REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Prezydent Duda przyjął dymisję premier Kopacz

Prezydent Duda przyjął dymisję premier Kopacz

-

Wystąpienie Ewy Kopacz przed złożeniem dymisji rządu fot.Paweł Supernak/EPA
Wystąpienie Ewy Kopacz przed złożeniem dymisji rządu fot.Paweł Supernak/EPA

Prezydent Andrzej Duda w czwartek przyjął dymisję złożoną przez premier Ewę Kopacz i powierzył jej rządowi dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

REKLAMA

Premier Kopacz wcześniej w czwartek złożyła dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. Następnie – o godz. 15.30. – Kopacz wraz z ministrami udała się do Pałacu Prezydenckiego.

“Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w dniu 12 listopada 2015 r. przyjął dymisję Rady Ministrów i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

“Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, życzliwej” – powiedziała dziennikarzom w czwartek Katarzyna Adamiak-Sroczyńska kierująca biurem prasowym prezydenckiej kancelarii. Poinformowała też, że o decyzji prezydenta ws. powołania nowego rządu, kancelaria poinformuje w osobnym komunikacie.

Od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu i przyjęcia dymisji rządu prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, który przedstawia skład swego rządu, oraz na odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło powiedziała w czwartek PAP, że nowy rząd zostanie powołany najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. “Czekamy jeszcze na wszystkie decyzje. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu (zostanie powołany nowy rząd). Szefowa kancelarii (premiera) Beata Kempa poinformuje o wszystkim” – powiedziała Szydło, pytana przez PAP o termin powołania nowego rządu.

Według informacji PAP z Kancelarii Prezydenta rozważane są dwa terminy – najbliższy piątek, albo poniedziałek.

W poniedziałek Komitet Polityczny PiS zaakceptował kandydaturę Szydło na premiera i skład jej rządu. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Gliński obejmie resort kultury, Morawiecki ministerstwo rozwoju, a Gowin resort nauki i szkolnictwa wyższego. Szefem MON zostanie Antoni Macierewicz, ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a resortem spraw zagranicznych pokieruje Witold Waszczykowski.

Mariusz Błaszczak będzie ministrem spraw wewnętrznych i administracji, finansów – Paweł Szałamacha, skarbu – Dawid Jackiewicz, Krzysztof Tchórzewski – energetyki, a prof. Jan Szyszko – środowiska.

Szefem resortu pracy ma zostać Elżbieta Rafalska, edukacji – Anna Zalewska, cyfryzacji – Anna Streżyńska, sportu i turystyki – Witold Bańka, rolnictwa – Krzysztof Jurgiel, infrastruktury i budownictwa – Andrzej Adamczyk, a gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – Marek Gróbarczyk.

Członkami Rady Ministrów będą też koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i Jerzy Kwieciński – mimo że w resorcie rozwoju będzie pierwszym wiceministrem.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks