REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPremier Kanady Justin Trudeau oddał hołd ofiarom Auschwitz

Premier Kanady Justin Trudeau oddał hołd ofiarom Auschwitz

-

Premier Kanady Justin Trudeau w Aushwitz fot. Stanisław Rozpędzik/RPA
Premier Kanady Justin Trudeau w Auschwitz fot. Stanisław Rozpędzik/RPA

Premier Kanady Justin Trudeau zwiedził w niedzielę były niemiecki obóz Auschwitz. Przed Ścianą Straceń, gdzie naziści rozstrzelali tysiące Polaków i przy pomniku w byłym Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów, oddał hołd ofiarom.

Polityk w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz napisał, że był dziś świadkiem tego, jakie są możliwości ludzkiego celowego okrucieństwa i zła. „Pamiętajmy na zawsze o tej bolesnej prawdzie o nas samych. Niech wzmocni ona nasze działania prowadzące do tego, by nigdy więcej nie pozwolić na nastanie takich ciemności” – wskazał Trudeau.

REKLAMA

Podkreślił, że sama tolerancja nie wystarczy. „Ludzkość musi nauczyć się kochać swoją różnorodność” – napisał.

Justinowi Trudeau podczas wizyty towarzyszył m.in. były więzień Auschwitz Nate Leipciger. Urodził się w 1928 r. w Chorzowie. Przeżył Zagładę. Po wojnie wyemigrował do Kanady, ale wielokrotnie odwiedzał Miejsce Pamięci podczas Marszów Żywych. Razem z nimi szedł wiceprzewodniczący Rady Rabinów Kanady Adam Scheier z Montrealu.

Do byłego obozu Auschwitz I kanadyjski premier wszedł przez główną bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Zwiedził muzealną ekspozycję w bloku 4. Ukazuje ona przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości, a także deportacje oraz masową zagładę Żydów. Wśród eksponatów są tam m.in. włosy ofiar i puszki po gazie Cyklon B, którego Niemcy używali do mordowania ludzi.

W bloku 5 obejrzał rzeczy zagrabione zamordowanym Żydom, których Niemcy deportowali z okupowanych państw europejskich i krajów satelickich. Są to m.in. dziecięce ubranka, okulary, naczynia kuchenne, walizki z nazwiskami i szaty modlitewne.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym Auschwitz I premier Kanady złożył wieniec w barwach narodowych swojego kraju – czerwonych róż i białych goździków.

Polityk zobaczył też krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, czyli do momentu, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.

Kanadyjski gość po zwiedzeniu byłego Auschwitz I udał się do byłego Auschwitz II-Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów. Widział m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych. Przy ruinach krematorium III w skupieniu wysłuchał żałobnej modlitwy żydowskiej El Male Rachamim, którą zmówił rabin Scheier.

Premier Trudeau przed pomnikiem ofiar obozu położył znicz i przez dłuższą chwilę się modlił.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W przeszłości Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedzały już wybitne osobistości z Kanady. W 2008 r. zwiedził je ówczesny premier Stephen Harper, a dwa lata temu gubernator generalny David Johnston. (PAP)

REKLAMA

2097843614 views

REKLAMA

REKLAMA

2097843848 views

REKLAMA

REKLAMA

2099640240 views

REKLAMA

2097843992 views

REKLAMA

2097844094 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097844204 views