REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPoznańska fundacja zbiera szczoteczki dla Kameruńczyków

Poznańska fundacja zbiera szczoteczki dla Kameruńczyków

-

Zbiórkę past i szczoteczek do zębów rozpoczęła poznańska fundacja Redemptoris Missio. Zebrane w ramach akcji „Kup Pan szczotkę!” produkty trafią do najmłodszych mieszkańców Kamerunu.

Pasty i szczoteczki zawiezie do Kamerunu na początku listopada wolontariusz – lekarz dentysta; część zebranych produktów zostanie wysłana pocztą – powiedziała w poniedziałek PAP wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska.

REKLAMA

Według przedstawicieli fundacji dbanie o higienę jamy ustnej to w tym afrykańskim kraju rzadkość; w sklepach można spotkać szczoteczki, ale niewiele osób wie, do czego służą. „Nowych nawyków najłatwiej nauczyć dzieci. Jeśli przeniosą ten zwyczaj do domu, może i ich rodzice przekonają się do niego” – podała Janiec-Palczewska.

Polscy stomatolodzy dbają o zęby mieszkańców Kamerunu w misji w Abong-Mbang w ramach projektu „Dentysta w Afryce”. Jego twórcą jest stomatolog Konrad Rylski. W inicjatywie biorą udział dentyści z całego kraju, niektórzy wylatują do Afryki po kilka razy. Twórcy programu chcą tworzyć następne gabinety dentystyczne w kolejnych afrykańskich krajach.

„Żaden z ich pacjentów nie był wcześniej leczony przez stomatologa, zresztą w promieniu 200 km żadnego stomatologa nie ma. Poza pracą w gabinecie przy misji, lekarze jeżdżą do miejsc, z których pacjentom szczególnie trudno dotrzeć. Na wyjazdach dentyści leczą, dopóki mają czyste narzędzia i środki znieczulające. Bywa, że dziennie wyrywają po kilkadziesiąt zębów” – powiedziała Janiec-Palczewska.

Według przedstawicieli fundacji, Kameruńczycy mają własne sposoby na radzenie sobie z bólem zębów: korzystają z usług „wyrywacza zębów”, czyli miejscowego szamana. Nierzadko na bolącym zębie kładziony jest kawałek palącego się drewna, aby ząb obumarł i się pokruszył.

„Stomatolodzy widywali przepisane przez szamanów +recepty+. Widniały na nich rekwizyty, które należy ze sobą zabrać na wizytę do szamana z bólem zęba – czarny kogut, maczeta i 500 franków” – powiedziała Janiec-Palczewska.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio działa w Poznaniu od 1992 roku, powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest m.in. organizatorem akcji „Ołówek dla Afryki”, podczas której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci. Fundacja wysłała także tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi akcję „Opatrunek na ratunek” – zbiórkę opatrunków dla misyjnych szpitali i przychodni. (PAP)

fot.Jonas Bergsten/Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2097040866 views

REKLAMA

REKLAMA

2097041099 views

REKLAMA

REKLAMA

2098837493 views

REKLAMA

2097041246 views

REKLAMA

2097041347 views

REKLAMA

2097041458 views