REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrezydent: rodzina to absolutny fundament ustroju społecznego państwa

Prezydent: rodzina to absolutny fundament ustroju społecznego państwa

-

Rodzina stanowi absolutny fundament ustroju społecznego państwa; jako taka powinna być zapisana w konstytucji – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wystąpił podczas konferencji „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o rodzinie”. Przedmiotem zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debaty, ma być – jak mówił prezydent na wstępie konferencji – to, „czy rodzina jest dobrze usytuowana dziś w konstytucji, czy jej znaczenie jest w wystarczający sposób podkreślone, czy w związku z tym rodzina jako instytucja jest wystarczająco także i zabezpieczona konstytucyjnie, i, oczywiście, w jaki sposób w takim razie powinna być rodzina potraktowana w sensie ustrojowym w przyszłości”.

REKLAMA

„Dla mnie jako prezydenta, rodzina jako właśnie instytucja, jest ważna. Ja uważam, że ona stanowi w ogóle fundament absolutny ustroju społecznego państwa” – powiedział Duda.

Jak dodał, w jego osobistym przekonaniu, rodzina „jako taka” właśnie powinna być zapisana w konstytucji. „Są zresztą konstytucje, które właśnie w taki sposób podkreślają tę rolę rodziny, wskazując ją jako fundament ustroju społecznego, podstawową jednostkę, jaka występuje w społeczeństwie” – powiedział prezydent, powołując się na przykład greckiej ustawy zasadniczej.

Do kwestii, które powinny być przedmiotem debaty, zaliczył m.in. szersze uregulowanie pozycji ustrojowej kobiety, mężczyzny i ich wzajemnej relacji, „chociażby w kwestii równych praw”.

Często dyskutowana – jak zauważył prezydent – jest m.in. kwestia tego, „jaka powinna być od strony prawnej wzajemna relacja kobiety i mężczyzny czy małżeństwa tworzącego rodzinę”. „Nikt z nas nie ma wątpliwości, że małżeństwo to związek dwóch osób, które z założenia muszą mieć równe prawa, natomiast jest kwestia tego, czy rodzina może, czy małżeństwo może sobie układać swoje role małżeńskie w sposób dowolny. Ja osobiście uważam, że tak, ale to jest jedno z pól, nad którym można dyskutować” – mówił.

Według niego niezwykle doniosłe znaczenie rodziny dla społeczeństwa i państwa jest wpisane w samą nazwę „rodzina”, która związana jest z „rodzeniem się”.

Duda podkreślił, że rodzina służy rozwojowi społeczeństwa – „temu, żeby społeczeństwo trwało, temu, żeby w związku z tym poprzez rozwój społeczeństwa, poprzez to, że w rodzinie rodzą się dzieci, żeby umacniał się byt państwowy, żeby – krótko mówiąc – rozwijało się społeczeństwo i żeby tworzyły się przyszłe pokolenia”.

Wśród zadań rodziny prezydent wymienił również „element wychowawczy”, który – jak mówił – służy przygotowaniu dzieci do życia i „ich późniejszych ról społecznych, które będą podejmować jako osoby dorosłe, czyli kiedy sami już będą decydowali się na tworzenie rodziny, wychowywanie dzieci”.

Duda mówił też o roli opiekuńczej rodziny – zarówno nad dziećmi, kiedy są „na etapie procesu wychowawczego”, ale także nad rodziną szerzej pojętą, w tym nad starszymi, chorymi i niedołężnymi jej członkami.

Wśród gości poniedziałkowej konferencji znaleźli się m.in. wicemarszałkowie Senatu Michał Seweryński i Maria Koc (PiS), wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk oraz doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.(PAP)

Na zdjęciu: debata „Wspólnie o konstytucji, wspólnie o rodzinie” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
fot.Grzegorz Jakubowski/KPRP

2 KOMENTARZE

  1. Osoby niezamezne i bezdzietne juz i tak cierpia spoleczne konsekwencje bycia „single”, pomijajac to ze musza cierpiec setki znizek (podatkowych i innych) dla rodzin, dzieci, emerytow, uczniow, studentow. W odbiorze spolecznym najgorzej wypadaja samotni mezczyzni (podejrzani), a samotne kobiety wypadaja troche lepiej, choc kiedys palono pzeciez niezamezne czarownice.
    Osoby ktore wyrosly bez rodzicow, oraz osoby z malzenstw ktore sie rozpadly sa rowniez pod presja spoleczenstwa. Komunikowanie ze rodzina jest najswietsza pozostawia wielu obywateli poza „norma”. Moze nastepnym krokiem by poprawic wizerunek rodziny bedzie zakaz rozwodow, wtedy rodzina i spoleczenstwo beda „wygladaly” duzo lepiej i sprostaja wymogom konstytucji?
    Jesli chodzi o Polske to ma w tej chwili DUZO wazniejsze pilne sprawy niz wpisywanie w konstytucje ze wszyscy lubimy nasze dzieci i ze bardzo fajnie jest gdy sie tak zdarzy ze dziecko ma ojca i matke.

REKLAMA

2103076819 views

REKLAMA

2103077052 views

REKLAMA

2104873444 views

REKLAMA

2103077195 views

REKLAMA

2103077295 views

REKLAMA

2103077404 views