REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPremier Ewa Kopacz chce, by Muzeum Historii Polski powstało do 2018 r.

Premier Ewa Kopacz chce, by Muzeum Historii Polski powstało do 2018 r.

-

Ewa Kopacz rozmawiała w środę z przedstawicielami Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski o budowie gmachu tej instytucji. „Pani premier chce, żeby muzeum powstało do 2018 roku” – poinformowała PAP rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby, choć konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się jednak m.in. finansowanie tego projektu.

REKLAMA

Środowa rozmowa dotyczyła właśnie kwestii związanych z budową siedziby muzeum. „Pani premier chciałaby, żeby to muzeum powstało i żeby prace budowlane zakończyć w 2018 roku. I to jest jedyna rzecz na sto procent” – powiedziała PAP rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

„Pani premier powiedziała też, że trzeba usiąść do stołu i zastanowić się, jak do tego celu dojść, jak to zrobić. Trzeba sprawdzić wszystkie możliwości lokalizacyjne i możliwości finansowania” – zauważyła Kidawa-Błońska. Dodała, że – zdaniem Kopacz – finansowanie budowy siedziby MHP nie może być jednorazowym przedsięwzięciem. „To musi być rozłożone na wiele lat, bo nie ma takich środków w budżecie” – podkreśliła.

Pytana o to, czy w planach jest powołanie Wieloletniego Programu Rządowego, jak np. w przypadku budowy Muzeum II Wojny Światowej, odparła, że „jest na to szansa”. „To jest jedna z możliwości rozwiązania tego problemu, o której mówiła pani premier” – dodała.

„To była dzisiaj pierwsza rozmowa i to dopiero początek dalszej pracy. Ale ze strony pani premier poszła deklaracja, że chce, żeby to muzeum powstało do 2018 roku” – podsumowała Kidawa-Błońska. Kolejne spotkanie ma się odbyć – jak poinformowała – za dwa, trzy tygodnie.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski Magda Gawin powiedziała PAP, że spotkanie odbyło się z inicjatywy stowarzyszenia, ponieważ „do tej pory nie zapewniono finansowania muzeum ze strony rządu”. „W 2018 roku przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i wszystkie strony – zarówno stowarzyszenie, jak i strona rządowa zgodziły się, że do tego czasu Muzeum Historii Polski powinno stanąć. Nie wiem, czy zdążymy z ekspozycją główną, natomiast bryła muzeum powinna powstać. To była bardzo ważna deklaracja ze strony premier Ewy Kopacz, która powiedziała, że muzeum powinno do tego czasu powstać. Ono jest potrzebne Polsce, ono jest bardzo potrzebne Polakom” – powiedziała PAP Gawin.

Jak poinformowała, w kolejnym spotkaniu ma uczestniczyć także minister kultury Małgorzata Omilanowska i prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W pierwotnym założeniu budowa MHP miała być finansowana w 80 procentach ze środków UE i w 20 proc. z budżetu państwa. W styczniu 2014 r. ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że „być może budowa siedziby MHP nie będzie finansowana – jak zapowiadano – ze środków UE, ale z wieloletniego programu rządowego”.

Kilka razy pojawiała się też koncepcja umieszczenia Muzeum Historii Polski w innej lokalizacji niż zakłada zwycięski projekt konkursu architektonicznego z 2009 r., autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga. We wrześniu 2014 r. minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska przyznała, że resort bierze pod uwagę umieszczenie Muzeum Historii Polski w innej niż wcześniej planowano siedzibie, ponieważ budowanie gmachu nad Trasą Łazienkowską jest zbyt kosztowne.

O „niezwłoczne podjęcie wiążących decyzji” ws. budowy gmachu muzeum apelowała do ministra kultury w 2014 r. Rada Muzeum Historii Polski. Treść apelu trafiła również do Kancelarii Prezydenta, szefowej rządu i parlamentu.

MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało m.in. wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności” i „Pod wspólnym niebem”. W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski „Odwaga i pojednanie”, nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania.(PAP)

fot.Roman Pilipey/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2100236313 views

REKLAMA

REKLAMA

2100236546 views

REKLAMA

REKLAMA

2102032938 views

REKLAMA

2100236689 views

REKLAMA

2100236790 views

REKLAMA

2100236900 views