REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrezydent Duda i premier Orban rozmawiali m.in. o integracji regionu i wyborach...

Prezydent Duda i premier Orban rozmawiali m.in. o integracji regionu i wyborach europejskich

-

Integracja infrastrukturalna regionu, kwestie geopolityczne oraz to, jak może wyglądać nowy układ polityczny w Europie po wyborach do PE w 2019 r. – m.in. o tych kwestiach rozmawiali prezydent Andrzej Duda z premierem Węgier Viktorem Orbanem – poinformował PAP Krzysztof Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że rozmowa premiera Orbana z prezydentem Dudą była „bardzo żywa”; trwała około godziny, czyli dłużej, niż pierwotnie planowano.

REKLAMA

„To była bardzo żywa rozmowa, wielowątkowa i dużo dłuższa, niż planowano. Mam wrażenie, że obaj panowie nie wyczerpali wszystkich tematów, które chcieli omówić” – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Poinformował, że jednym z głównych tematów rozmowy była współpraca regionalna. „Obaj politycy położyli bardzo duży nacisk na integracją ekonomiczną regionu; uznali, że to jest kwestia, która musi dogonić intensywnością relacje polityczne” – powiedział Szczerski.

Jak zaznaczył, do tej pory nasz region był postrzegany bardziej poprzez współpracę polityczną, „a do prawdziwej integracji i wzrostu siły Europy Środkowej jest potrzebna integracja ekonomiczna i infrastrukturalna”. Jak dodał, to jest nowy wątek polityki środkowoeuropejskiej, który promuje Inicjatywa Trójmorza.

„Premier Orban powiedział, że widzi w takim dziele, łączenia infrastrukturalnego naszej części Europy, bardzo ważna rolę dla Węgier, ale także dla Polski” – wskazał prezydencki minister.

Zaznaczył, że „jest pełna zgoda co do tego kierunku rozwoju polityki środkowoeuropejskiej”, czyli większej spójności regionu, budowy połączeń infrastrukturalnych i „patrzenia na rolę regionu przez jego siłę ekonomiczną, nie tylko przez politykę”.

Drugim tematem rozmowy były kwestie geopolityczne, to, w jaki sposób Polska i Węgry odnoszą się do swego sąsiedztwa i w jaki sposób widzą swoją pozycję w geopolityce europejskiej.

Szczerski zaznaczył, że rozmawiano m.in. o relacjach węgiersko-ukraińskich. Węgry zablokowały przewidziane na koniec kwietnia posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z powodu sporu w sprawie mniejszości. Według władz w Budapeszcie ukraińska ustawa oświatowa znacznie ogranicza prawa mniejszości narodowych do edukacji we własnym języku.

Po uchwaleniu tej ustawy Węgry zapowiedziały, że w reakcji podejmą kroki, które utrudnią Ukrainie integrację z NATO i UE. Posiedzenie NATO-Ukraina na szczeblu ministrów zostało zablokowane przez Węgry już po raz czwarty – dwukrotnie były to spotkania ministrów obrony, dwukrotnie spraw zagranicznych.

„Oczywiście, gdy mówimy o geopolityce w regionie, to nie można nie mówić o Rosji, ale nie był to osobny temat rozmowy, raczej omówiono, w jaki sposób każdy z krajów postrzega swoje sąsiedztwo” – zaznaczył prezydencki minister dopytywany, czy relacje z Rosją były wśród tematów, które poruszyli Orban i Duda.

Drugim ważnym tematem spotkania – mówił Szczerski – były sprawy europejskie. „Rozmawiano o przyszłości Europy, zwłaszcza w kontekście przyszłego roku, końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej oraz perspektywy przyszłorocznych wyborów europejskich. Przedmiotem rozmowy była ocena tego, jak może wyglądać nowy układ polityczny po przyszłorocznych wyborach europejskich i zmianie KE” – poinformował Szczerski.

Zaznaczył, że prezydent pogratulował też Orbanowi zwycięstwa wyborczego i objęcia po raz kolejny teki premiera. Jak dodał, była to pierwsza rozmowa obu polityków od czasy wyborów parlamentarnych na Węgrzech.

Szef węgierskiego rządu składa w poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie. Viktor Orban najpierw spotkał się z premierem Matuszem Morawieckim, a po południu został przyjęty przez prezydenta Dudę.(PAP)

fot.Pawel Supernak/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2107138498 views

REKLAMA

REKLAMA

2107138730 views

REKLAMA

2108935121 views

REKLAMA

2107138871 views

REKLAMA

2107138970 views

REKLAMA

2107139078 views