REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPrezydent: mam nadzieję, że stosunki polsko-amerykańskie będą tak samo dobre, jak do...

Prezydent: mam nadzieję, że stosunki polsko-amerykańskie będą tak samo dobre, jak do tej pory

-

Mam nadzieję, że stosunki polsko-amerykańskie będą tak samo dobre, jak do tej pory – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Poinformował przy tym, że skierował do prezydenta Joe Bidena obszerny list dotyczący stanu naszych relacji z tym krajem.

O relacje polsko-amerykańskie prezydent pytany był w środowej rozmowie w TVP.

REKLAMA

„Mam nadzieję, że polsko-amerykańskie relacje będą na tak samo dobrym poziomie, jak do tej pory, dlatego że był kontakt ze strony administracji, bliskiego współpracownika pana Joe Bidena, jego doradcy ds. bezpieczeństwa, który rozmawiał z moimi ministrami” – powiedział Duda.

Chodzi o rozmowę prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego oraz szefa BBN Pawła Solocha z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem, w czasie której poruszono kwestie takie jak obronność, energetyka oraz polityka wobec Chin i Rosji. Po rozmowie strona amerykańska opublikowała komunikat, w którym podkreślono, że USA „bardzo wysoko cenią znaczenie Polski dla bezpieczeństwa sojuszniczego oraz fakt stacjonowania wojsk USA w Polsce”.

„Ja nie ukrywam, że ja wysłałem list do prezydenta dość obszerny, w którym omówiony był stan stosunków polsko-amerykańskich i realizowanej w zakresie tych stosunków współpracy i ten list był omawiany w tej rozmowie” – dodał prezydent.

Podkreślił, że rozmowa była „bardzo dobra” i pokazała „bardzo duże zainteresowanie ze strony amerykańskiej – zarówno kwestiami bezpieczeństwa naszego kraju i regionu, jak i możliwościami robienia tutaj biznesu, rozwojem współpracy w ramach Trójmorza”. Zaznaczył, że za czasów prezydentury Donalda Trumpa obie strony zdecydowanie opowiadały się za tego typu współpracą i według niego „wszystko wskazuje na to, że będzie ona kontynuowana”.

„Wydaje mi się, że to są dobre wiadomości. Ja spokojnie czekam na dalszy rozwój spraw. Proszę pamiętać, że to sam początek prezydentury, można powiedzieć, że pan prezydent Joe Biden dopiero wchodzi w urząd” – powiedział Duda.

Na stwierdzenie, że pierwsze decyzje nowego prezydenta USA są realizacją „lewicowych postulatów” proponowanych przez wiceprezydent Kamalę Harris, prezydent odparł, że mowa tutaj o polityce wewnętrznej Stanów Zjednoczonych. „Ja nie będę tej polityki oceniał” – podkreślił.(PAP)

REKLAMA

2107582815 views

REKLAMA

REKLAMA

2107583047 views

REKLAMA

2109379438 views

REKLAMA

2107583188 views

REKLAMA

2107583287 views

REKLAMA

2107583395 views