REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Premier: w imieniu rządu dziękuję uczestnikom strajków lubelskich w lipcu 1980 r.

Premier: w imieniu rządu dziękuję uczestnikom strajków lubelskich w lipcu 1980 r.

-

W imieniu rządu dziękuję uczestnikom strajków lubelskich w lipcu 1980 r. – przekazał premier Mateusz Morawiecki w 40. rocznicę strajków robotniczych na Lubelszczyźnie. To był powiew wolności, tu rozpoczynała się “Solidarność” i jej idea dziś bliska Polakom z każdej części kraju – podkreślił.

“Solidarność to idea bliska Polakom w każdej części kraju. W moich podróżach po Polsce wciąż stykam się z jej codziennymi przejawami, jak i symbolami z chwalebnej przeszłości +Solidarności+ i jej bohaterów” – napisał w niedzielę na swoim profilu na Facebooku Morawiecki.

REKLAMA

Poinformował, że to “dlatego nie mogło go dziś (w niedzielę – PAP) zabraknąć” podczas obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980. “Każdy epoka ma swój czas, a czas +Solidarności+ rozpoczął się w roku 1979 od wizyty Papieża Jana Pawła II i robotniczych strajków na Lubelszczyźnie” – napisał premier.

“Pamiętam lipiec 1980 i powiew wolności. Tu rozpoczynała się +Solidarność+ – od strajków w Świdniku, które zapoczątkowały rozkruszanie komunistycznego muru i bez których, jak mówiła Anna Walentynowicz, nie byłoby strajków na Wybrzeżu. Dawniej źle mówiono o +Polsce lubelskiej+, a to tu pokazano, jak godnie kontynuować dziedzictwo Poznańskiego Czerwca, Ursusa i Radomia” – dodał.

Zwrócił się też do uczestników strajków Lubelskich w 1980 r.: “W imieniu rządu dziękuję uczestnikom tamtych dni. Walka o prawdę, walka o wolność, walka o czyny – to jest ważne, a Solidarność jest latarnią na lata, które są przed nami”.

W niedzielę w Lublinie odbyły obchody 40. rocznicy fali strajków, nazwanych Lubelskim Lipcem 1980, które latem tamtego roku przetoczyły się przez region. W archikatedrze lubelskiej odprawiona została msza św., której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Po niej uczestnicy protestów, związkowcy, przedstawiciele władz spotkali się na rocznicowej gali. W uroczystościach uczestniczył premier Morawiecki. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks