REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPrezydent Andrzej Duda chce znowelizować ustawę o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Prezydent Andrzej Duda chce znowelizować ustawę o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

-

Prezydent Andrzej Duda poinformował o projekcie nowelizacji ustawy o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, który w piątek wpłynął do Sejmu. Prezydent zaapelował do parlamentu o jak najszybsze przyjęcie zmian.

Jego projekt zakłada, iż w komisji będą zasiadali eksperci, a nie parlamentarzyści; środek odwoławczy będzie kierowany nie do sądu administracyjnego, tylko do Sądu Apelacyjnego w Warszawie (z możliwością zmiany na sąd apelacyjny w miejscu zamieszkania). Prezydent chce także zniesienia środków zaradczych, a na ich miejsce pozostawienia jedynie opinii komisji, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym.

REKLAMA

W oświadczeniu prezydent Duda zapewnił o swoim „zdecydowanym poparciu” dla ustawy ds. badania wpływów rosyjskich. Zaznaczył, że jest „absolutnie przekonany o słuszności” decyzji o jej podpisaniu. „Ta komisja powinna być ponad wyborami, nie potrzebujemy komisji do wyborów. Potrzebujemy komisji, która będzie działała i rzetelnie tę sprawę wyjaśni” – powiedział Duda.

 „Chcę, żeby w komisji nie było członków parlamentu i będzie to w mojej propozycji wyraźnie zapisane. Ani posłowie, ani senatorowie w tej komisji zasiadać nie mogą” – zastrzegł prezydent. Jak wskazał, powinna być to komisja ekspercka.

Według prezydenta, jego projekt zakłada także, by środek odwoławczy od decyzji podejmowanej przez komisję kierowany był nie do sądu administracyjnego, tylko do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. “Możliwe będzie wniesienie środka odwoławczego od orzeczenia sądu wydanego w I instancji, bo sąd apelacyjny będzie tutaj działał jako sąd I instancji” – poinformował Duda.

Podkreślił, że kolejna propozycja dotyczy kwestii, która wzbudzała najwięcej kontrowersji, a więc tzw. środków zaradczych, czyli m.in. zakazu sprawowania funkcji, zakazu dostępu do informacji tajnych i objętych tajemnicą państwową, czy zakazu posiadania broni.

Prezydent poinformował, że w nowelizacji ustawy zaproponuje, żeby środki zaradcze zostały zlikwidowane. „Proponuję, aby na ich miejsce pozostało tylko stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, że taka osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym” – poinformował. 

Jak ocenił, zmiany, które zaproponuje do ustawy wzmocnią także transparentność działania komisji. „Praktycznie wszystkie działania komisji, w szczególności rozprawy i przesłuchania przed komisją, będą jawne, poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy będą dotyczyły bardzo wysokiej klauzuli tajemnicy państwowej” – poinformował Duda. (PAP)

REKLAMA

2094038577 views

REKLAMA

REKLAMA

2094038861 views

REKLAMA

2095835310 views

REKLAMA

2094039111 views

REKLAMA

2094039249 views

REKLAMA

2094039390 views