REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu spotkali się z prezydentem Izraela

Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu spotkali się z prezydentem Izraela

-

O zbliżeniu społeczeństw polskiego i izraelskiego, współpracy badawczo-rozwojowej i kwestiach bezpieczeństwa rozmawiali w środę premier Ewa Kopacz i prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Z prezydentem Izraela spotkali się także marszałkowie Sejmu i Senatu.

Spotkania z przedstawicielami polskich władz kończą dwudniową wizytę oficjalną prezydenta Izraela w Polsce.

REKLAMA

Rozmowy z premier Kopacz dotyczyły m.in. przyszłorocznych obchodów 25. rocznicy wznowienia polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych – poinformowano w komunikacie CIR. “Szefowa rządu i prezydent Izraela omówili możliwości podjęcia dalszych wysiłków na rzecz zbliżenia społeczeństwa polskiego i izraelskiego, w tym rozszerzenia programu wymiany młodzieży z Polski i Izraela oraz propagowania wiedzy na temat tysiącletniej historii współistnienia Polaków i Żydów” – napisano w komunikacie.

Efektem wizyty prezydenta Izraela w Polsce jest umowa o współpracy w zakresie badań i rozwoju w sektorze przemysłu – poinformowano. “To istotny krok na drodze zacieśniania współpracy gospodarczej między Polską a Izraelem” – podkreślono w komunikacie.

CIR informuje także, że podczas spotkania poruszono kwestię wzmocnienia dwustronnej współpracy wojskowej oraz zainicjowania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego. Omawiano też problem bliskowschodniego procesu pokojowego i zagrożeń związanych z Państwem Islamskim.

W środę z prezydentem Izraela spotkał się także marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Politycy rozmawiali m.in. o możliwościach jak najlepszego wykorzystania potencjału polsko-izraelskich relacji, m.in. w zakresie współpracy gospodarczej i wojskowej, perspektywach rozwiązania konfliktu bliskowschodniego oraz zagrożeniach dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego ze strony fundamentalizmu islamskiego.

Sikorski i Riwlin mówili o silnych więziach łączących oba kraje w kontekście symbolicznego znaczenie otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Poruszono także kwestię współpracy obu krajów w zwalczaniu fałszywych stwierdzeń i sformułowań m.in. obarczających Polskę odpowiedzialnością za Holokaust.

“Zaznaczono, że to właśnie nasz kraj pierwszy podjął walkę z Hitlerem i sam wiele wycierpiał ze strony nazistów. Zauważono też, że Polska była domem dla Żydów od tysiąca lat, a wielu Polaków udzielało im pomocy w czasie Zagłady. Podkreślono również, że pokazywanie światu prawdziwej historii jest bardzo ważne, szczególnie ze względu na edukację młodzieży” – napisano w komunikacie Kancelarii Sejmu.

Po trwającej ok. pół godziny rozmowie Sikorski i Riwlin złożyli wieńce przed tablicami upamiętniającymi parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, oraz posłów II RP, którzy zginęli w drugiej wojnie światowej.

Następnie z prezydentem Izraela spotkał się marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Rozmowa z prezydentem Izraela dotyczyła sytuacji na Bliskim Wschodzie, kwestii konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz sytuacji na Ukrainie – powiedział PAP Borusewicz. “Wskazałem, że podważanie ustalonych granic, co zrobiła Rosja, jest bardzo niebezpieczną drogą dla całej Europy Środkowej” – powiedział marszałek Senatu.

Dodał, że prezydent Izraela poruszył kwestię zakazu uboju rytualnego w Polsce. “Prezydent Izraela zwrócił uwagę, że sytuacja – w której jednej z grup religijnych zakazuje się realizacji własnych zasad, a sposób uboju rytualnego należy do zasad judaizmu – tworzy problemy. Apelował o rozwiązanie tej kwestii. Stwierdziłem, że sprawa jest w Trybunale Konstytucyjnym i czekamy na orzeczenie” – powiedział marszałek Senatu.

Riwlin spotkał się także na Politechnice Warszawskiej ze studentami oraz z polskimi naukowcami, m.in. z prezesem Polskiej Akademii Nauk prof. Michałem Kleiberem oraz byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzym Stępniem.

Wizytę na Politechnice Warszawskiej prezydent Izraela rozpoczął od spotkania ze studentami. Podkreślił, że czuje się dumny i zaszczycony, mogąc odwiedzić ich podczas swego pobytu w Polsce. Pogratulował im osiągnięć naukowych. “Prestiż tej uczelni jest znany. Spodziewam się i jestem przekonany, że wielu z obecnych studentów Politechniki Warszawskiej zostanie w przyszłości liderami Polski, Europy i całego świata” – powiedział Riwlin.

Prezydent Izraela podkreślił też, że związki narodów polskiego i żydowskiego mają tysiąc lat, a wielu Izraelczyków ma polskie korzenie. Zgromadzeni w auli PW studenci wysłuchali następnie wykładu na temat innowacji, który wygłosił dr Yehoshua Gleitman.

Następnie Riwlin udał się na spotkanie z przedstawicielami polskiego środowiska naukowego. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej, na spotkaniu obecni byli rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, prorektor ds. nauki prof. Rajmund Bacewicz, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, a także profesorowie: Jerzy Woźnicki, Józef Lubacz, Włodzimierz Kurnik, Jerzy Stępień, Aldona Drabik, Tomasz Szapiro, Marek Szyndel, ks. Bogusław Milerski, Andrzej Mastalerz, Jerzy Banaszek oraz Leon Gradoń.

Na spotkaniu z przedstawicielami środowiska naukowego obecni byli również przedstawiciele strony izraelskiej.

Środa to ostatni dzień wizyty prezydenta Izraela i jego małżonki w Polsce.

We wtorek prezydenci Polski i Izraela Bronisław Komorowski i Reuwen Riwlin wspólnie otworzyli główną ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich – “1000 lat historii Żydów Polskich”. Był to kluczowy punkt programu dwudniowej wizyty izraelskiego prezydenta. Wcześniej tego dnia prezydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej oraz o kwestiach bezpieczeństwa, w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Jest to pierwsza zagraniczna wystawa prezydenckiego prezydenta od czasu wybrania go na to stanowisko w czerwcu br. 74-letni Riwlin na stanowisku prezydenta zastąpił laureata Pokojowego Nobla Szimona Peresa. (PAP)

Na zdjęciu: Prezydent Izraela Reuwen Riwlin (z lewej) i marszałek sejmu Radosław Sikorski fot.Marcin Obara/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks