REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPremier w expose: naszym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do...

Premier w expose: naszym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie

-

Naszym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie – mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w expose. Zaapelował o zmianę konstytucji, aby zagwarantować ochronę środków w PPK i IKE, zapowiedział też m.in. powołanie pełnomocnika rządu ds. OZE oraz dalsze zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

Wśród zapowiedzi szefa rządu znalazła się również przebudowa systemu podatków i uproszczenie prawa podatkowego, dążenie do przekonania unijnych władz, by przyjęły dobre rozwiązania dla polskiej wsi, “na poziomie europejskim”, a także modernizacja szkół, zmiany przepisów dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego, zdrowia obywateli czy działań proekologicznych.

We wtorek w Sejmie premier wygłosił trwające 75 min expose, w którym zdefiniował cele i kierunki rozwoju swojego gabinetu na kolejną kadencję. Wizję tę oparł na normalności w sferze gospodarki, rozwoju, rodziny czy spraw obywatelskich. “Naszym głównym celem, celem celów jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie. Polski codziennej normalności, dobrobytu i spokoju na ulicach i na jej granicach. To marzenie milionów Polaków. Jeżeli będziemy konsekwentnie modernizowali nasz kraj, zapewniali sprawiedliwy dostęp do owoców rozwoju, szukali porozumienia ponad podziałami, przynajmniej w sprawach jak bezpieczeństwo, strategia energetyczna, system emerytalny czy demografia, to przed nami najlepszy czas dla Polski” – ocenił.

REKLAMA

Podkreślał też, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a pogram rządu PiS jest oparty na takich wartościach jak: wolność, sprawiedliwość, demokracja, poszanowanie własności i dialog społeczny.

Przekonywał, że Polacy to wielki naród, z wielką przeszłością. Morawiecki przywoływał takie postaci jak zmarłego rok temu żołnierza Armii Krajowej Czesława Mostka ps. Wilk, marszałka Józefa Piłsudskiego, prymasa Stefana Wyszyńskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także zmarłego niedawno swojego ojca – marszałka seniora Kornela Morawieckiego.

Szef rządu zwrócił uwagę, że w październikowych wyborach parlamentarnych Polacy powierzyli Prawu i Sprawiedliwości zadanie budowy polskiego państwa dobrobytu, państwa bezpiecznego i nowoczesnego, o którym każdy może z dumą powiedzieć: “Polska to mój dom”. Zaznaczył jednocześnie, że Polska po raz kolejny staje przed dziejowym wyzwaniem i dziejową szansą i od naszych decyzji zależy czy Polska znajdzie się wśród państw, które będą kształtować nowy porządek, czy ktoś ustali go za nas.

Podkreślał też, że “Polska nie może być wypadkową naszych wewnętrznych interesów, tylko sumą naszych wspólnych celów i ambicji”. Jak mówił przez ostatnie 30 lat wiele się udało zrobić i przezwyciężyć wiele bolączek PRL. “Dlatego dziękuję za pracę wszystkich rządów, za wysiłek wszystkim ministrom i premierom” – mówił.

Morawiecki podzielił swoje expose na kilka części dotyczących rodziny, ekologii czy rozwoju przedsiębiorczości, cyfryzacji i jakości usług, bezpieczeństwa drogowego, systemu emerytalnego, w tym PPK i IKE, służby zdrowia oraz polityki zagranicznej. W wystąpieniu znalazły się zapowiedzi modernizacji szkół.

Zapowiedział też przeznaczenie środków na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, czy dostosowanie programu nauki i szkolnictwa zawodowego do wymagań współczesnych gospodarek.

Szef rządu mówił ponadto o programie bezpiecznej infrastruktury drogowej, aby “współfinansować chodniki, lampy uliczne, przejścia dla pieszych, ronda, światła, wysepki”, wprowadzeniu pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na przejście, czy wprowadzeniu możliwości poruszania się BUSpasem, gdy w samochodzie są minimum cztery osoby.

Morawiecki zapowiedział ponadto zaostrzenie polityki karania pijanych kierowców, czy stworzenie rozwiązań, które sprawią, że piraci drogowi poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów.

Szef rządu podkreślił, że jego rząd wzmacnia rodzinę i docenia pracę kobiet. Wskazywał, że będzie dążył do zasady: taka sama płaca za taką samą pracę dla kobiet i mężczyzn. Zapowiedział kontynuowanie wypłat 13-tej emerytury, a w 2021 r. także 14-tą emeryturę. Deklarował większą dbałość o aktywność seniorów, rozbudowę Domów Seniora.

Premier mówił też, że każda duża rodzina może liczyć na wsparcie państwa, zaś dla rodzin z trójką lub więcej dzieci jego rząd zaproponuje dodatkowe ulgi i ułatwienia. Jak mówił, różnorodne programy wsparcia i ochrony rodziny będą osią polityki jego rządu.

“Tam, gdzie ktoś będzie próbował rozgrywać wolność przeciwko tradycji, staniemy na straży pojednania tych dwóch wartości. Nie ma naszej zgody na eksperymenty społeczne i rewolucje ideologiczne. Stawką jest przyszłość naszych dzieci i przyszłość ta powinna spoczywać w rękach rodziców, bo to jest normalność” – mówił Morawiecki.

“Dzieci są nietykalne. Kto podniesie na nie rękę, tę ideologiczną rękę, ten podnosi rękę na całą wspólnotę. Kto chce dzieci zatruć ideologią, odgrodzić od rodziców, kto chce rozbić więzi rodzinne, kto chce bez zaproszenia wejść do szkół i pisać ideologiczne podręczniki, ten podkłada pod Polskę ładunek wybuchowy, ten chce wywołać w Polsce wojnę kulturową. Nie będzie tej wojny, nie dopuszczę do niej, a jeśli znajdą się tacy, którzy ją wywołają, to my ją wygramy, wygra ją rodzina, bo rodzina to wartość arcypolska” – podkreślił szef rządu.

Morawiecki oświadczył, że chciałby, aby w nadchodzącej kadencji powstała i zaczęła działać strategia demograficzna i strategia wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. “Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem” – mówił.

W ochronie zdrowia premier zapowiedział przeznaczenie niemal 1 mld zł na supernowoczesne Centrum Onkologii, pakietu badań dla każdego Polaka po 40. roku życia, a także utworzenie funduszu modernizacji szpitali, czy kontynuację informatyzacji służby zdrowia. “W tej i innych dziedzinach naszym hasłem będzie +od Polski papierowej do Polski cyfrowej+” – zapowiedział.
Morawiecki zadeklarował też, że sprawy na linii państwo-pracodawca-pracownik będą „cierpliwie konsultowane” w ramach Rady Dialogu Społecznego, „aby zdrowe kompromisy budowały silny wzrost”.

Premier zaapelował do wszystkich sił politycznych o zmianę konstytucji tak, aby zagwarantować obywatelom prywatność i ochronę środków zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych i na Indywidualnych Kontach Emerytalnych.

Po zakończeniu sejmowej debaty na wtorek wieczór zaplanowane było głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu premiera Mateusza Morawieckiego.(PAP)

Na zdjęciu: Expose Mateusza Morawieckiego
fot. Pawel Supernak/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2107689791 views

REKLAMA

REKLAMA

2107690023 views

REKLAMA

2109486414 views

REKLAMA

2107690164 views

REKLAMA

2107690263 views

REKLAMA

2107690371 views