REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaProces o zadośćuczynienie w związku z molestowaniem przez księdza

Proces o zadośćuczynienie w związku z molestowaniem przez księdza

-

fot.YouTube.com
fot.YouTube.com

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zaczął się w poniedziałek proces o zadośćuczynienie wytoczony przez mężczyznę, który twierdzi, że przed laty był molestowany seksualnie przez księdza. Domaga się on od duchownego oraz Archidiecezji Lubelskiej 500 tys. zł.

REKLAMA

Sąd z urzędu wyłączył jawność rozprawy.

34-letni Piotr H. w maju wniósł pozew do wydziału cywilnego sądu o zasądzenie na jego rzecz 500 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – w związku z naruszeniem jego dóbr osobistych, w szczególności naruszenia jego godności osobistej. Kwotę tę mieliby solidarnie zapłacić ks. Walerian S., który – jak twierdzi Piotr H. – dopuszczał się molestowania oraz Archidiecezja Lubelska.

Do molestowania i tym samym naruszania godności osobistej powoda miało dochodzić w latach 90., kiedy Piotr H. miał 13-14 lat. Ksiądz Walerian S. był znajomym rodziny H.

Pozwany ksiądz, obecnie 82-letni, emerytowany już prof. KUL (od 2003 r. nie pracuje na uczelni), nie przyznaje się do winy. Nie był obecny na pierwszej rozprawie w sądzie.

Prokuratura nie prowadziła w tej sprawie śledztwa, bo z punktu widzenia prawa karnego doszło do przedawnienia (przedawnienie karalności przestępstw seksualnych, w których pokrzywdzonym jest małoletni, następuje, gdy pokrzywdzony ma 30 lat).

W marcu w Sądzie Rejonowym w Lublinie odbyło się posiedzenie dotyczące próby zawarcia ugody w tej sprawie. Do ugody jednak nie doszło – ks. Walerian S. nie stawił się w sądzie i nie przystąpił do negocjacji. Ugody nie zawarła też Archidiecezja Lubelska. „Nie ma przesłanek do tego, aby osoba prawna odpowiadała za czyny innej osoby” – tłumaczyła wtedy dziennikarzom pełnomocnik archidiecezji Ewa Lizut.

Po nieudanej próbie zawarcia ugody Piotr H. deklarował, że jest zdeterminowany, by walczyć dalej. „Za długo milczałem, ukrywałem w sobie ten ból i żal, który stał się za przyczyną funkcjonariusza Kościoła, profesora KUL. Teraz głośno o tym mówię, żeby inne ofiary się nie bały” – mówił dziennikarzom.

Sprawa była też badana przez Kurię Metropolitalną w Lublinie. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski, dokumentacja została przekazana do Watykanu do Kongregacji Nauki i Wiary, gdzie zapadną decyzje co do dalszego postępowania wobec księdza i ewentualnego wymierzenia mu kary.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119245641 views

REKLAMA

2119245734 views

REKLAMA

REKLAMA

2121042087 views

REKLAMA

2119245801 views

REKLAMA

2119245857 views

REKLAMA

2119245899 views