REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPremier: porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo

Premier: porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo

-

Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo; KE będzie zobowiązana do stosowania kryteriów dokładnie odpowiadających konkluzjom Rady Europejskiej, nie ustąpiliśmy z żadnego zapisu, uzgodnionego z Węgrami i prezydencją niemiecką – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Podczas odbywającego się w Brukseli szczytu UE doszło w czwartek do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. Szef polskiego rządu we wpisie na Facebooku odniósł się do rezultatów szczytu.

REKLAMA

„Za nami kluczowe negocjacje. Stawką było 770 mld zł, dzięki którym będziemy mogli lepiej i szybciej rozwijać się i zmniejszać dystans do najbogatszych państw Europy. Ale była też druga, kluczowa stawka – uczciwe wykonanie prawa w duchu suwerenności państw członkowskich Unii” – oświadczył.

„Prawo do tego, żebyśmy sami mogli decydować o tym jak ma wyglądać nasza ojczyzna. I dzisiaj oba nasze cele zrealizowaliśmy!” – podkreślił.

Premier zwrócił uwagę, że kiedy parę tygodnie temu Polska powiedziała: „Veto”, celem nie było „zablokowanie budżetu dla zablokowania budżetu”. „Veto dla veta – tylko zablokowanie złego, niesprawiedliwego mechanizmu, który mógł doprowadzić do odebrania Polsce funduszy. Taka była stawka tych negocjacji” – wskazał.

Przyznał, że „byliśmy pod ogromną presją, i z zagranicy, i z kraju, żeby się ugiąć i zgodzić na takie złe rozwiązania”.

„Ale nie poddaliśmy się, bo polityka, także w Unii Europejskiej, to sztuka obrony własnych interesów. Kieruje się tą zasadą każde poważne państwo i kieruje się nią też Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości” – napisał Morawiecki.

„Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo. Po pierwsze, budżet UE może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł. Po drugie – te pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami. Dzisiejsze konkluzje, blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości wbrew Polsce” – wskazał premier.

Dodał, że Komisja Europejska będzie zobowiązana do stosowania kryteriów „dokładnie odpowiadających konkluzjom Rady Europejskiej, które właśnie przyjęliśmy”.

„W uzgodnionych dziś konkluzjach nie ustąpiliśmy z żadnego zapisu wynegocjowanego kilka dni temu wspólnie z Węgrami i prezydencją niemiecką” – zapewnił premier.

Podziękował też we wpisie premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi „za wspólną pracę na rzecz najlepszego budżetu dla Polski i walkę o utrzymanie uzgodnionych warunków”. (PAP)

REKLAMA

2109227541 views

REKLAMA

2109227773 views

REKLAMA

REKLAMA

2111024164 views

REKLAMA

2109227914 views

REKLAMA

2109228013 views

REKLAMA

2109228121 views