REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Prezydent: relacje Polski z USA trwałe i silne jak jeszcze nigdy w...

Prezydent: relacje Polski z USA trwałe i silne jak jeszcze nigdy w historii

-

Stosunki polsko-amerykańskie rozwijamy z sukcesem przez ostatnie 30 lat, bez względu na orientacje ideowo-polityczne kolejnych polskich rządów oraz barwy partyjne kolejnych prezydentów USA; dziś są one tak trwałe i silne jak jeszcze nigdy w historii – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w liście z okazji Dnia Służby Zagranicznej podkreślił, że nasze bezpieczeństwo budujemy poprzez rozwój własnych sił zbrojnych oraz sojusze międzynarodowe: obecność w NATO, a w jego ramach poprzez specjalne relacje ze Stanami Zjednoczonymi i krajami tzw. wschodniej flanki. “Relacje transatlantyckie oceniamy jako kluczowe dla architektury bezpieczeństwa europejskiego” – zaznaczył.

REKLAMA

“Stosunki polsko-amerykańskie rozwijamy z sukcesem przez ostatnie 30 lat – bez względu na orientacje ideowo-polityczne kolejnych polskich rządów oraz barwy partyjne kolejnych prezydentów USA. Dziś są one tak trwałe i silne jak jeszcze nigdy w historii” – oświadczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że Polska z radością wita wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej na naszym terytorium. “Przed nami implementacja naszej dwustronnej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej. Dzięki temu porozumieniu zwiększy się liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Stworzone zostanie również wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA” – napisał prezydent.

W ubiegły poniedziałek prezydent ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement, EDCA). Przewiduje ona dalsze zwiększanie liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie nowych ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju.

Andrzej Duda w liście przekazanym korpusowi dyplomatycznemu zwrócił również uwagę, że “w ostatnich latach relacje euroatlantyckie z naszym decydującym udziałem zostały wzbogacone o silny komponent współpracy energetycznej, w zakresie bezpieczeństwa sieci 5G oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza”.

“Tworzymy wraz z całym regionem Europy Środkowej ważny europejski filar Zachodu, który łączy państwa i stwarza nowe instrumenty na rzecz współpracy i rozwoju. Rozwijamy i pielęgnujemy format Trójmorza, między innymi poprzez specjalny Fundusz Trójmorza, o czym mówiłem niedawno na szczycie w Tallinie. Co ważne, dla tejże inicjatywy uzyskaliśmy silne i konkretne poparcie Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz instytucji Unii Europejskiej” – zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że Polska dużą wagę przywiązuje do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której do połowy przyszłego roku sprawujemy przewodnictwo. “Chcemy skupiać wokół Polski państwa podobnie myślące, którym bliska jest idea integracji gospodarczej i infrastrukturalnej regionu. Nasza historia oraz nasz współczesny potencjał – polityczny, gospodarczy, demograficzny, kulturalny – predestynują nas do odgrywania takiej właśnie roli” – napisał prezydent.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks