

-

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wystąpiła z wnioskiem do Prokuratury Generalnej o kolejne przedłużenie postępowania w sprawie więzień CIA w Polsce – poinformował we wtorek PAP rzecznik PA Piotr Kosmaty.

“Śledztwo jest kontynuowane, w ostatnim czasie prokuratura skierowała do Prokuratora Generalnego wniosek o kolejne przedłużenie postępowania o cztery miesiące. Motywujemy to potrzebą wykonywania kolejnych czynności procesowych, oczekujemy także na pomoc prawną” – powiedział we wtorek PAP prok. Kosmaty. Obecnie śledztwo jest przedłużone do 11 października.

REKLAMA

Jak poinformował Kosmaty, prokuratura skierowała ostatnio także piąty już wniosek o pomoc prawną do USA. Do tej pory uzyskała odpowiedź na pierwszy – odmowną ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

“Do krajów europejskich skierowano cztery takie wnioski – odpowiedzi powoli spływają. Dla dobra śledztwa nie podajemy, jakie to były wnioski i do jakich krajów skierowane” – zaznaczył prok. Kosmaty.

Jak podkreślił, prokuratura nie komentuje medialnych informacji o możliwości zawieszenia śledztwa w tej sprawie.

Domniemanie, że w Polsce – i w kilku innych krajach europejskich – mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

Prowadzone od sierpnia 2008 r. śledztwo bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-03 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Obecnie śledztwo jest przedłużone do 11 października.

Pod koniec lipca Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska ma zapłacić po 100 tys. euro zadośćuczynienia za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu. Zubajdzie przyznano dodatkowe 30 tys. euro zwrotu kosztów. Obaj twierdzą, że w latach 2002-03 zostali – za przyzwoleniem polskich władz – osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA miała ich torturować.

Wyrok Trybunału jest nieprawomocny. Istnieje możliwość złożenia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy przez Wielką Izbę Trybunału, jednak taki wniosek może, ale nie musi być uwzględniony przez komitet pięciu sędziów oceniających odwołanie.(PAP)

Na zdjęciu:

Ogrodzenie jednostki wojskowej w Starych Kiejkutach, gdzie miały znajdować się tajne więzienia CIA w Polsce fot.Tomasz Waszcuk/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2118036661 views

REKLAMA

2118036797 views

REKLAMA

REKLAMA

2119833156 views

REKLAMA

2118036883 views

REKLAMA

2118036955 views

REKLAMA

2118037021 views