REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrezydent: z uznaniem obserwujemy działania Iraku w celu przywrócenia pokoju

Prezydent: z uznaniem obserwujemy działania Iraku w celu przywrócenia pokoju

-

Andrzej Duda i Muhammad Fuad Masum Khader w Warszawie fot.Radek Pietruszka/EPA

Z uznaniem obserwujemy działania władz Iraku i armii irackiej w przywracaniu pokoju oraz walce z terroryzmem – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader dziękował za „ogromny wkład” polskich żołnierzy w tej walce.

Prezydent Iraku przebywa od poniedziałku z dwudniową wizytą w Warszawie. Poza spotkaniem z prezydentem Dudą, Mohammed Fuad Masum Khader spotka się także z premier Beatą Szydło; rozmowa odbędzie się we wtorek.

REKLAMA

Prezydent Duda podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z irackim prezydentem, że Polskę i Irak łączy wieloletnia tradycja stosunków dyplomatycznych, sięgająca lat 30. XX wieku, a wizyta prezydenta Iraku „buduje i odbudowuje” potencjał wzajemnych kontaktów.

Andrzej Duda zaznaczył, że oprócz bardzo dobrych relacji dyplomatycznych, Polska i Irak miały także „kwitnącą współpracę gospodarczą”, zwłaszcza w latach 80. XX w. „Późniejsze lata były dla Iraku, latami bardzo trudnymi, przez wiele lat w Iraku trwała wojna domowa, byli tam też obecni polscy żołnierze po to, aby doprowadzić do tego, żeby na tych ziemiach zaistniał pokój” – mówił prezydent Polski.

Jak podkreślił, w Iraku wciąż są obecni polscy żołnierze w ramach polskich kontyngentów wojskowych, realizowanych przez NATO.

„Dzisiaj wszyscy z wielkim uznaniem obserwujemy działania, które zarówno władze Iraku, jak i armia iracka, prowadzi w celu przywrócenia pokoju, walki z Daesh (tzw. Państwem Islamskim) i zagrożeniem terrorystycznym” – powiedział Andrzej Duda.

„To, że Daesh udaje się pokonać, to, że na tak wielkich terenach przywracany jest w tej chwili pokój, że ludzie mogą znowu żyć normalnie, jest wielką zasługą zarówno władz irackich jak i wojsk irackich” – ocenił polski prezydent.

Prezydent Duda ocenił, że poniedziałkowe spotkanie stanowi „bardzo dobry krok w kierunku wzmocnienia nie tylko relacji politycznych, ale i gospodarczych”.

„Wiele o tym mówiliśmy z panem prezydentem (Iraku) – m.in. o zacieśnianiu współpracy pomiędzy polskim górnictwem i gazownictwem naftowym, spółkami z tej grupy kapitałowej a podmiotami irackimi, jeśli chodzi m.in. o wydobycie węglowodorów, gazu. Mówiliśmy też o współpracy Lotosu z jego partnerami w Iraku” – poinformował Andrzej Duda.

Według prezydenta Polski, rozmowy dotyczyły też współpracy Polski i Iraku w zakresie rolnictwa. „I to jest ogromna perspektywa dla Polski właśnie w tym zakresie. Z jednej strony, jeśli chodzi o eksport polskiej żywności do Iraku, choćby polskiej wołowiny, ale też jeśli chodzi współpracę polskiego przemysłu rolniczego i produkcji rolnej oraz przemysłowej z Irakiem i firmami Irackimi” – mówił.

Prezydent podkreślił, że w rozmowach polsko-irackich uczestniczą też ministrowie rolnictwa obu krajów. Wyraził nadzieję, że w związku z tym w najbliższym czasie dojdzie do podpisania umów międzyrządowych.

Ponadto – mówił Andrzej Duda – rozmowy dotyczyły współpracy militarnej Polski i Iraku, także modernizacji infrastruktury i sprzętu wojskowego. Prezydent Polski podkreślił, że polscy specjaliści i eksperci są już w Iraku, a specjaliści z tego kraju przyjadą do Polski i będą tu szkoleni właśnie w tym zakresie.

„Prosiłem prezydenta (Iraku) o to, by do ambasady Iraku w Warszawie został skierowany attache wojskowy. To bardzo ważne i proszą o to polskie firmy, m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa, by taka osoba, która będzie odpowiedzialna bezpośrednio za tę współpracę, tutaj się znalazła” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent relacjonował, że rozmowy dotyczyły także sytuacji wewnętrznej w Iraku, spraw bezpieczeństwa oraz współpracy z Polską, jako członkiem UE.

Iracki prezydent wspomniał m.in. o roli polskich żołnierzy „w walce u boku żołnierzy irackich i innych bojowników na rzecz niepodległości”. „Oni złożyli wielką ofiarę. Mieliście ogromny wkład w walce z Daesh (tzw. Państwem Islamskim)” – podkreślił prezydent Iraku. Zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie Irak korzysta z pomocy polskich doradców wojskowych.

„Irak przeszedł przez bardzo trudny okres” – mówił iracki prezydent. Jak dodał, w czasie, gdy Irak starał się podnieść na nowo, atak na niego przypuścili terroryści z „samozwańczego Państwa Islamskiego”.

„Udało nam się doprowadzić do sukcesu w tej walce. Chcielibyśmy podziękować stronom zaprzyjaźnionym: koalicji międzynarodowej, niektórym krajom w sposób szczególny – tak jak Polsce. Dziękujemy Polsce za rolę w odbudowie Iraku, we wsparciu nas w wyprowadzeniu epidemii terroryzmu z naszego kraju” – podkreślił prezydent Iraku.

Jak mówił, to są ludzie, którzy uważają się za muzułmanów, ale nimi nie są. „Są to ekstremiści, najemnicy, o których nie można powiedzieć nic dobrego. Zabijali niewinnych ludzi, kobiety, dzieci, innowierców” – mówił iracki prezydent o bojownikach tzw. Państwa Islamskiego.

Podkreślił, że „siły zbrojne Iraku ścigają tych ludzi i odnoszą sukces za sukcesem”. „Natomiast ten problem nie ogranicza się do Iraku. W Iraku te siły się zagnieździły w swoim czasie. Teraz ci ludzie uciekają z Iraku, szukając bezpiecznej ostoi w krajach ościennych. Musimy współpracować, żeby te niebezpieczne grupy terrorystyczne ścigać” – przekonywał prezydent Iraku.

Zapewnił, że w Iraku „mile widziani” są Polscy przedsiębiorcy. „Irak potrzebuje partnerów, którzy chcieliby współpracować przy odbudowie Iraku, jego infrastruktury; jest wiele do zrobienia” – zaznaczył.

Iracki prezydent oznajmił ponadto, że przekazał Andrzejowi Dudzie oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Bagdadzie.

Prezydenci Polski i Iraku byli pytani o status polskiego przedstawicielstwa w Bagdadzie. Andrzej Duda podkreślił, że mimo wielu niebezpieczeństw, obecność dyplomatyczna Polski w Iraku jest cały czas faktem. „Będziemy szukali możliwości funkcjonowania polskiej placówki, polskiej ambasady samodzielnie. Dzisiaj ona funkcjonuje w ramach obiektu, w którym mieści się ambasada Wielkiej Brytanii” – zaznaczył.

„Chcemy, żeby polska placówka docelowo oczywiście była placówką samodzielną. Chcemy, aby agencja konsularna w Irbilu została przekształcona w konsulat generalny, chcemy w związku z tym, co oczywiste – usprawniać proces wydawania wiz dla obywateli Iraku” – zadeklarował prezydent Polski.

Prezydent Iraku podkreślił natomiast, że ambasada Polski w Bagdadzie pełni swoją rolę; potwierdził, że Irak także będzie szukać dla polskiej ambasady osobnego gmachu wewnątrz tzw. Zielonej Strefy.

Andrzej Duda pytany przez dziennikarzy o to, jakie stanowisko w sprawie sporu Kurdów z władzami w Bagdadzie, zajmuje Polska, podkreślił, że dla Polski istotny jest fakt, że Irak ma swój ustrój państwowy i swoją konstytucję. „Jesteśmy absolutnie zwolennikami jednolitości terytorialnej, jesteśmy absolutnie zwolennikami zachowania spoistości państwa irackiego” – powiedział polski prezydent.

„W tych granicach w naszym przekonaniu powinny się układać relacje iracko-kurdyjskie, na drodze dialogu. Chcę podkreślić, że ten dialog powinien być przez obie strony jak najlepiej realizowany i mam nadzieję, że tak też będzie” – dodał Andrzej Duda.

Do starć między siłami irackimi a Kurdami dochodzi w związku z referendum niepodległościowym w irackim Regionie Kurdystanu 25 września. W plebiscycie zdecydowana większość opowiedziała się za kurdyjską niepodległością. W odpowiedzi na referendum siły irackie wkroczyły 16 października do centrum liczącego ponad milion mieszkańców miasta Kirkuk i zajęły również inne tzw. terytoria sporne. (PAP)

REKLAMA

2094188889 views

REKLAMA

REKLAMA

2094189173 views

REKLAMA

2095985622 views

REKLAMA

2094189423 views

REKLAMA

2094189562 views

REKLAMA

2094189703 views