REKLAMA

2131883967 views

REKLAMA

2131883966 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrezydent Duda i sekretarz stanu USA uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań

Prezydent Duda i sekretarz stanu USA uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań

-

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Rex Tillerson uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie dot. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego – poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rex Tillerson i Andrzej Duda fot.Paweł Supernak/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

Andrzej Duda i Rex Tillerson spotkali się w piątek wieczorem w Warszawie. Rozmowa, która odbyła się w Belwederze, trwała około godziny.

“Rozmowa trwała godzinę, a więc dłużej niż było to zaplanowane. To co pokazała, to daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej” – powiedział po spotkaniu szef gabinetu prezydenta RP.Jak podkreślił, “będziemy mogli się spodziewać w najbliższym czasie kolejnych rozmów polsko-amerykańskich, które by nas doprowadziły do coraz bardziej zaawansowanego partnerstwa polsko-amerykańskiego”.

“Teraz mówimy już o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim, które przynosiłoby dobry efekt dla bezpieczeństwa naszego regionu, dla bezpieczeństwa Polski, dla rozwoju gospodarczego Polski, a także promieniowałoby na cały region i Europę. Co by było bardzo ważne i byłoby czynnikiem stabilizującym” – zaznaczył minister.

Jak powiedział, “Stany Zjednoczone bardzo liczą na rolę Polski jako stabilizatora regionu, stabilizatora stosunków międzynarodowych, stabilizatora w bezpieczeństwie w ramach NATO i w różnych newralgicznych częściach świata”. “Polska może tę funkcję stabilizatora pełnić, tę funkcję odpowiedzialnego partnera amerykańskiego pełnić. I o tym także dziś była mowa” – dodał prezydencki minister.

Szczerski był pytany, jakie są punkty na wspomnianej przez niego “polsko-amerykańskiej mapie działań dot. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych”, którą uzgodnili w piątek Duda i Tillerson.

Według ministra pierwszymi punktami tej mapy jest to, co “zarysowali prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podczas spotkania w Warszawie w lipcu 2017 r., czyli partnerstwo militarne, gospodarcze w tym energetyczne i partnerstwo globalne w tym Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych”.

Szczerski dodał, że są to bloki spraw łączące politykę polską i amerykańską. “To są trzy duże bloki spraw i region czyli Trójmorze, które łączą dzisiaj politykę amerykańską z polityką polską i pozwalają nam mówić o zawiązanym partnerstwie” – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Zaznaczył, że obaj politycy omawiając kwestie międzynarodowe rozmawiali m.in. o amerykańskiej strategii wobec Afganistanu i zaangażowaniu NATO, w tym Polski w tę kwestię, a także o sytuacji na Bliskim Wschodzie i o konflikcie w Syrii.

Duda i Tillerson rozmawiali też o “wspólnym koordynowaniu prac i działań na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ” – dodał minister. “Obaj rozmówcy mówili, jak ważne dla realizacji wspólnych wartości, którym hołduje Polska i Stany Zjednoczony, jest działanie razem na forum globalnym, czyli w Radzie Bezpieczeństwa” – zaznaczył Szczerski.

Tematem rozmowy obu polityków był też tegoroczny szczyt NATO oraz kwestie, którymi “ten szczyt powinien się zająć. “Rozmawiano także o konflikcie na Ukrainie oraz o sankcjach wobec Rosji jako tym elemencie, gdzie Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne stanowisko mówiące o konieczności podtrzymania tych sankcji, aż nie przywrócimy ładu międzynarodowego opartego na prawie w relacjach między państwami w naszym regionie” – podkreślił minister.

Duda i Tillerson rozmawiali też o kwestiach dotyczących bezpośrednich relacji polsko-amerykańskich. O kwestii modernizacji polskiej armii, w tym o kontraktach w jej ramach, a także o współpracy wojskowej, w tym o obecności wojsk amerykańskich “dzisiaj i w najbliższym czasie” – dodał Szczerski.

Jak zaznaczył minister tematem rozmowy, Dudy i Tillersona była także współpraca gospodarcza, m.in. współpraca energetyczna. Rozmawiano też “o dwóch wielkich projektach, które możemy wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi realizować” – zaznaczył. “To znaczy z jednej strony regionalny projekt, czyli Trójmorze: bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla tego projektu, dla tej inicjatywy, zainteresowanie jej rozwojem” – powiedział Szczerski. Jak dodał, prezydent Duda i Tillerson omówili szczegóły tej inicjatywy.

Rex Tillerson przyleciał z dwudniową wizytą do Warszawy w piątek wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym od wtorku obecny był też prezydent Andrzej Duda. W sobotę amerykański sekretarz stanu spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Tillerson weźmie udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, gdzie złoży wieniec; planowane jest też jego krótkie wystąpienie.(PAP)

6 KOMENTARZE

    • Z wiochy jesteś smierdzisz capem.wyjdz na chwile z obory a zobaczysz że świat jest piękny.
      Opary gnojówki źle działają na twoje przegrzane zwoje.

  1. No i wyszło na moje. Od razu Izraelska ambasadorka ostro sprzeciwiła się przeciwko nazywaniu “niemieckie obozy zagłady!”, twierdząc, że jest inaczej, że to były polskie. A usłużny yankes będący na pasku Izraela przyjechał “robić dobry grunt” dla Żydowskich pretensji!

REKLAMA

2129332205 views

REKLAMA

REKLAMA

2129332220 views

REKLAMA

REKLAMA

2131128540 views

REKLAMA

2129332230 views

REKLAMA

2129332233 views

REKLAMA

2129332237 views