REKLAMA

2120145036 views

REKLAMA

2120145035 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPremier: Marzec '68 jest dla mnie symbolem drogi do wolności i solidarności

Premier: Marzec ’68 jest dla mnie symbolem drogi do wolności i solidarności

-

Marzec ’68 jest dla mnie symbolem drogi do wolności i solidarności; dla Polaków, którzy walczyli o wolność, powinien być powodem do dumy, nie do wstydu – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że w tym czasie państwo polskie nie było niepodległe i suwerenne.

W środę premier Mateusz Morawiecki otworzył debatę pt. “Marzec ’68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”, która została zorganizowana na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach obchodów 50. rocznicy Marca‘68. W uroczystym otwarciu debaty uczestniczyli, poza szefem rządu, m.in. wicepremierzy Piotr Gliński, Jarosław Gowin, a także marszałek senior Kornel Morawiecki.

REKLAMA

Nawiązując do tytułu wystawy przygotowanej przez Muzeum POLIN: “Obcy w domu”, premier podkreślił, że ci, którzy w czasie Marca ’68 byli szykanowani – “nasi bracia i siostry pochodzenia żydowskiego” – nie byli obcy. “Byli w domu, to byli swoi ludzie, nasi obywatele” – podkreślił. Jak dodał przez wiele lat mogli oni w pokoju rozwijać się, tworzyć, pracować, handlować na polskiej ziemi i mieli wsparcie Polaków, bez którego – jak ocenił – nie mogliby przetrwać II wojny światowej.

Morawiecki ocenił, że dziś “narracja, opowieść o Marcu’68 jest na pewnego rodzaju rozdrożu, a może nawet na bezdrożach” i była prezentowana inaczej niż powinna. “Często dzisiaj słyszymy, że Marzec’68 powinien być naszym powodem do wstydu. Ja uważam, że przede wszystkim Marzec’68 dla Polski, dla Polaków, którzy walczyli o wolność, powinien być powodem do dumy, a nie powodem do wstydu” – podkreślił szef rządu.

Jak ocenił, na wszystko to, co się wówczas działo, należy patrzeć przez pryzmat sytuacji społecznej i geopolitycznej, w której Polska się akurat znajdowała. Według premiera, “jest rzeczą jasną, że tamta sytuacja, tamto państwo nie było państwem niepodległym, państwem suwerennym”. “Było państwem, które swoje kroki polityczne, swoje działania społeczne i społeczno-polityczne uzależnia od kogo innego, uzależnia od innego mocarstwa, od Moskwy, od Związku Radzieckiego” – zauważył

Premier podkreślił, że istnieje “mitologia Marca’68”, z której jedna część, jak ocenił, “jest piękna, słuszna i prawdziwa”, a inna “nieprawdziwa i niepiękna”. “A ta część, która jest niepiękna, ale prawdziwa, nie ma nic wspólnego z wolnymi Polakami, z Polską, która pragnęła wolności i która o tę wolność walczyła, walczyła również i zwłaszcza w marcu 68′” – zaznaczył.

Przypomniał, że przeciwko relegowaniu dwóch studentów – Adama Michnika i Henryka Szlajfera, na początku marca 1968 r., rozpoczął się wiec na Uniwersytecie Warszawskim, który był początkiem “wielkiego zrywu wolnościowego, jaki wtedy miał miejsce”. Morawiecki wskazał, że “równolegle z tymi wydarzeniami wolnościowymi, władza komunistyczna rozpoczęła nagonkę antysemicką, antyżydowską i antysyjonistyczną”.

Jak mówił, w tym momencie dziejowym “zbiegły się ze sobą te dwa nurty, które wcale nie zawsze szły ze sobą w parze – antysyjonizm i antysemickość”. “Wtedy odkurzone zostały protokoły +Mędrców Syjonu+ i inne paszkwile, które były wykorzystywane przez władze komunistyczną do walki z tym ruchem wolnościowym. Ale przez pryzmat wypędzania wtedy ludzi pochodzenia żydowskiego, głównie osób pochodzenia żydowskiego” – dodał szef rządu.

“Marzec ’68 jest dla mnie takim symbolem drogi do wolności i symbolem solidarności; bez Marca nie byłoby pewnie później +Solidarności+; bez Marca, bez Grudnia ’70, bez Radomia czy Ursusa, nie byłoby +Solidarności+” – podkreślał premier.

Szef rządu zaznaczył, że to była “polska droga, każde pokolenie upominało się o wolną Polskę”. “Ta solidarność, która wtedy występowała, w końcu ten wiec tutaj na Uniwersytecie Warszawskim, był w obronie właśnie innych studentów, w obronie relegowanych studentów, w obronie prześladowanych, aresztowanych – studentów, nauczycieli akademickich, czyli to była solidarność” – zaznaczył Morawiecki.

“To przeraziło tak ówczesną władzę, przeraziło ich to, że w jednym szeregu stoją dzieci robotników, chłopów, dzieci inteligencji. I dlatego ta nagonka była tak zaplanowana, antyinteligencka, antysemicka, właśnie, żeby uderzyć w inne struny, żeby podzielić również Polaków, żeby wyzwolić złe uczucia. I w tamtym czasie była to zbrodnia, (…) było to coś, co przyczyniło się do poróżnienia w tamtych latach Polaków i Żydów” – dodał

Szef rządu ocenił jednocześnie, że nie można przedstawiać wydarzeń Marca ’68 wyłącznie jako wydarzeń wolnościowych. Jak dodał, to, co później miało miejsce – “straszna retoryka Gomułki, Moczara i innych komunistów, Jaruzelskiego” musi być wyjaśnione.

Zaznaczył, że “dzieje się niesprawiedliwość wtedy, kiedy jedne ofiary traktują inne ofiary jako zbrodniarzy”. “Trzeba jako zbrodniarzy potraktować tych, którzy byli zbrodniarzami w 68. roku i byli ludobójcami i straszliwymi zbrodniarzami, czyli Niemców w latach II wojny światowej” – wskazał.

Jak mówił, w czasie komunizmu, w PRL i w czasie Marca’68 “słów pilnowano bardziej niż karabinów maszynowych”. “Żydzi mieli absolutnie prawo bać się słów Gomułki, Moczara, bo też od słów Adolfa Hitlera, Himmlera, Goebelsa zaczynał się Holokaust. Od słów się zaczynał” – podkreślił premier. Zaznaczył, że w marcu ’68 doszło też do zerwania stosunków dyplomatycznych z Izraelem – “krajem, w którym wiele osób mówiło po polsku, w którym były księgarnie polskie i który mógł być wtedy bardzo ważnym krajem dla polskiej kultury, dla pielęgnowania tych więzi polsko-izraelskich”.

Premier mówił, że “marzy mu się, żeby nie rozbijać prawdy o Marcu ’68” tak, by nikt nikogo nie zmuszał do przepraszania tych, którzy nie powinni przepraszać. Podkreślił, że dziś rząd czuje się spadkobiercą tych zdarzeń jako zrywu wolnościowego, a on osobiście – spadkobiercą swojego ojca, który wtedy bardzo aktywnie walczył o wolność.

Zauważył, że wielu ludzi siedzących na sali poznaje z książek historycznych, część zna. “Bardzo chciałem za tamten czas podziękować i poprosić też, aby stanąć w prawdzie o tamtych czasach, jakkolwiek ona – przyciemniona mitologią – może dzisiaj wielu ludziom wydawać się inna” – zaznaczył.

Morawiecki zauważył, że dziś coraz częściej spotykamy się z antypolonizmem. Zapowiedział, że chce z nim walczyć tak skutecznie “jak nasi żydowscy bracia walczą z antysemityzmem”. Zaznaczył, że Żydzi mają do tego prawo, a my mamy obowiązek im w tym pomagać. Premier wyraził jednocześnie nadzieję, że i oni nam pomogą w “walce z antypolonizmem”.

50 lat temu, 8 marca 1968 r., na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym “Dziadów” w inscenizacji Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz “aktyw robotniczy”.

Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy, z powodu której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy Żydów.(PAP)

Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki fot.Rafal Guz/EPA-EFE/REX/Shutterstock

7 KOMENTARZE

 1. Po Gestapowcach i SS-manach, ukraińskich banderowcach przyszli sowieccy NKWD i też zaczęli mordować Polaków, zwłaszcza AK-owców. Wśród NKWD-zistów przeważali Żydzi tzw. żydokomuna. Ta właśnie żydokomuna z Związku Radzieckiego ubierała polskie mundury oficerów WP i Milicji oraz UB, np. Mikołaj Diomko znany jako Mieczysław Moczar W 1968 roku Polacy po “odwilży” odreagowali i pogonili Żydów. Była to reakcja za mordowanie polskich patriotów przez żydokomunę z NKWD i UB..

  • moj sp. ojciec tak mowil:(nasladujac zydowski jezyk) zidy to w ziondy poszli…..na kazda akcje zawsze jest reakcja….dlatego tak bylo, tak bylo…historii sie nie falszuje….

  • A USA pod rządami Żydów przesyła do Polski nowojorską Żydówkę jako ambasadora USA w Polsce. Dopiero zacznie się dyscyplinowanie narodu Polskiego i propagowanie “pedagogiki wstydu” oczywiście w celu wyciągnięcia od Polaków 300 miliardów $ jak zadośćuczynienie, przypisując narodowi polskiemu udział w holokauście. Jak zwykle chodzi o geszeft !

  • Tak było. Jak zapisała sobie w pamiętniku niejaka Ester Rozental-Sznejderman, w latach 1944 – 1950 Stalin “zrzucił” do Polski około 250 tysięcy swoich ludzi którzy zmienili nazwiska z żydowskich na polskie i opanowali UB, prokuratury, sądy.

 2. W porównaniu ze szmatławcem “Progress for Poland” prowadzonym przez A. Jarmakowskiego i jego podłą psiarnię – Dziennik Związkowy jest gazetą wolnościową i nie jest cenzurowany. Również dziennikarze piszący dla Dziennika Związkowego wykazują poziom profesjonalizmu i zdrowy rozsądek. W Progressie…gadzinówce spółki Jarmakowski-Dąbrowski pisze nijaki Wodzicki, który to cymbał do kwadratu określił się jako ekspert eksploatacji, tylko jeszcze nie wie czego jest ekspertem, jakiej eksploatacji: parowozów, okrętów podwodnych czy lotnictwa. Nastajaszczyj idiot! 🙂 Zauważcie proszę, że ci redaktorzy z Progressu for Poland komentują…sami siebie. No i cenzura zastosowana przez Jarmakowskiego i jego psiarnę w Progressie jest gorsza niż w Trybunie Ludu i Komsomolskiej.

  • Oj tam, oj tam Yaroon.Niedawno chciales amerykanow z Polski wyganiac wiec nie udawaj teraz ruski trolu ze nie tesknisz za Trybuna Ludu czy Komsomolska…..

  • Oczywiście każdy internetowy prymityw (w Polsce też!) posługuje się dwoma zwrotami: “ruski troll” i “Putin otwiera szampana”. To taki wyświechtany zwrot małolatów nudzących i się hejtujących w internecie. Normals -do rozgarniętych to ty nie należysz…szikagowski matołku 🙂 A ja, jak większość Polaków tęsknię, żeby Polska była wolna od stronnictwa: rosyjskiego, niemieckiego i żydowsko-amerykańskiego. Poniał durak!? 🙂 Do you understand? Verstehen Sie? Hat ir farshteyn di muterfakker?

REKLAMA

2118400003 views

REKLAMA

2118400121 views

REKLAMA

REKLAMA

2120196479 views

REKLAMA

2118400200 views

REKLAMA

2118400269 views

REKLAMA

2118400334 views